Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2018/№48
Друкувати

Авансова ПН: ситуації «з життя»

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Сьогодні розберемо декілька ситуацій, що стосуються складання податкової накладної (ПН) на передоплату? Як і на яку дату складати ПН при отриманні від роздрібного покупця передоплати за товар? Коли виникають податкові зобов’язання при продажу подарункового сертифіката і подальшого «отоварювання» покупцем на суму такого сертифіката? Скільки ПН виписувати, якщо надійшла одна оплата за декілька видів послуг?

Готівкова передоплата за РРО: як включати до підсумкової ПН?

Отримали від кінцевого споживача (роздрібна торгівля) передоплату за товар. Ми пробиваємо фіскальний чек з ознакою «передоплата». А вже остаточний чек — під час останньої оплати. Виникає запитання: чи потрібно суму передоплати включати до підсумкової податкової накладної (ПН)?

У частині ПДВ висновок тут може бути тільки один. У будь-якому випадку:

на дату отримання передоплати ви повинні нарахувати податкові зобов’язання (п. 187.1 ПКУ) і включити суму передоплати до ПН за щоденними підсумками операцій (пп. 187.1, 201.4, 201.7 ПКУ);

— на дату отримання другої частини оплати аналогічно виникають податкові зобов’язання (виникає перша подія) в частині оплати, що залишилася. І другу частину оплати потрібно включити до підсумкової ПН, складеної за день, коли був здійснений остаточний розрахунок.

При цьому орієнтиром для підсумкової ПН виступає Z-звіт. Тому також важливо «пробити» правильно і чек РРО на передоплату.

Зазначимо, що фіскали, ґрунтуючись на тому, що приймання готівкових грошових коштів — це розрахункова операція (абз. 4 ст. 2 Закону про РРО), вимагають, щоб отримання готівкової передоплати від покупця обов’язково проводилося через РРО.

Варто врахувати, що Закон про РРО (п. 1 ст. 3) вимагає виписувати чек РРО на повну суму придбання. Але ВАСУ свого часу (ухвала від 15.10.2012 р. № К-18664/09) зазначав, що повна сума придбання якраз і охоплюється терміном розрахункової операції, яких може бути і більше для завершення придбання, набуття у власність товару. Твердження, що під повною сумою покупки розуміється передача товару у власність після завершення розрахунків, є неправильним.

Як програмується чек РРО на передоплату? На жаль, у діючій нормативці цей момент не визначений. Фіскали пропонують прийняття авансу проводити через РРО із зазначенням у касовому чеку «Передоплата товарів». А остаточний розрахунок здійснювати з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) і врахування їх кількості (див., наприклад, ІПК ГУ ДФС в Одеській області від 21.06.2018 р. № 2758/ІПК/15-32-14-06-07).

В інших консультаціях вони рекомендують зазначати в графі «Назва товару (послуги)» ще і назву товару, за який отримана передоплата, наприклад «Попередня оплата за автомобіль» (див., наприклад, ІПК ГУ ДФС у Київській області № 2715 /ІПК/10-36-14-06-16).

На нашу думку, краще спеціальних артикулів для програмування передоплати не виділяти, а при отриманні авансу пробити в чеку найменування, ціну і ту кількість товару, яка відповідає сумі отриманої передоплати. Якщо ж товар неділимий, то в частині кількості товару зазначити дробову кількість товару, яка дорівнює відношенню суми авансу до загальної вартості одиниці товару. При остаточному розрахунку за товар пробити чек на суму, що відповідає аналогічним чином розрахованим часткам за цим же артикулом.

Наприклад, роздрібний покупець придбаває телевізор вартістю 12000 грн., включаючи ПДВ. Покупець 27.11.2018 р. вносить аванс готівкою в сумі 2400 грн. Остаточний розрахунок за товар і його отримання відбувається 29.11.2018 р. У такому разі:

— у фіскальному касовому чеку від 27.11.2018 р. у графі «Кількість товару (послуги)» буде — «0,2» (визначили так: 2400 грн. : 12000 грн.); у графі «Назва товару» — «Телевізор Марка»; у графі «Вартість» — «12000,00»; у графі «Сума» — «2400,00»;

— у фіскальному касовому чеку від 29.12.2018 р. у графі «Кількість товару (послуги)» зазначимо — «0,8»; у графі «Назва товару» — «Телевізор Марка»; у графі «Вартість» — «12000,00»; у графі «Сума» — «9600,00».

Подарунковий сертифікат

Покупець — кінцевий споживач (роздрібна торгівля) придбаває подарунковий сертифікат. Як складати підсумкову ПН у такому разі? Як правильно програмувати чек РРО?

Якщо говорити про ПДВ, то:

1) отримання грошових коштів під виданий подарунковий сертифікат — є першою подією. А тому продавець у день отримання оплати нараховує податкові зобов’язання (п.п. «а» п. 187.1 ПКУ). На цю ж дату необхідно скласти ПН і зареєструвати її в ЄРПН.

Логічно, як код УКТ ЗЕД для подарункового сертифіката обрати умовний код «00120» з переліку умовних кодів товарів, які повинні застосовуватися за відсутності кодів товарів в УКТ ЗЕД*.

* http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/288992.html.

Зазначимо: податківці наполягають при заповненні підсумкової ПН об’єднувати товари в групи, що відповідають визначеному коду товарів, і зазначати для них цифри коду УКТ ЗЕД, установленого для такої групи. Хоча якщо підприємство торгує виключно вроздріб, то така вимога фіскалів часто ігнорується. Наприклад, зазначається код тільки якогось одного товару або код відповідних послуг. Формально за свавілля, допущене при заповненні підсумкових ПН, платникам нічого не загрожує. Головне — зазначити правильну суму ПДВ і своєчасно зареєструвати ПН у ЄРПН.

Див. лист ДФСУ від 16.06.2017 р. № 15731/7/99-99-15-03-02-17.

Але! Якщо підприємство здійснює ще й оптову торгівлю, то незазначення всіх кодів УКТ ЗЕД у підсумкових ПН/РК може призвести до викривлення обсягів купівлі/продажу при перевірці на предмет ризиковості ПН. Знову ж таки, з 10.11.2018 р. усі «зменшуючі» розрахунки коригування (РК) підлягають моніторингу**, тому «свавілля» може відгукнутися ще й при реєстрації «зменшуючого» РК;

** Деталі знайдете в статті «Змінено критерії — «рятувальники» від блокування ПН» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 47).

2) придбання покупцем товару на подарунковий сертифікат — це вже друга подія, яка не викликає жодних податкових наслідків з ПДВ. Водночас на дату фактичної реалізації товарів або послуг «по-хорошому» необхідно змінити код товару за УКТ ЗЕД, зазначений у підсумковій ПН (замість «умовного» коду «00120» зазначити реальний код придбаних товарів/послуг). Для цього потрібно скласти РК до такої ПН, як на зміну номенклатури.

Утім, особливої необхідності в складанні РК до підсумкової ПН теж немає. Адже, за великим рахунком, продавцеві за це нічого не загрожує, а покупцеві, у свою чергу, ні ПН, ні РК до неї не потрібні.

Якщо суми, зазначеної в сертифікаті, не вистачає, щоб розрахуватися за товар і покупець вносить доплату, то доплачена сума коштів відобразиться в підсумковій ПН на дату погашення сертифіката.

А ось якщо вартість товару менша за номінал подарункового сертифіката, то, на думку фіскалів, податкові зобов’язання, сформовані на дату реалізації подарункового сертифіката, не зменшуються (лист ДФСУ від 21.10.2016 р. № 22779/6/99-99-15-03-02-15).

Тепер що стосується «проведення» подарункового сертифіката через РРО. Податківці рекомендують:

— при отриманні оплати за подарунковий сертифікат вибивати чек «Подарунковий сертифікат»;

— при розрахунку за товари придбаним сертифікатом перелічувати в касовому чеку придбані товари, але при цьому зазначати форму оплати «Подарунковий сертифікат», а також (у разі потреби) суму коштів, яка доплачується готівкою чи безготівково, наприклад, кредитною карткою (див., наприклад, ІПК ДФСУ від 26.12.2017 р. № 3144/6/99-99-14-05-01-15/ІПК).

Утім, можна обрати й інший варіант — заздалегідь програмувати в РРО сертифікати можливих номіналів, а при внесенні покупцем оплати — зазначити в чеку їх найменування, кількість і вартість. При продажу товару (послуги) пред’явникові сертифіката слід знову вибити чек РРО. У ньому показують реалізацію товару зі знижкою, яка дорівнює вартості сертифіката.

Один аванс за декілька послуг з одного договору

Укладено договір і за ним буде два акти виконаних робіт. Покупець зробив передоплату однією платіжкою відразу за дві послуги. У такому разі потрібно виписати одну ПН чи дві?

Якщо перша подія — оплата, то оскільки оплата надійшла в межах одного договору — складаємо одну ПН. Фіскали проти розбиття однієї авансової оплати на декілька ПН. На їхню думку — складання двох або більше ПН у разі отримання передоплати товарів/послуг однією сумою не відповідає нормам ПКУ і не надає можливості ідентифікувати операцію (див., наприклад, ІПК ДФСУ від 06.11.2017 р. № 2519/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). І дійсно, згідно з п. 201.7 ПКУ ПН складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, які надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Тобто ПН складається на кожну окрему авансову платіжку/видаткову накладну (ТТН)/акт виконаних робіт (наданих послуг) і чітко в сумі події, що стала причиною для нарахування податкових зобов’язань.

Оскільки аванс надійшов за два види послуг, то в «номенклатурній» графі ПН відображаємо кожен вид послуг окремим рядком.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться