Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2018/№31
Друкувати

Несвоєчасна реєстрація помилкової ПН: фіскали пом’якшують позицію

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Крига скресла! Останні консультації фіскалів, які з’явилися, надають привід вважати, що податківці погоджуються з тим, що штраф за несвоєчасну реєстрацію виписаної помилково ПН не застосовується . Подробиці — у статті.

Раніше в питанні, чи бути штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН, фіскали категорично заявляли — штраф за ст. 1201 ПКУ застосовується незалежно від причини, з якої ПН зареєстрована із запізненням. Важливим був факт прострочення (листи ДФСУ від 29.12.2017 р. № 3198 /ІПК/21-22-12-01-08 та від 25.04.2018 р. № 1855/6/99-99-12-02-01-15/ІПК).

Але нещодавно з’явився лист ДФСУ від 04.05.2018 р. № 2004/6/99-99-07-05-06-15/ІПК, який, на подив, містить «добрі» висновки. Так, у цьому листі зазначено, що відповідальність, передбачена ст. 1201 ПКУ за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН помилкових (зайвих) ПН, не застосовується .

І дійсно, підстав застосовувати штраф при несвоєчасній реєстрації помилкових ПН немає. Адже відповідно до п. 1201.1 ПКУ штраф накладається на платника ПДВ, на якого згідно зі ст. 192 та 201 ПКУ покладений обов’язок з реєстрації ПН/РК. А якщо операції постачання не було, то не було й обов’язку реєструвати ПН.

Усе добре. Питання тільки в тому, як фіскали розпізнають, помилкова ця ПН чи ні? Виходячи з наявних на сьогодні даних у ЄРПН відрізнити помилкову ПН від правильної важко. Фіскалам доведеться подавати відповідні пояснення, доводячи, що операції постачання під цю ПН не було й така ПН є помилковою.

Фіскали у вищезгаданому листі 04.05.2018 р. № 2004/6/99-99-07-05-06-15/ІПК звертають увагу на ще один важливий момент. Якщо в результаті реєстрації помилкової ПН не була вчасно зареєстрована правильна ПН (наприклад, зареєстрували ПН неправильною датою, а помилку виявили лише згодом), то штрафи за несвоєчасну реєстрацію правильної ПН загрожують за повною програмою.

Щоправда, навіть у цьому випадку можна спробувати відбитися від штрафів. Наприклад, у постанові ВС від 26.06.2018 р. № 805/4998/16-а суд зазначав, що якщо спочатку ПН з помилковою датою були зареєстровані своєчасно, то подання на реєстрацію нових ПН обумовлене лише виправленням помилки. А отже, не можна вважати, що платник несвоєчасно виконав свій обов’язок з реєстрації ПН. Він його виконав — просто припустився помилки. Хоча відбитися від штрафу в цьому випадку поки що можливо хіба що в суді.

Зазначимо, що в такому ключі суди висловлювалися й раніше (див., наприклад, постанову Херсонського окружного адмінсуду від 12.07.2016 р. у справі № 821/826/16).

Ну й на додаток зазначимо, що фіскали знову звертають увагу на те, що помилковій ПН (під яку немає первинки) не місце в декларації з ПДВ. Нагадаємо, що п. 44.1 ПКУ забороняє формувати показники податкової звітності на підставі даних, не підтверджених первинними документами / даними бухобліку.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться