Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2018/№38
Друкувати

Якщо потрібно відкоригувати «компенсуючі» податкові зобов’язання

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
У липні була отримана податкова накладна (ПН) на передоплату. Ми розподілили ПДВ за нею за п. 199.1 ПКУ і нарахували «компенсуючі» податкові зобов’язання. Склали «самозведену» ПН. У серпні був складений розрахунок коригування (РК) до «авансової» ПН на зміну ціни. Як у цьому випадку бути з нарахованими «компенсуючими» податковими зобов’язаннями?

У цьому випадку можна відкоригувати нараховані «компенсуючі» податкові зобов’язання, склавши РК до «самозведеної» ПН.

Так, прямо про коригування «компенсуючих» податкових зобов’язань (ПЗ) у разі, коли складений РК до «основної» ПН, у ПКУ нічого не сказано (ні в п. 199.1, ні в п. 198.5 ПКУ). Але це не означає, що «компенсуючі» ПЗ не можна відкоригувати. Адже в цьому випадку змінюється обсяг податкових зобов’язань, які мають бути нараховані за п. 199.1 ПКУ.

Власне кажучи, і податківці, судячи з роз’яснень у ЗІР (категорія 101.15), не проти такого коригування. Так, відповідаючи на запитання: чи може складатися РК до «самозведеної» «компенсуючої» ПН за п. 198.5 ПКУ або п. 199.1 ПКУ, вони згадують про загальну «коригувальну» ст. 192 ПКУ і доходять висновку про те, що: «з урахуванням норм п. 192.1 ст. 192 ПКУ, платник податку у разі складання зведених податкових накладних відповідно до вимог п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПКУ має право скласти розрахунки коригування до таких зведених податкових накладних».

Це можна розуміти як те, що в разі коригування «основної» ПН платник може відкоригувати і «самозведену» ПН на «компенсуючі» ПЗ.

Як і коли складати РК до «самозведеної» ПН? На нашу думку, його потрібно складати тією ж датою, якою складатиметься і РК до «основної» ПН (у нашому випадку на зміну ціни).

Зосередимо увагу на заповненні табличної частини РК («Розділ Б») до «самозведеної» ПН. Що зазначати в гр. 2 «Причина коригування»? Фіскали вважають, що тут повинна використовуватися своя «нетипова» причина коригування — «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ» (лист ДФСУ від 14.06.2018 р. № 2612/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, категорія 101.16 ЗІР).

Як номенклатуру товарів/послуг (гр. 3) зазначаємо номер і дату «вхідної» ПН, за якою розподіляли ПДВ, — яка у нас зазначалася в гр. 2 «самозведеної» ПН. При цьому сам РК (у нашому випадку, коли зменшувати будемо тільки частину «компенсуючих» ПЗ) заповнюватимемо у два рядки:

— у першому — «мінусуємо» дані коригованого рядка ПН. У гр. 1 переносимо номер за порядком рядка «самозведеної» ПН. Графи 4.1, 4.2, 4.3, 6 — 12, 14 залишаємо порожніми;

— у другому («плюсовий») — зазначаємо правильні показники обсягу товарів/послуг. Тут принцип той же — графи 4.1, 4.2, 4.3, 6 — 12, 14 РК не заповнюють. У графу 1 вписують новий черговий порядковий номер рядка, якого ще не було у зведеній «компенсуючій» ПН.

Приклад. Припустимо, 13.07.2018 р. була отримана ПН № 15 на постачання товару «B» на суму 12000 грн. (у тому числі ПДВ — 2000 грн.).

1

2

6

7

10

1

Товар В

50

200,00

10000,00

Товар призначений для одночасного використання в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях (частка використання в неоподатковуваних операціях — «70 %»). Підприємством 30.07.2018 р. складена «компенсуюча» ПН із сумою ПЗ 1400 грн. (10000 грн. х 20 % х 70 %).

II

Загальна сума податку на додану вартість, у тому числі:

1400,00

1

2

3.1

3.2

3.3

4

5

6

7

8

9

10

11

3

ПН від 13.07.2018 р. № 15

грн

7000,00

Далі, в серпні ціна на товар «В» зменшилася до 170 грн. за одиницю. 15.08.2018 р. постачальником був складений РК на зміну ціни.

1

2

3

9

10

11

12

13

14

1

Зміна ціни

Товар В

-200,00

50

20

-10000,00

2

Зміна ціни

Товар В

170,00

50

20

8500,00

Тепер складаємо РК до «компенсуючої» ПН. Оскільки обсяг постачання зменшився до 8500 грн., відповідно для компенсуючих ПЗ обсяг постачання повинен становити 5950 грн. (8500 грн. х 70 %).

I

Сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту (-) (+), у тому числі:

-210,00

1

2

3

4.1

4.2

4.3

5

13

14

3

Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ

ПН від 13.07.2018 р. № 15

грн.

-7000,00

4

Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ

ПН від 13.07.2018 р. № 15

грн.

5950,00

У декларації «зменшити» ПЗ на підставі РК до «самозведеної» ПН можемо тільки після його реєстрації (зменшення відображаємо за ряд. 4.1 декларації і розшифровуємо в табл. 1 Д1 за рядком «600000000000 (переноситься до рядка 4.1 декларації)».

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться