Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2017/№12
Друкувати

Припинення підприємця: нестандартні ситуації

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Сьогодні розглянемо дві ситуації: 1) перехід зі спрощеної на загальну систему і припинення діяльності: як відзвітувати; 2) зняття з держреєстрації єдиноподатника, а потім — нова реєстрація й спрощенка: коли можна?
остання дека про доходи, повернення на спрощенку після ліквідації

Спрощенка → Загальна система → END. Не раз уже було зазначено, що з 01.01.2017 р. в ПКУ з’явилася нова вимога. Для загальносистемників, і тільки. Знявся з держреєстрації — подай останню декларацію про доходи впродовж 30 календарних днів із дня припинення ( абз. 2 і 3 п. 177.11 ПКУ). Нібито все зрозуміло .

Водночас «жив-здоров» п.п. 177.5.2 ПКУ, який вимагає при потраплянні до загальної системи (у тому числі при переході зі спрощенки) подавати деку про доходи за перший квартал роботи на загальній системі. Термін стандартний — упродовж 40 календарних днів після закінчення кварталу.

Запитання: якщо із січня підприємець «перебіг» з єдиного податку на загальну систему, а в березні знявся з держреєстрації, як звітувати? Подавати одну деку (ліквідаційну за п. 177.11 ПКУ), дві (ліквідаційну і за I квартал за п.п. 177.5.2 ПКУ) чи взагалі три (ліквідаційну, за I квартал і річну за п. 177.11 ПКУ)?

Вважаємо, подається одна-єдина дека — у 30-денний термін (за абз. 2 і 3 п. 177.11 ПКУ). Річна і квартальна при цьому автоматично відпадають . Чому?

У п. 177.11 ПКУ сказано: якщо підприємець знімається з держреєстрації, то останнім (!) звітним періодом у нього є період з 1 січня до останнього дня календарного місяця, у якому він «знявся» (у нашому прикладі — з 01.01 по 31.03.2017 р.). За цей період і подаємо декларацію.

Оскільки цей період є останнім, то ані норма про річне декларування, ані норма про квартальне декларування нас уже не стосуються.

Зрозуміло, що якби підприємець припинив діяльність у другому кварталі, то потрібно було б подати і деку за перший квартал (він же перший квартал роботи на загальній системі) в «загальний» термін і останню деку («наростаючим» підсумком) за абз. 2 і 3 п. 177.11 ПКУ в 30-денний термін.

У такому разі немає «конфлікту» між нормами п.п. 177.5.2 ПКУ і абз. 2 та 3 п. 177.11 ПКУ.

Спрощенка → END → Спрощенка. Якщо ви працювали на спрощенці у 2016 році, у тому ж році знялися з держреєстрації, а у 2017 році маєте намір знову зареєструватися і стати єдиноподатником — no problem. Відмовити вам у спрощенці податківці можуть тільки у випадках, описаних в п. 299.6 ПКУ (там, до речі, про перевірки при знятті з держреєстрації — ані слова ).

При цьому доходи за минулий рік беруть участь у порівняльних розрахунках ( п.п. 298.1.4 ПКУ).

Це підтверджує і сама ДФСУ в категорії 107.12 ЗІР: підприємець може повернутися на спрощенку з 1 січня року, що йде за роком зняття з держреєстрації, за умови відповідності вимогам ПКУ .

Але врахуйте: якщо ви були спрощенцем у поточному, 2017 році, знялися з держреєстрації, а тепер хочете знову зареєструватися і «встрибнути» на спрощенку, вам це не вдасться .

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться