Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2018/№10
Друкувати

ПДВ-реєстрація: що включати в розрахунок 1-мільйонної межі?

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Обов’язковій реєстрації платником ПДВ підлягає особа, яка протягом останніх 12 календарних місяців здійснила оподатковуваних операцій на суму, що сукупно перевищує 1 млн грн. Сьогодні розберемо найбільш актуальні питання, які пов’язані з розрахунком цієї величини.

Пункт 181.1 ПКУ вимагає обов’язкової реєстрації платником ПДВ від осіб, у яких загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають обкладенню ПДВ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищила 1 млн грн. (без урахування ПДВ). Ідемо далі!

Момент 1. Для визначення граничного обсягу операцій потрібно відбирати тільки ті операції, які відповідають визначенням «постачання товарів» і «постачання послуг» згідно з пп. 14.1.191 і 14.1.185 ПКУ. При цьому операції, пов’язані з постачанням товарів/послуг, мають бути оподатковуваними. До групи таких операцій включають:

— операції, оподатковувані за ставкою ПДВ 20 %, 7 % і 0 %;

— операції, звільнені (умовно звільнені) від обкладення ПДВ (листи ДФСУ від 28.12.2015 р. № 27865/6/99-95-42-01-16-01; від 26.04.2016 р. № 9397/6/99-99-15-03-02-15, категорія 101.02 ЗІР).

Відповідно, у розрахунок не включаються тільки операції, які не є об’єктом обкладення ПДВ. Такі операції перелічені в ст. 196 ПКУ.

Крім того, у розрахунку не беруть участь ті операції постачання товарів/послуг, місце постачання яких знаходиться за межами митної території України.

Якщо протягом 12-місячного періоду продавцеві були повернені раніше поставлені ним товари/послуги або такий продавець повернув покупцеві передоплату за товари/послуги, то обсяги повернення виключаються із загального обсягу постачання товарів/послуг для підрахунку реєстраційної межі (категорія 101.02 ЗІР).

Зазначимо, що в п. 181.1 ПКУ стосовно ПДВ-реєстрації говориться про 1 млн грн. (без ПДВ). Особі, що вперше реєструється платником ПДВ, на таке уточнення «без урахування податку на додану вартість» звертати уваги не варто. Таке застереження слід враховувати тим особам, які вже були платниками ПДВ і проходять повторну реєстрацію.

Момент 2. Підрахунок операцій ведемо за останні 12 календарних місяців. Формулювання «протягом останніх 12 календарних місяців» має на увазі саме останні 12 календарних місяців, а не їх відлік, наприклад з 1 січня календарного року.

Так, якщо вам потрібно визначити, чи не перевищено мільйонну межу за підсумками, наприклад, лютого 2018 року, то розрахунковим періодом стане березень 2017 року — лютий 2018 року.

Якщо протягом цих 12 календарних місяців ви працювали на спрощеній системі оподаткування, то враховуйте й обсяги постачань за час роботи на єдиному податку!

Момент 3. При визначенні 1-мільйонного обсягу постачань для цілей реєстрації платником ПДВ враховуємо правило «першої події» з п. 187.1 ПКУ (тобто достатньо, щоб за операцією відбулося або відвантаження товарів/надання послуг, або надходження коштів на їх оплату).

Вид операції/надходження

Включається чи ні в «реєстраційний» 1 млн грн.?

Імпорт товару

Не включається. Операції з ввезення товарів на митну територію України належать до об’єктів обкладення ПДВ (п.п. «в» п. 185.1 ПКУ). Але вони не є операціями постачання товарів, тобто проходять повз розрахунок регмежі

Отримання послуг від нерезидента з місцем постачання (ст. 186 ПКУ) на території України

Не включається. Адже це не операції з постачання послуг, а операції з їх придбання. І це незважаючи на те, що такі операції належать до оподатковуваних

Постачання товарів/послуг у межах посередницьких договорів

Включається весь обсяг посередницької операції, тобто разом з транзитними сумами (див. правила визначення бази оподаткування за такими договорами в п. 189.4 ПКУ)

Постачання транспортно-експедиторських послуг

Експедитор включає (1) винагороду, отриману від надання транспортно-експедиторських послуг замовникам-резидентам і (2) вартість послуг перевезення, наданих експедитором як замовникам резидентам, так і замовникам-нерезидентам (категорія 101.20 ЗІР). Ті послуги, які експедитор сам не надає (але плата за які проходить через експедитора) податківці дозволяють не включати в регмежу

Постачання турпродукту (турпослуги) туроператором

Включається сума винагороди. У таких суб’єктів господарювання сама винагорода є базою обкладення ПДВ (ст. 207 ПКУ)

Отримання або надання поворотної/безповоротної фіндопомоги

Не включається. Не вписується у визначення постачання товарів/послуг (пп. 14.1.185 і 14.1.191 ПКУ). Фіндопомога — не є компенсацією вартості товарів/послуг, що постачаються, тому об’єкт ПДВ відсутній

Надходження в неприбуткових організаціях

У розрахунок включаються тільки операції, які підпадають під визначення постачання товарів/послуг і при цьому є оподатковуваними. Наведемо приклади.

1. Членські внески отримані. Не включаються, оскільки це не плата за поставлені товари/послуги.

2. Отримана благодійна допомога. Не включається — не підпадає під визначення постачання товарів/послуг.

3. Надання благодійної допомоги. У грошовій формі — не вписується у визначення товарів/послуг. Якщо надається в майновій формі — то підпадає під визначення постачання товарів/послуг. Для благодійних організацій при цьому діє пільга — «звільнення від ПДВ» за п. 197.1.15 ПКУ. Якщо «вписуєтеся» в умови за пільгою — то фактично операція з надання благодійної допомоги на реєстраційний 1 млн грн. не вплине, оскільки обсяг операції за такими постачаннями дорівнює нулю. Вимоги дотримання мінбази ПДВ на «пільговані» операції не поширюються.

4. Отримані орендні платежі від здачі майна в оренду. Включаються, оскільки орендні платежі вписуються у визначення постачання послуг (п.п. 14.1.185 ПКУ)

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться