Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2018/№28
Друкувати

З 1 липня змінився прожитковий мінімум: на що це вплине?

Савченко Елена, налоговый эксперт
Збільшення прожиткового мінімуму в липні — «заздалегідь спланована акція». На що вплине зміна такого важливого показника? Зараз усе з’ясуємо.

Спочатку наведемо цифри. З 01.07.2018 р. для основних соціальних і демографічних груп населення прожитковий мінімум буде таким:

Прожитковий мінімум на одну людину з розрахунку на місяць, що діє з 1 липня 2018 року*

* Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 р. № 2246-VIII.

Соціальні і демографічні групи населення

Розмір прожиткового мінімуму (грн.)

Діти віком до 6 років

1559

Діти віком від 6 до 18 років

1944

Працездатні особи

1841

Особи, які втратили працездатність

1435

Важливо! Розмір мінзарплати протягом 2018 року залишається незмінним і становить: у місячному розмірі — 3723 грн.; у погодинному розмірі — 22,41 грн. Відповідно, ті показники, які розраховують на підставі розміру мінзарплати, залишаються незмінними й далі. Наприклад, мінімальний страховий внесок з ЄСВ для фізосіб-підприємців (як загальносистемників, так і єдиноподатників), незалежних професіоналів, а також членів фермерських господарств (819,06 грн.). Не зміняться й мінімальні та максимальні обмеження для лікарняних/декретних.

Не зміняться

Відзначимо, що на липень 2018 року залишаться незмінними: розміри податкової соціальної пільги (ПСП), граничний розмір зарплати, що надає право на застосування ПСП, — ці показники залежать від розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (ПМПО), встановленого на 1 січня. Із цієї ж причини не змінюються і ставки єдиного податку для єдиноподатників групи 1 (вони також залежать від ПМПО, встановленого на 1 січня цього року).

Зверніть увагу. З 01.01.2018 р. розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ залежить від мінзарплати (а не від прожиткового мінімуму, як це було раніше). Так, з 01.01.2018 р. розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ становить 15 мінзарплат (55845,00 грн.) і не змінюватиметься протягом року.

Індексація зарплати

Зі збільшенням ПМПО зміниться межа для проведення індексації заробітної плати працівників. Нагадуємо, індексації підлягає зарплата працівників у межах ПМПО. Це означає, що з кожним підвищенням розміру цього показника відповідно зростає і сума індексації.

Отже, з 01.07.2018 р. індексації підлягає зарплата працівників у розмірі 1 841 грн.

Коефіцієнти індексації і суми поточної індексації для липневої заробітної плати знайдете в наступному номері журналу «Бухгалтер 911».

Аліменти

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Отже, мінімальний розмір аліментів у липні 2018 р. становитиме:

— для дітей віком до 6 років не менше 779,5 грн. (1559 грн. х 50 %);

— для дітей віком від 6 до 18 років — 972 грн. (1944 грн. х 50 %).

Тепер щодо максимального розміру аліментів. Він також залежить від «прожитмінімуму». Так, згідно з частиною 5 ст. 183 СКУ розмір аліментів не може бути вищий 10 «прожитмінімумів» на дитину відповідного віку.

Водночас якщо в роботодавця вже є постанова виконавця про те, що з працівника необхідно стягнути, наприклад 1/4 заробітку або не менше 30 % «прожитмінімуму», то стягувати аліменти із цього працівника потрібно саме в такому розмірі. Так діятимемо доти, доки не надійде нова постанова виконавця або заява одержувача з новими виконавчими листами. Така ж ситуація з аліментами у твердій грошовій сумі: доки не буде нового судового рішення, а потім і постанови виконавця (заяви одержувача на підставі цього рішення з новими виконавчими листами), стягуємо аліменти по-старому.

І тільки якщо «у вас» у постанові зазначено стягнути не менше 50 % «прожитмінімуму», тоді ви з 1 липня 2018 року починаєте орієнтуватися на новий розмір аліментів (зазначений вище).

Але! Про всяк випадок ще раз перегляньте всі «свої» виконавчі постанови, заяви одержувача з виконавчими листами та судові накази. Там може бути прописано й так: «стягувати аліменти в сумі, не меншій установленого законодавством мінімуму». Тобто «аліментне зобов’язання» може бути прописане без зазначення відсотків, твердої суми або частини доходу. У цьому випадку потрібно автоматично згідно з чинним законодавством збільшити стягнення аліментів до 50 % «прожитмінімумів», що діють з 1 липня 2018 року.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться