Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2018/№33
Друкувати

Чи можна виправитися після припинення діяльності

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Сьогодні ми ще раз нагадаємо про те, які звіти підприємці подають, припиняючи діяльність, і як виправити помилку, якщо ви її виявили вже після зняття з держ­реєстрації?

Коли підприємець вирішує припинити діяльність, йому потрібно відзвітувати за останній рік. Зрозуміло, за умовчанням він повинен був відзвітувати і за всі минулі роки (якщо не зробив цього, то потрібно подати всі забуті звіти).

Деякі підприємці вважають, що достатньо відзвітувати лише за останні три роки, але це не так. Насправді, строк давності не працює, якщо ви не подавали звіти (п.п. 102.2.1 ПКУ), тому подаємо всі забуті звіти.

Ну, а за останній рік звітуємо так:

— якщо протягом року ви працювали на загальній системі хоча б один квартал, то потрібно подати ліквідаційну декларацію про доходи.

Строк її подання — 30 календарних днів після реєстрації припинення діяльності (п. 177.11 ПКУ). Заповнюють її за період з 1 січня по останній день місяця, в якому ви знялися з держреєстрації. ПДФО і ВЗ сплачуємо протягом 10 календарних днів після граничного строку подання деки.

Після закінчення року звітувати вже не потрібно;

— якщо ви припиняєте діяльність як єдиноподатник, то потрібно подати декларацію єдиноподатника. Податківці радять це зробити протягом 40 календарних днів після закінчення того кварталу, в якому відбулося припинення (категорія 135.02 ЗІР). І сперечатися з ними жодного сенсу немає.

Декларація заповнюється наростаючим підсумком з 1 січня до кінця кварталу припинення. За підсумками року звітувати вже не потрібно;

— незалежно від того, на якій системі оподаткування ви перебували, потрібно подати звіт з ЄСВ (форма № Д5) з типом «ліквідаційний». Його заповнюють за період з початку року до дня реєстрації припинення підприємницької діяльності. Строк подання — 30 календарних днів з дня реєстрації припинення підприємницької діяльності. Ще 10 днів надається на сплату ЄСВ.

Після закінчення року подавати цей звіт уже не потрібно.

А тепер припустимо, що після подання всіх ліквідаційних звітів підприємець виявив помилку. Чи може він виправитися?

Податківці впевнено відповідають: так, не лише може, але й повинен (категорія 104.09 ЗІР). Незважаючи на те, що підприємець знявся з держреєстрації, його зобов’язання, що виникли при здійсненні підприємницької діяльності, не припиняються і не змінюються (п.п. 65.10.8 ПКУ). А отже, помилки, що виникли, потрібно виправляти (подати уточнюючу декларацію) і за необхідності сплатити штраф і пеню.

А ось що стосується помилок у формі № Д5, то їх виправити складніше. Потрібно отримати акт перевірки і на його підставі виправити помилку, подавши форму № Д6*. Але чи варто ініціювати перевірку? Вирішуйте самі, але пам’ятайте: строків давності за ЄСВ-помилками немає взагалі, тобто покарання вас може наздогнати коли завгодно .

* Про те, як виправляти помилки у формі № Д5, ви можете дізнатися зі статті «Підприємець помилився в річному ЄСВ-звіті за формою № Д5…» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 30).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться