Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№42
Друкувати

Шість каверзних запитань про Книгу обліку доходів єдиноподатника

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Книга обліку доходів1 єдиноподатника. Здавалося б, проста Книга. Та бувають ситуації, в яких одразу й не збагнеш, як цю просту Книгу правильно заповнити. Сьогодні ми якраз і розбиратимемося з такими каверзними запитаннями.
реєстрація Книги, нумерація, готівковий та безготівковий дохід, безоплатні товари, повернення грошей єдиноподатнику, штрафи

1 Про заповнення Книги обліку доходів і витрат (для єдиноподатників групи 3 — платників ПДВ) ви можете прочитати у статті «ППЄПська Книга ОДВ: завжди є про що поговорити» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 46).

1. Виручка надійшла, а Книгу ще не зареєстровано. Така ситуація дуже часто трапляється у «зелених» підприємців, які тільки-но починають діяльність. Або тих, хто перейшов із загальної системи на спрощену, у зв’язку з чим потрібно «перестрибнути» на нову Книгу. Або у тих, хто банально проґавив і вчасно не помітив, що Книга вже закінчується. У результаті: дохід є, а нову Книгу ще не зареєстрували. Як бути?

Майте на увазі: згідно з наказом ДФСУ від 13.01.2015 р. № 72 Книгу обліку вам повинні зареєструвати того ж дня, коли ви її принесли до податкової. Мається на увазі паперова Книга.

2 Ним затверджено інформаційну картку № 17-01 щодо надання адмінпослуги з реєстрації книг обліку для підприємців-єдиноподатників.

З електронною Книгою такої «блискавичної реакції» може й не бути (податківцям відведено на роздуми кілька днів3).

3 Див. Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579 (далі — Порядок № 579).

Тобто ситуацію в принципі можна врятувати. Якщо, звичайно, не йдеться про внесення записів заднім числом. Якщо складнощів з тим, щоб роздобути саму нову Книгу, немає. Якщо податківці дотримуватимуться встановлених для них строків реєстрації і зареєструють її того ж дня. Щось багатенько тих «якщо» виходить, чи не так?

Відповідно ідеальної ситуації, коли спершу — реєстрація Книги, а вже потім — заходження виручки, може й не бути.

Якщо надходження платежу можна відстрочити до реєстрації, зробіть це. Якщо виручку отримано раніше реєстрації, читайте далі.

Готівка. Основний фокус у тому, що невідображення / несвоєчасне відображення готівкового доходу в Книзі обліку — вельми болісна штука. Щодо того, що розцінюється як неоприбуткування / несвоєчасне оприбутковування готівки із застосуванням 5-кратного штрафу (ст. 1 Указу № 4364).

4 Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95.

Відповідно внесення до зареєстрованої Книги відомостей про заходження готівки заднім числом (зазначена дата отримання доходу передує даті реєстрації Книги) — це підписання собі штрафного вироку.

Як кажуть, «думайте самі, вирішуйте самі». На те вона й готівка, що її надходження перевіряючим складно відстежити . Потоп, ремонт, переоблік… «вам у руки».

Оприбуткування готівки — це в тому числі запис про виручку в Книзі обліку. Дата реєстрації Книги пізніша, ніж запис про дохід? Штраф за несвоєчасне оприбуткування.

Власне усе з тієї ж причини складно собі уявити єдиноподатника-готівковика з РРО. Але якщо РРО або Книга обліку розрахункових операцій на господиницю у вас таки є і ви реєстрували надходження готівки, то, зрозуміло, цей номер не пройде. У такому разі краще внести записи до зареєстрованої Книги заднім числом і у разі чого намагатися доводити, що оприбуткування для вас — це запис у Книзі обліку розрахункових операцій, який було зроблено своєчасно і в повному обсязі. Втім, шанси це довести невисокі .

Безготівка. Якщо маємо справу з безготівковим розрахунком, неоприбуткування із запаморочливим 5-кратним штрафом з порядку денного знімається. Це тішить . З другого боку, приховати безготівку ви не зможете. Тож одразу після того, як Книгу вам зареєструють, перенесіть до неї всі записи з банківських виписок заднім числом. У цьому випадку податківці зможуть оштрафувати вас лише на 51 — 136 грн. (за неналежне ведення обліку доходів і витрат, ст. 1641 КпАП).

Але можна буде поборотися за те, що це порушення не є триваючим і після закінчення 2 місяців за нього вже не можна покарати адмінштрафом (ст. 38 КпАП).

2. Що буде, якщо не розділяти в Книзі готівковий та безготівковий дохід? Як видається, податківці не забудуть оштрафувати такого підприємця за неналежне ведення обліку доходів і витрат (51 — 136 грн., ст. 1641 КпАП). Причому це порушення триваюче. Відповідно, поки ви його не виправите (виправлення в Книзі обліку допустимі), перебіг рятівного двомісячного строку із ст. 38 КпАП не почнеться.

Але важливіше інше: чи не оштрафують вони за неоприбуткування готівки (зважаючи на величезний штраф, з цим жартувати не можна)? На наш погляд, не повинні. Дивіться: в п. 1.2 Положення № 6375 сказано, що оприбуткування готівки — це запис усієї суми, що надійшла, в Книзі обліку доходів. При цьому неважливо, чи виділяли ви готівковий дохід окремим рядком. Головне, що ви записали його до Книги. Якщо записали повністю і вчасно (в день отримання готівки) — це означає, що готівку своєчасно і в повній сумі оприбутковано. А коли так, то і «п’ятикратці» не бувати ! Але краще в такому разі зробити хоча б підсумковий розподіл. А вже потім робити такий розподіл одразу.

5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

3. Безоплатно отриманий товар — готівка чи безготівка у Книзі обліку? Безоплатно отримані товари — це не грошові кошти. Вони не мають грошової природи, тому в принципі не можуть бути готівковими чи безготівковими (адже такими бувають тільки грошові кошти). Власне й сам Порядок № 579 розбиття готівка/безготівка наказує проводити лише для грошових доходів. Виходить, проблеми ніякої немає!

4. Продаж товару, отриманого безоплатно. Товар, який було отримано безоплатно, єдиноподатник має право продавати. Жодної заборони в ПКУ із цього приводу немає. Але як же бути з доходом?

У разі отримання безоплатного товару підприємець відображає дохід у графі 5 Книги (п. 292.3 ПКУ). А у разі його продажу, виходить, потрібно ще раз відобразити дохід, але вже в графі 2? На жаль, виходить саме так .

Увага: у разі продажу безоплатно отриманого товару в графі 2 Книги зазначаємо всю суму, отриману від покупця (не зменшуємо її на дохід, відображений при безоплатному отриманні товару)!

У результаті безоплатно отримані товари можуть обійтися дуже недешево. Так, єдиноподатнику групи 3 доведеться сплатити єдиний податок двічі: при отриманні безоплатних товарів та при їх продажу.

Цікаво, що у єдиноподатників груп 1 і 2 податкове навантаження не збільшиться ні на копійку. Адже вони сплачують єдиний податок та ЄСВ у фіксованому розмірі.

Крім цього, спрощенцю будь-якої групи потрібно буде слідкувати за тим, щоб його річний дохід не перевищив максимум, інакше він втратить право працювати у своїй групі. Нагадуємо, що максимальний річний дохід для групи 1 — 300 тис. грн., групи 2 — 1,5 млн грн., групи 3 — 5 млн грн.

5. Єдиноподатник заплатив за телефонний апарат, але частину грошей йому повернули. Чи відображати дохід? У зв’язку з тим, що підприємець спочатку купив дорожчий телефон, а потім обміняв його на дешевшу модель, частину грошей йому повернули на той же рахунок, з якого було проведено оплату, тобто на підприємницький рахунок. Але чи виник при цьому дохід?

Згідно з п.п. 5 п. 292.11 ПКУ суми коштів, що повертаються покупцю-єдиноподатнику, не включаються до його доходу. Отже, у Книзі не потрібно відображати дохід. Але це за умови, що купівля телефону та подальший його обмін були оформлені на ім’я підприємця, а не громадянина. Інакше дохід відобразити доведеться, оскільки податківці чомусь уперто вважають, що власні кошти фізособи, покладені на її ж підприємницький рахунок, є підприємницьким доходом такої фізособи-єдиноподатника (категорія 107.04 ЗІР).

Будьте уважні: операція з обміну телефону обов’язково має бути підтверджена документально (наприклад, актом про повернення/обмін, листом або заявою про повернення, накладною тощо).

При цьому, якщо єдиноподатник працює в групі 1 або 2, то для нього такий «маневр» не є критичним. У будь-якому разі сума єдиного податку та ЄСВ у нього не зміниться, оскільки вона — фіксована.

А от для єдиноподатників групи 3 сума доходу важлива, оскільки від неї залежить і величина єдиного податку. А отже, таким підприємцям потрібно уважно простежити за документальним підтвердженням обміну/повернення. Якщо все добре, то можна не ставити в дохід отриману від магазину різницю у вартості апаратів.

6. Як нумерується Книга обліку доходів: аркуші чи сторінки? У Порядку № 579 конкретної відповіді на це запитання немає. Отже, нумеруйте на вибір: аркуші або сторінки. Якщо ви пронумерували аркуші, наприкінці Книги має бути запис «Прошнуровано та пронумеровано ___ аркушів», а якщо сторінки — «Прошнуровано та пронумеровано ___ сторінок».

До речі, титульний аркуш теж враховуєте в розрахунку (якщо він прошитий), але цифру «1» можете не ставити.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться