Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2018/№36
Друкувати

«Від’ємне значення? Ну то й що?», або Наслідки ПДВ-мінуса

Нестеренко Максим, налоговый эксперт
Підприємство декілька звітних періодів поспіль декларує від’ємне значення ПДВ. Які наслідки такого декларування?

Запитання дуже поширене. Немало платників остерігаються ПДВ-мінуса в декларації і навіть спеціально «притримують» деякі «вхідні» податкові накладні, щоб його уникнути. Але чи насправді такий страшний ПДВ-мінус сам собою? Давайте розбиратися!

Які можливі негативні наслідки власне декларування ПДВ-мінуса? У ПКУ ми знаходимо лише один такий наслідок — документальна позапланова перевірка. Якщо ми відкриємо ст. 78 ПКУ, то побачимо, що там чорним по білому написано таке. Підставою для проведення документальної позапланової перевірки є те, що платник подав декларацію, в якій:

(1) заявлено бюджетне відшкодування (за наявності підстав для перевірки, визначених у розд. V ПКУ), та/або

(2) задекларовано від’ємне значення ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн. (п.п. 78.1.8 ПКУ).

Отже, якщо ви не заявляли бюджетне відшкодування і ваш ПДВ-мінус (значення рядка 21 декларації) становить менше 100 тис. грн. — хвилюватися про документальну позапланову перевірку немає причин.

Якщо ж ваш ПДВ-мінус все-таки перевищив зазначений «поріг безперевірковості», вам слід пам’ятати, що документальна позапланова перевірка за підставами, визначеними в п.п. 78.1.8 ПКУ, проводиться виключно щодо законності задекларованого від’ємного значення. Тобто це не «суцільна», а «вибіркова» перевірка.

Нарешті, якщо у вас в декларації одночасно є і «перехідне» від’ємне значення, і бюджетне відшкодування, вам цікаво знати, про які підстави, визначені в розд. V ПКУ, йде мова в п.п. 78.1.8 ПКУ. Згідно з п. 200.11 ПКУ фіскали мають право провести документальну перевірку у разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування був зроблений за рахунок від’ємного значення, сформованого за операціями:

— за періоди до 01.07.2015 р., які не підтверджені документальними перевірками;

— за придбання товарів/послуг за період до 01.01.2017 р. у платників ПДВ, які використали ПДВшний спецрежим, визначений відповідно до ст. 209 ПКУ.

Ця документальна перевірка «відшкодуванців» може проводитися за рішенням податкового органу на додаток до обов’язкової камеральної перевірки (п. 200.10 ПКУ). Строк проведення цієї документальної перевірки — протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання декларації з ПДВ, а у випадку якщо така декларація подана після закінчення граничного строку — за днем її фактичного подання. Водночас рішення про проведення цієї документальної перевірки фіскали повинні прийняти не пізніше, чим закінчиться граничний строк проведення «камералки».

Тобто рішення має бути прийняте протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання ПДВ-декларації, а якщо така декларація була подана пізніше — за днем її фактичного подання (п. 76.3 ПКУ).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться