Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2018/№12
Друкувати

Період виникнення ПК за розблокованими ПН

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
В якому періоді можна показати податковий кредит, якщо податкова накладна була заблокована, а розблокована тільки в наступному(их) періоді(ах)? Податківці не стали фіскалити із цього приводу і надали цілком ліберальні роз’яснення.

У листі ДФСУ від 03.03.2018 р. № 6443/7/99-99-15-03-02-17 фіскали роз’яснили, в якому періоді покупець міг показати податковий кредит (ПК) за податковими накладними (ПН), розблокованими «автоматом» 2 січня 2018 року. Відповідь — у декларації з ПДВ за грудень 2017 року або в будь-якому наступному звітному періоді в межах 1095 днів.

Так, лист запізнився. Але він містить висновки, які можна застосувати «на майбутнє». Адже аналогічний підхід можна застосувати і щодо всіх інших розблокованих ПН, а не тільки розблокованих 02.01.2018 р.

Важливо! Лист ДФСУ — не індивідуальна податкова консультація — він призначений податківцям для роботи «на місцях».

Які аргументи для відображення ПК у грудні, а не, скажімо, в січні (коли фактично було здійснено розблокування ПН)? Власне, фіскали у своїх висновках тільки посилаються на ст. 198 ПКУ (ср. 025069200). Давайте тоді самі обґрунтуємо ці висновки.

Передусім звернемо увагу на п. 198.2 ПКУ. Він указує на те, що право на податковий кредит у покупця — платника ПДВ виникає «за першою подією».

При цьому п. 198.6 ПКУ встановлює обмеження:

1) забороняється формувати ПК без наявності ПН, зареєстрованої в ЄРПН (або інших документів, названих у п. 201.11 ПКУ). Тобто поки немає зареєстрованої ПН — немає і права на ПК;

2) якщо ПН зареєстрована з порушенням строків реєстрації, то право на ПК з’являється в періоді реєстрації ПН.

Такі самі правила працюють і стосовно заблокованих ПН. Але є один істотний момент. Слід пам’ятати, що розблоковані ПН реєструються (дата реєстрації ПН) податківцями датою початкового їх відправлення на реєстрацію.

Наприклад, ПН була складена (дата виникнення податкових зобов’язань) 10.10.2017 р. і подана на реєстрацію та заблокована: (1) 11.10.2017 р. (своєчасно); (2) 17.11.2017 р. (несвоєчасно). Припустимо, розблокована ПН і в першому, і другому випадку — 02.01.2018 р. При цьому незважаючи на дату розблокування ПН, датою реєстрації ПН буде дата її відправлення на реєстрацію. У першому випадку — 11.10.2017 р., у другому — 17.11.2017 р.

Якби ПН не була заблокована, то право на ПК у нас би з’явилося (1) у першому випадку — у жовтні; (2) у другому випадку — у листопаді. Але оскільки на дату подання декларацій за названі періоди в нас не було «на руках» зареєстрованої ПН, то показати ПК у цих періодах ми не мали права. А ось на дату подання декларації за грудень 2017 року (ПН розблокована 02.01.2018 р.) ПН уже була в ЄРПН, тому ми мали всі підстави показати ПК у грудні.

Висновки листа зводяться до такого. Якщо на дату подання поточної декларації ПН розблокована, то ми маємо право показати ПК за нею вже в поточній декларації (а не в періоді розблокування).

Якщо ПН несвоєчасна, слід враховувати, що за несвоєчасною ПН право на ПК виникає не раніше періоду її реєстрації (для визначення цього періоду орієнтуємося на період, в якому подана на реєстрацію ПН).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться