Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2017/№10
Друкувати

Безкоштовні передачі: знову двічі нараховуємо ПДВ?

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
До лояльних роз’яснень податківців платники завжди ставляться з обережністю. І не даремно. Адже «хороші» роз’яснення нерідко потім змінюються на фіскальні. І новий лист податківців, присвячений нарахуванню ПДВ при безкоштовній передачі, — чергове тому підтвердження. Схоже, податківці знову за «подвійне» нарахування ПДВ при безкоштовних постачаннях.
безкоштовні постачання, ПДВ

Платники ПДВ знають, що при безкоштовній передачі товарів/послуг (не пов’язаній з рекламними заходами) ПКУ формально вимагає нараховувати податкові зобов’язання:

по-перше, за п. 188.1 ПКУ (оскільки безкоштовна передача вважається постачанням);

по-друге, за п. 198.5 ПКУ (як на негосподарське використання).

Але минулого року від податківців хлинув потік «хороших» роз’яснень, у яких було вказано, що при безкоштовній передачі податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються тільки один раз, — за п. 188.1 ПКУ (ср. 025069200). При цьому п. 198.5 цього Кодексу не застосовується (див., наприклад, лист ДФСУ від 26.04.2016 р. № 9399/6/99-99-15-03-02-15, від 04.04.2016 р. № 7286/6/99-99-19-03-02-15).

Проте у свіжому листі ДФСУ від 12.01.2017 р. № 408/6/99-99-15-03-02-15 риторика податківців абсолютно інша. Фіскали говорять про необхідність нарахування податкових зобов’язань при безкоштовній передачі на підставі п. 188.1 ПКУ. Але при цьому згадали, що також мають бути нараховані податкові зобов’язання і за п. 198.5 цього Кодексу.

Власне кажучи, сперечатися із цими «новими» висновками достатньо складно (адже формально вони вписуються у вимоги ПКУ) .

Є, звичайно, деяка ймовірність, що цей «епізод» так і залишиться точковим і не призведе до зміни «колишнього русла». Але ніхто цього гарантувати не може.

Раз так, то одні податкові зобов’язання можна нараховувати, лише «прикрившись» письмовою індивідуальною податковою консультацією.

Другий момент, на який звернули увагу податківці в листі, — це умови, за яких повинні нараховуватися податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ в разі безкоштовної передачі. «Вердикт» податківців: незалежно від факту включення (чи невключення) суми «вхідного» ПДВ до складу податкового кредиту (за винятком товарів/послуг, придбаних до 01.07.2015 р.).

Тут тільки можна здогадуватися, який випадок податківці мали на увазі. Імовірно, це випадок, коли в платника вже виникло право на податковий кредит, але він ним не скористався (наприклад, відклав податкову накладну на наступні періоди).

Тоді ПКУ, дійсно, вимагає нарахування податкових зобов’язань за п. 198.5 ПКУ в періоді виникнення права на податковий кредит незалежно від того, показав платник податковий кредит чи ні.

Інша річ, якщо право на податковий кредит ще не отримане (податкова накладна не зареєстрована в Реєстрі). Чи будуть податківці вимагати в цьому випадку нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання відразу (не чекаючи на появу права на податковий кредит)?

Раніше вони дозволяли не нараховувати податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ до моменту отримання права на податковий кредит (лист ДФСУ від 10.06.2016 р. № 10065/5/99-99-15-03-02-16). Сподіваємося, їх позиція із цього приводу не змінилася.

Як аргумент для ненарахування ПДВ у цьому випадку, знову ж таки, можна навести вимоги п.п. «в» п.п. 14.1.191 ПКУ, який зобов’язує нараховувати «компенсуючі» податкові зобов’язання тільки за тими придбаннями, за якими вже виникло право на податковий кредит.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться