Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2017/№43
Друкувати

Ремонт з використанням чужих/своїх матеріалів: як відображати в первинці і податковій накладній?

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
З актами виконаних робіт на ремонтні роботи стикається, напевно, кожне підприємство. При цьому доволі часто в бухгалтера виникає запитання: чи повинні в акті виконаних робіт перелічуватися використані підрядником матеріали? Якщо вони там перелічені, то чи потрібно їх відображати в себе в обліку? Розберемо в сьогоднішній статті ці й інші питання, пов’язані з ними.
первинні документи, виконання робіт

Ремонт з використанням матеріалів підрядника

Підрядник виконав роботи з ремонту і заміни запчастин. В акті вказані види проведених робіт і вартість використаних запчастин. Чи повинна складатися видаткова накладна на такі запчастини? Чи потрібно нам прибуткувати встановлені підрядником запчастини як ТМЦ?

Ремонт згідно з ч. 2 ст. 837 ЦКУ є роботою. Тобто на виконання ремонтних робіт поширюються норми про договір підряду (гл. 61 ЦКУ). А за договором підряду передаються результати роботи. Предметом такого договору є саме робота, а не її складові, у тому числі матеріальні.

З юридичної точки зору виконання робіт є самостійною операцією, а не сукупністю операцій з продажу сировини і робіт з її переробки.

Про це говорив і ВАСУ: оплата матеріалів, використаних для виконання робіт, не є окремою операцією постачання товарів, а є компенсацією підрядникові його витрат при виконанні ним підрядних робіт (ухвала від 10.04.2014 р. у справі № 2а-9653/10/0570).

Більше того, в ч. 1 ст. 839 ЦКУ сказано, що за загальним правилом підрядник зобов’язаний виконувати роботи з використанням своїх матеріалів (інакше кажучи, підрядник використовує свої матеріали, а не поставлені покупцеві). Причому в цьому випадку такі матеріали не постачаються окремо, а їх вартість включається в ціну роботи.

Тому якщо предметом договору є виконання робіт, то тут немає операції з реалізації запчастин. Тобто не потрібна і видаткова накладна. Замовник не оприбутковує запчастини в бухобліку.

Не потрібно розписувати запчастини окремими рядками і в акті виконаних робіт. В акті краще використати «підрядні» формулювання: «Заміна мастила…», «Заміна…», «Виконання робіт з…» тощо. Тоді не виникатиме і зайвих запитань із заповненням податкових накладних.

За винятком випадків, коли цього вимагає законодавство (наприклад, в акті приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2В обов’язково відображаються види і кількість матеріалів, використаних для проведення ремонтних або будівельних робіт).

За бажанням сторін до акта слід додати кошторис, де буде приведена калькуляція вартості виконаної роботи.

Пару слів скажемо і про заповнення податкової накладної в цьому випадку. Податківці погоджуються з тим, що якщо договір укладений на виконання робіт і за його умовами підрядник матеріали/запчастини не постачає окремо, а використовує (встановлює) в процесі виконання робіт (їх вартість включається в ціну роботи), то жодних товарних кодів УКТ ЗЕД у податковій накладній за цією операцією бути не повинно (лист ДФСУ від 11.09.2017 р. № 1893/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Тобто використані матеріали в такому разі в податковій накладній узагалі не потрібно показувати, навіть якщо вони за договором є складовою вартості виконаних робіт.

Інша справа, якщо договір передбачає як постачання товарів, так і надання робіт/послуг, тобто він є змішаним. Наприклад, у договорі вказано «Підрядник зобов’язується поставити товар і виконати роботи з його монтажу». Тоді дійсно має місце і постачання товарів, і постачання послуг.

Наприклад, якщо згідно з договором СТО (1) постачає підприємству шини і (2) виконує роботи з їх установки, то замовник повинен отримати і (1) видаткову накладну на шини, і (2) акт виконаних робіт на установку шин.

І відповідно, замовник повинен оприбуткувати ці шини в себе в обліку.

У такому разі і в податковій накладній, окрім послуг, у номенклатурній графі 2 окремими позиціями слід обов’язково вказати номенклатуру товару, що постачається, і позначити кожну товарну позицію в графі 3.1 кодом товару згідно з УКТ ЗЕД (як мінімум 4 знаки, якщо товар вітчизняний і непідакцизний).

Ремонт з використанням матеріалів замовника

Для нас підрядник виконує роботи, при цьому використовує наші матеріали. Як нам документально оформити передачу матеріалів і показати це в обліку (як реалізацію чи списати на витрати)?

За загальним правилом підрядник зобов’язаний виконати роботу, визначену договором підряду, зі свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлене договором (ст. 839 ЦКУ).

Тому якщо роботи виконуватимуться з матеріалів замовника, потрібно обов’язково обумовити цей момент у договорі. Можливість виконувати роботи з матеріалів замовника прямо встановлена ст. 840 ЦКУ.

У договорі підряду мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов’язків.

Окремо варто виділити ситуацію, коли підрядник купує матеріали в замовника для виконання робіт. Тоді така операція відображається як звичайне постачання (реалізація) матеріалів. Це вже не вважатиметься виконанням робіт з матеріалів замовника, адже такі матеріали перейдуть у власність підрядника і вважатиметься, що роботи виконуються з матеріалів підрядника (див. ситуацію вище).

Тому далі розглянемо варіант, коли роботи виконуються саме з матеріалів замовника без переходу права власності на них.

Передача матеріалів замовникові. Зазвичай при передачі матеріалів виконавцеві замовник оформляє у 2 екземплярах:

видаткову накладну з позначкою «без оплати» або товарно-транспортну накладну (якщо доставка матеріалів виконавцеві покладена на замовника і він залучає для цього перевізника);

— або акт приймання-передачі із зазначенням мети передачі матеріалів (може бути довільної форми, але з дотриманням вимог до первинки, тобто в ньому мають бути вказані всі обов’язкові реквізити, властиві первинному документу).

Вартість переданих матеріалів слід відображати в накладній / акті приймання-передачі за ціною їх придбання з урахуванням ПДВ.

Якщо матеріали передаватимуться виконавцеві зі складу замовника, то ще має бути й оформлена в установленому порядку довіреність на їх отримання (але нагадаємо, що сьогодні з цією метою можуть використовуватися й інші документи).

Передача матеріалів від замовника до виконавця в цьому випадку не вважається їх продажем (вони, як і раніше, є власністю замовника й обліковуються на його балансі), відповідно така операція для цілей ПДВ не вважається постачанням (п.п. 14.1.191 ПКУ) і не вимагає складання податкової накладної.

Приймання виконаних робіт. Після виконання робіт сторони (замовник і виконавець) підписують акт виконаних робіт. У ньому мають бути перелічені тільки виконані роботи і їх вартість. Використані матеріали в ньому не вказуються.

На використані в процесі виконання роботи матеріали замовника виконавець повинен оформити акт про використання матеріалів. Це прямо встановлено ст. 840 ЦКУ: «підрядник зобов’язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу та повернути його залишок».

Як орієнтир використовуємо форму М-23 «Акт № про витрату давальницьких матеріалів». Якщо йдеться про ремонт і техобслуговування автомобілів, то при документальному оформленні виконаних робіт слід орієнтуватися на Правила 615*.

* Правила надання послуг з технічного обслуговування і ремонту колісних транспортних засобів, затверджені наказом Мінінфраструктури від 28.11.2014 р. № 615.

На підставі цього акта (про використання матеріалів):

— підрядник — списує їх із забалансового рахунку;

— замовник — включає вартість використаних матеріалів у витрати (або у вартість об’єкта основних засобів).

Що стосується податкової накладної, то вона оформляється тільки на виконані роботи (за першою подією: на дату підписання акта виконаних робіт або на дату перерахування оплати за роботу). Предметом договору є виконання робіт, і за ним передаються саме результати роботи. Тому використані матеріали замовника в податковій накладній зазначатися не повинні.

Покажемо на прикладі, як в обліку замовника відображатиметься ремонт з використанням матеріалів замовника.

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

дебет

кредит

1

Придбано матеріали для ремонту

207

631

1000,00

2

Відображено податковий кредит з вартості матеріалів

641/ПДВ

631

200,00

3

Передано матеріали виконавцеві

207/1

207

1000,00

4

Виконано роботи замовником (підписано акт виконаних робіт)

15, 23, 91,

92, 93, 94

685

3000,00

5

Відображено податковий кредит з вартості виконаних робіт (отримано зареєстровану податкову накладну)

641/ПДВ

685

600,00

6

Списано вартість використаних матеріалів

15, 23, 91,

92, 93, 94

207/1

1000,00

7

Перераховано оплату виконавцеві

685

311

3600,00

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться