Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2018/№30
Друкувати

Внесення на рахунок власних коштів: готівковий чи безготівковий дохід?

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Уже дуже давно податківці переконують єдиноподатників у тому, що внесення ними власних коштів на поточний рахунок є підприємницьким доходом . Але як записати цей дохід до Книги обліку доходів: як готівку чи безготівку? І як вийти сухим з води в подібній ситуації в майбутньому? Розбираємося!

Якщо підприємець-єдиноподатник вносить готівку на рахунок з формулюванням «готівкові надходження власних коштів», «поповнення обігових коштів», «особисті заощадження» тощо, то податківці традиційно наполягають на тому, що в нього виник дохід. Зрозуміло, що логіки в цьому жодної немає , але вже багато років фіскали непохитні.

До речі, нещодавно з категорії 104.07 ЗІР була виключена консультація про те, що поповнення власними грошима — це дохід єдиноподатника. Тож можна спробувати запросити індивідуальну консультацію. Раптом пощастить .

А затівати судовий розгляд у цьому випадку нерентабельно . Тому далекоглядні підприємці уникають проблем так:

— або вносять на рахунок готівку з формулюванням «готівкова виручка за такий-то період» (зрозуміло, якщо виручка дійсно надходила і відображена в Книзі обліку доходів/і витрат). При цьому повторно відображати дохід не потрібно (із цим згодні й податківці — УПК від 24.12.2012 р. № 1183, категорія 107.04 ЗІР);

— або оформляють від кого-небудь поворотну фіндопомогу на строк до 12 місяців (якщо повернете її вчасно, дохід не виникне — п.п. 3 п. 292.11 ПКУ)*;

* Деталі, у тому числі щодо подання ф. № 1ДФ, знайдете в статті «Як підприємцеві облікувати безвідсоткову позику від юрособи» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 24).

Пам’ятайте, що підприємець не має права видати фіндопомогу сам собі, навіть якщо виступатиме як громадянин, з одного боку, і як підприємець — з іншого.

— або оплачують підприємницькі витрати готівкою чи відразу з особистої картки фізособи, минувши підприємницький рахунок.

Але в нашому випадку все вже сталося. Припустімо, підприємець не хоче сперечатися з податківцями і готовий відобразити дохід у Книзі обліку. Як його записати: як готівку чи безготівку (адже тепер у Книзі потрібно розбивати дохід на готівку і безготівку)?

Найчастіше такий дохід відображають саме як безготівковий. Що і вам радимо робити. Оскільки, на думку податківців, дохід виникає в той момент, коли кошти «крапнули» на поточний рахунок єдиноподатника. А накопичувати готівкові заощадження фізособа могла коли завгодно — фіскалів це не хвилює.

На користь цього підходу говорить той факт, що якщо ви визнаєте такий дохід готівкою, то ви:

— або колись оприбуткували/відобразили його в Книзі обліку. Але при внесенні цих коштів на рахунок ще раз збільшувати дохід немає потреби (див. вище);

— або не оприбуткували/не відобразили його в Книзі обліку, тому збільшуєте дохід тільки зараз. Але тоді виникає питання із санкціями за неоприбуткування готівки .

Відповідно є сенс відображати такий дохід саме як безготівковий.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться