Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2016/№40
Друкувати

Чи стягується борг за виконавчим листом із суми лікарняних

Огай Олена, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Із зарплати працівника згідно з судовим виконавчим листом утримується сума боргу на користь обленерго (борг за несплату за спожиту електроенергію). У жовтні-2016 працівник хворів (про що свідчить лікарняний лист), відповідно нараховано лікарняні. Чи здійснюється стягнення в рахунок погашення заборгованості за споживання електроенергії, передбаченої виконавчим листом, із суми лікарняних?
утримання з доходів працівників

Для нетерплячих одразу відповідь: ні, з суми лікарняних стягнення боргу за комуналку здійснювати не можна. Тепер детальніше.

Питання, що стосуються стягнення боргу з фізособи за виконавчим листом, регулює Закон № 606*. З яких же доходів можна утримувати суму боргу за комуналку? Звернемося до ст. 69 Закону № 606. У самій назві цієї статті йдеться про відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інші доходи боржника. І все!

* Закон України «Про виконавче провадження» від 21.04.99 р. № 606-XIV.

Більш детальної інформації (розшифровки) про те, що включають поняття «зарплата» та «інші доходи боржника» для цілей Закону № 606, в ньому не зазначено .

Тоді зайдемо з іншого боку. Визначимо, з якого доходу відрахування робити не можна. Звернемося тепер до положень ст. 73 Закону № 606 (ср. 025069200). У ній зазначено, що не може бути звернено стягнення, серед іншого, на:

— допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами;

— допомогу по догляду за дитиною;

допомогу особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, по догляду за дитиною-інвалідом, по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом;

— допомогу на лікування;

— допомогу на поховання тощо.

Усе близько, але не те.

У зазначеному переліку йдеться тільки про допомогу по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною. З такої допомоги утримання не здійснюються.

А що ж із лікарняними у разі, якщо хворіє сам працівник?

Підказку знаходимо вже в ст. 72 Закону № 606:

«На допомогу по державному соціальному страхуванню, що виплачується в разі тимчасової непрацездатності та в інших випадках стягнення може бути звернено тільки за рішеннями про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також втратою годувальника

З цього положення робимо висновок: із суми лікарняних (як у разі хвороби самого працівника, так і у разі хвороби дитини) стягнення за комунальними платежами не здійснюється.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться