Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2017/№35
Друкувати

Підприємець вчиться жити без печатки

Бала Людмила, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
У підприємця є печатка, але він хоче відмовитися від її використання. Як це зробити? Усе просто.
підприємець, печатка, електронний підпис, податківці, банк, повідомлення

У 2014 році право працювати без печатки з’явилося навіть у юросіб. Проте для того щоб скористатися ним, доводилося оформляти купу документів. Крім того, і держоргани продовжували вимагати печатку, і низка актів законодавства передбачала обов’язкове її використання в госпдіяльності.

Щоб скасувати таку неоднозначність, був прийнятий Закон України від 23.03.2017 р. № 1982-VIII (набув чинності 20.07.2017 р.). У ньому чітко прописано, що печатку можна не використати, навіть якщо вона у вас є*! Більше того, за відмову держорганів прийняти документ без печатки їм тепер «світить» адмінштраф (ст. 16624 КУпАП)!

* Вас може зацікавити стаття «Скасування печатки: гірко-солодка пігулка від законодавця» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 18-19).

Отже, будь-який документ підприємця не може бути визнаний недійсним/проблемним тільки тому, що на ньому немає печатки. Тому є цілком зрозумілим бажання відмовитися від неї. Як же це зробити?

Крок 1 — банк. Відвідайте банк і подайте нову картку зі зразками підписів, але без печатки. Саме такий шлях відмови від печатки запропонував НБУ (лист від 11.12.2014 р. № 25-110/74213), і для юросіб він закріплений у п. 18.8 Інструкції № 492**. Стосовно ж підприємців у п. 18.18 Інструкції № 492 про відмову від печатки нічого не сказано, але за загальним правилом до них застосовуються ті ж норми, що і до юросіб (ст. 51 ЦКУ).

** Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах, затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492.

Крок 2 — податківці. Вони погоджуються з тим, що їм не потрібно повідомляти про появу або знищення печатки (категорія 135.01 ЗІР). З іншого боку, вони підкреслюють, що ПКУ вимагає завіряти документи печаткою, якщо вона в підприємця є (прикладом слугують пп. 44.7, 48.3, п.п. 20.1.2 ПКУ). Але ж з 20.07.2017 р. це необов’язково (ст. 581 ГКУ) . Мабуть, ДФСУ «відстає».

Якщо ж підприємець подає звіти в електронному вигляді й у нього є електронний цифровий підпис (ЕЦП) — аналог печатки, то чи потрібно її скасовувати? Поки незрозуміло. Формально, за ст. 5 Закону про ЕЦП*** її не потрібно. Але якщо вже вона є, напевно, її варто використати, поки не сплине строк дії сертифіката.

*** Закон України «Про електронний цифровий підпис» від 22.05.2003 р. № 852-IV.

Утім, можна і скасувати (як це зробити, детально описано за посиланням: http://www.acskidd.gov.ua/blokuvannya).

Але після цього, радше за все, доведеться переукладати договір з податківцями про приймання електронних звітів.

Крок 3 — партнери. У відносинах з партнерами можна просто припинити використовувати печатку. Навіть якщо вона у вас є, з 20.07.2017 р. ви не зобов’язані її ставити ні на договорах, ні на інших первинних документах.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться