Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2018/№36
Друкувати

Податковий кредит за «старою» розблокованою ПН

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Ситуація. Отримали податкові накладні, датовані вереснем 2017 року, — раніше заблоковані і зареєстровані за рішенням Комісії тільки 15.08.2018 р. У декларацію за липень 2018 року їх не включали, оскільки цього місяця вони ще були заблоковані. Чи можна їх показати в декларації за серпень 2018 року, враховуючи те, що ці податкові накладні датовані 05.09.2017 р. (коли ще діяли 365 к. дн. для відображення податкового кредиту)?

Відразу скажемо: показати податковий кредит за такими податковими накладними (далі — ПН) можна було вже в декларації за липень 2018 року. При цьому зробити це можна і в декларації за серпень 2018 року, і в іншому наступному звітному періоді до спливу 1095 днів з дати складання ПН.

Тепер пояснимо.

Розпочнемо з побоювання з приводу спливу 365 к. дн. з дати складання ПН. Так, дійсно, право відображати податковий кредит протягом 1095 днів з дати складання ПН запрацювало тільки з 03.12.2017 р. (після набуття чинності Законом України № 2198*, що внесло відповідні зміни до п. 198.6 ПКУ).

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стабілізації розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України» від 09.11.2017 р. № 2198-VIII.

До 03.12.2017 р. «дозвільний» період для формування податкового кредиту був обмежений 365 календарними днями з дати складання ПН/РК. Після цієї дати він збільшений до 1095 днів (п. 198.6 ПКУ).

Але!

По-перше, це зовсім не означає, що «правило» 1095 днів стосується тільки тих ПН, які були складені вже після 03.12.2017 р. Адже з цієї дати єдиний термін у 1095 днів для відображення податкового кредиту став діяти для усіх ПН/РК — іншого терміну просто немає. Тобто новий податково-кредитний термін у 1095 днів стосується будь-яких ПН/РК:

— як «свіженьких» (складених «з» 03.12.2017 р.);

— так і не дуже «свіженьких» — складених «до» 03.12.2017 р. (зареєстрованих як до цієї дати, так і після неї), але за якими податковий кредит ще не відображали.

Приємно, що таку ж позицію зайняли і контролери. Так, наприклад:

(1) у роз’ясненні в категорії 101.13 ЗІР на запитання, протягом якого часу платник має право на віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту на підставі ПН/РК, складених до 03.12.2017 р., фіскали відповідають, що:

«починаючи з 03.12.2017 суми ПДВ, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних (cкладених як до зазначеної дати, так і після неї), можуть бути віднесені до складу податкового кредиту:

— у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН — протягом 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних;

— у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН — протягом 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, але не раніше дати такої реєстрації»;

Тобто податківці дозволяють платникам ПДВ починаючи з 03.12.2017 р. відносити до складу податкового кредиту усі ПН/РК (складені як до зазначеної дати, так і після неї) протягом 1095 календарних днів з дати складання.

(2) в ІПК ДФСУ від 23.02.2018 р. № 735/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці підтвердили, що після 03.12.2017 р. платник ПДВ мав право включити ПН 2014 року (тобто складену до 03.12.2017 р.) до податкового кредиту грудня 2017 року (у межах 1095 днів).

По-друге, слід врахувати, що в нашому випадку ми маємо справу з розблокованою ПН. А як ми пам’ятаємо, до 03.12.2017 р. якраз у п. 198.6 ПКУ була передбачена норма про те, що у разі призупинення реєстрації ПН/РК відлік тоді ще діючого терміну у 365 к. дн. для відображення податкового кредиту переривається на період зупинення реєстрації ПН і поновлюється з дня припинення процедури зупинення реєстрації ПН. Наша ПН була заблокована ще до 03.12.2017 р., тобто до відміни цієї норми. І тепер таке право (на продовження терміну відображення податкового кредиту) у зв’язку з відміною норми обмежити не можуть. Це ще один додатковий аргумент на користь «права» показати податковий кредит за нашою ПН, за якою вже спливли 365 к. дн.

Тобто побоюватися з приводу спливу 365 к. дн. з дати складання ПН у вашому випадку не варто.

Тепер перейдемо до питання: коли платник має право показати податковий кредит за розблокованою ПН? Слід зазначити, що «розблоковану» в наступних звітних періодах ПН/РК не слід ототожнювати з несвоєчасно зареєстрованою ПН.

Несвоєчасно зареєстрованою така ПН вважатиметься тільки у тому випадку, якщо її від самого початку подали на реєстрацію із запізненням. При цьому слід пам’ятати і про такий нюанс: розблоковані ПН реєструються датою їх первинного подання на реєстрацію, а не датою розблокування.

Тобто право показати ПК за такою ПН (якщо вона від самого початку була подана на реєстрацію своєчасно) не обов’язково відтягувати до періоду фактичної реєстрації ПН. Відобразити податковий кредит ми можемо вже в найближчій поточній декларації, якщо на момент її подання ПН вже зареєстрована. У нашому випадку ПН була розблокована 15.08.2018 р. і, припускаємо, цією датою вже і зареєстрована. Оскільки терміни подання липневої декларації спливають 20 серпня і на цей момент ПН вже була зареєстрована, її можна було включати в декларацію за липень.

Підтверджують такий підхід і податківці. Так, у листі ДФСУ від 03.03.2018 р. № 6443/7/99-99-15-03-02-17 йшлося про включення до податкового кредиту автоматично зареєстрованих ПН 2 січня 2018 року (насправді, їх розблоковували в другій половині січня, але на суть справи це не впливає). Податківці стверджують, що такі ПН можна було включати вже в декларацію за грудень 2017 року. Причому зверніть увагу — усі ці ПН були подані на реєстрацію не в грудні 2017-го, а у більш ранніх періодах. З цього можна зробити висновок, що якщо ПН розблокована і зареєстрована до спливу граничних термінів подання найближчої декларації, то її можна включати вже в поточну декларацію. Тобто йдеться не про декларацію за місяць розблокування, а про найближчу декларацію після дати розблокування і фактичної реєстрації цієї ПН. Щось схоже випливає і з іншого листа ДФСУвід 12.03.2018 р. № 954/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (ср. 025069200). У ньому розглядалася ситуація, коли ПН, складена 3 серпня 2017 року, була заблокована (реєстрація призупинена), але у результаті зареєстрована 30 серпня 2017 року за рішенням Комісії ДФСУ від 8 вересня 2017 року. Фіскали відповідають, що ПК можна відображати «за звітний податковий період, в якому складена ПН, в ЄРПН», тобто за серпень 2017 року.

Тому ще раз повторюємо наш висновок: показати податковий кредит можна було вже в декларації з ПДВ за липень 2018 року. Але зробити це можна і в декларації за серпень 2018 року, і в будь-якій наступній декларації до спливу 1095 днів з дати складання ПН.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться