Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2018/№21
Друкувати

Ритуальні послуги за рахунок підприємства

Филипповских Надежда, заместитель начальника Управления і начальник отдела администрирования налога на доходы физических лиц Управления администрирования налогов и сборов с физических лиц Департамента налогов и сборов с физических лиц ГФСУ
Ситуація. Помер працівник підприємства. Відповідно до наказу керівника вартість ритуальних послуг була оплачена за кошт підприємства. При цьому ніхто з родичів померлого працівника із заявою про надання допомоги на поховання не звертався. Чи виникає в такій ситуації об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військового збору (ВЗ)?

Розпочнемо з того, що п.п. «б» п.п. 165.1.22 ПКУ виводить зі складу оподатковуваних доходів кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання роботодавцем померлого платника податків за його останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію) в розмірі, що не перевищує подвійного розміру суми, визначеної в абзаці першому п.п. 169.4.1 цього Кодексу. У 2018 році такий неоподатковуваний розмір допомоги на поховання дорівнює 4940 грн. Сума перевищення (за її наявності) над неоподатковуваною величиною включається до складу оподатковуваного доходу на підставі п.п. 164.2.20 ПКУ.

У розд. I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ податковий агент зобов’язаний буде відобразити з податковим номером* одержувача допомоги на поховання.

* Реєстраційний номер облікової картки платника податків (індивідуальний податковий номер).

Що стосується ВЗ, то він утримується тільки з оподатковуваної ПДФО допомоги (її частини) (див. пп. 1.2 і 1.7 п.п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Але в розд. II форми № 1ДФ слід відобразити всю суму допомоги, як оподатковувану, так і неоподатковувану ВЗ.

Як бачите, для цілей оподаткування важливо визначити не лише об’єкт оподаткування ПДФО і ВЗ, але і суб’єкта оподаткування — платника податку.

Тобто персоніфікувати одержувача, з доходу якого будуть утримані ПДФО і ВЗ (за необхідності).

Чи можна вважати одержувачем допомоги на поховання померлого працівника підприємства? Відповідь однозначна — ні. Річ у тому, що відповідно до ст. 24 ЦКУ учасником цивільних правовідносин є людина (фізична особа). У момент її смерті цивільна правоздатність припиняється. При цьому в разі смерті платника податків податок за останній податковий період стягується з нарахованих на його користь доходів. Причому останнім податковим періодом вважається період, що закінчується днем, на який відповідно припадає смерть такого платника податку (див. п. 162.3 ПКУ).

Проте в цій ситуації нарахування (виплата, надання) доходу здійснювалося після смерті платника податків. Чи можна вважати вартість ритуальних послуг, що оплачені підприємством і надаються іншою юридичною особою, доходом родичів померлого працівника?

Оплату таких послуг підприємство здійснило за своєю ініціативою (на підставі наказу роботодавця). Ніхто з родичів померлого працівника із заявою про надання допомоги на поховання на підприємство не звертався. Таким чином, оскільки в ситуації, описаній у запитанні, відсутній суб’єкт оподаткування — платник податку, з доходу якого можна утримати ПДФО і ВЗ, то такі виплати не є об’єктом оподаткування.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться