Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2016/№22
Друкувати

Відмова від коригувань фінрезультату: коли можна, а коли ні?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Право вибору застосовувати / не застосовувати коригування з податку на прибуток (далі — ППП) мали лише низькодохідні (за підсумками 2015 року) платники податку. Але чи можуть вони «передумати» вже після прийняття такого рішення? Що робити високодохідним платникам, які надалі стають низькодохідними? З відповідями на ці та низку інших запитань ви зможете ознайомитися в цьому матеріалі.
податок на прибуток, податкові різниці, звітність

ДФСУ в одному зі свіжих роз’яснень в категорії 102.15 ЗІР порушила питання в частині низькодохідних платників — 2015, які прийняли рішення не застосовувати коригування. Спираючись на  п.п. 134.1.1 ПКУ, вона робить, у цілому, справедливий висновок: такі платники, скориставшись одного разу правом не застосовувати коригування, зобов’язані продовжувати діяти так само, тобто й надалі фінрезультат до оподаткування не коригувати. Таку вимогу висуває абз. 8 зазначеного підпункту ПКУ. У ньому ж зазначено, що в подальші роки безперервної сукупності років, протягом яких дотримується умова низькодохідності, коригування фінансового результату також не застосовуються.

Єдиний виняток — якщо у 2015 році платник був низькодохідним (і не застосовував коригування), а в наступні роки став високодохідним. У такому разі він буде зобов’язаний застосовувати коригування з року, в якому перевищив 20-мільйонний критерій.

При цьому, оскільки низькодохідні суб’єкти продовжують звітувати з ППП раз на рік*, така ситуація може у них статися не раніше настання декларативної кампанії — 2016, тобто на початку 2017 року.

* Про що ви могли прочитати в статті «Квартальна дека з податку на прибуток: кому «пощастило» найбільше?» у журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 13.

А що як своїм правом не проводити коригування низькодохідний платник не скористався? На жаль, «передумати» не вийде. Хоча ПКУ і дозволяє робити вибір «не більше одного разу протягом безперервної сукупності років», у ньому зазначено, що про прийняте рішення платник податків повинен вказати в декларації, яка подається за перший рік у такій безперервній сукупності років. Отже, не вказали за підсумками 2015 року — більше права на вибір ви фактично не маєте.

Що стосується високодохідних платників, то вони права вибору не мають і зобов’язані коригувати фінрезультат до оподаткування на «прибуткові» різниці. А якщо високодохідний платник за підсумками цього або наступного року перетвориться на низькодохідного? Суворо кажучи, підстави для невідображення коригувань є. Просто «безперервна сукупність років» для нього розпочнеться не з 2015 року, а з того року, в якому він «впишеться» у межі низькодохідного.

Але як на таку ситуацію відреагують податківці, ще невідомо (тим більше, що норма прописана усе ж таки нечітко ☹). Поки висловитися «проти» вони не встигли, але не факт, що вони не зроблять цього до кінця року.

Що стосується новостворених платників ППП, то вони можуть відмовитися від застосування коригувань в декларації за 2016 рік. Право подавати саме річну декларацію закріплено за ними у  п.п. «а» п. 137.5 ПКУ. Те саме є справедливим і для колишніх єдиноподатників, які перейшли на загальну систему з початку/середини поточного року**.

** Вам буде корисною стаття «Рубіж І/ІІ квартал: перехідні нюанси» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 10).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться