Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, січень, 2019/№2
Друкувати

Річна декларація про доходи загальносистемника: загальні орієнтири

Савченко Елена, эксперт по вопросам оплаты труда
Один з основних документів податкової звітності для ФОП на загальній системі — це річна декларація про майновий стан і доходи (далі — декларація про доходи). На відміну від звичайних «фізиків», строки подання річної декларації загальносистемниками набагато більш стислі. Саме час «включатися в процес» . «Хто?» і «Коли?» — поговоримо в цій статті. Про заповнення деки — в окремій статті номера.

Хто подає? Декларацію за підсумками звітного календарного року (2018) подають усі підприємці, які перебували у звітному році (весь рік або його частину) на загальній системі оподаткування (ЗС) (п. 177.5 ПКУ). Далі нюанси.

1. «Перебіжчики» із ЗС на єдиний податок (ЄП).

Класичний перехід — зареєстрований у минулих роках ФОП з початку якогось кварталу 2018 року перейшов із ЗС на ЄП — запитань не породжує. Податківці говорять, що в такому разі єдине, що вимагається від ФОП, — подати річну деку про доходи (у нашому випадку — за підсумками 2018 року). Подавати деку про доходи у квартальні строки (відразу за фактом переходу із ЗС на ЄП) не потрібно (див. консультацію в категорії 104.09 ЗІР).

Випадок «з нюансами» стосується підприємців, які зареєструвалися ФОП у 2018 році і відразу ж (у тому ж місяці) подали заяву про перехід на ЄП групи 1 або 2.

Під час переходу «щойно створеного» ФОП на групи ЄП 3 та 4 таких проблем, на щастя, немає .

Річ у тому, що єдиноподатниками вони вважаються з 1 числа місяця (п. 294.4 ПКУ), що настає за реєстрацією. Відповідно, у період з дати держреєстрації до дати переходу на спрощенку такий підприємець перебуває на загальній системі. І оскільки говоримо про «щойно створеного» підприємця, спрацьовує пряма норма з п.п. 177.5.2 ПКУ про необхідність подання деки за результатами кварталу, у якому розпочато діяльність (читай: здійснення держреєстрації ФОП).

Те ж саме стосується ситуації, коли «щойно створений» у 2018 році ФОП переходив на ЄП, так би мовити, за загальними правилами (через подання заяви «не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного кварталу» згідно з п.п. 298.1.4 ПКУ) — з початку кварталу, що настає за реєстрацією ФОП.

У таких випадках деку про доходи потрібно було подати за підсумками кварталу, у якому відбулася держреєстрація ФОП! А з річною декою що? Адже ми зараз говоримо саме про подання річної декларації.

Якщо йдеться про реєстрацію ФОП у IV кварталі 2018 року, то, по суті, така дека й буде річною. Усе зрозуміло (достатньо подати тільки річну декларацію). А якщо ні?

У категорії 104.09 ЗІР є консультація, яку зрозуміти можна таким чином, що достатньо квартальної деки — поданої за підсумками кварталу реєстрації. Але відповідь не чітка.

Тому наша, можна сказати, традиційна рекомендація — подайте ще й річну декларацію («на додаток» до деки, поданої за підсумками кварталу реєстрації).

Знову ж таки в такій річній деці потрібно буде показати в тому числі й доходи від діяльності на ЄП (у гр. 11.1 розділу III). Тому право не подавати «порожні» декларації, яке випливає з п.п. 49.2 ПКУ, працювати не буде.

2. «Розреєстровані» у 2018 році. Якщо ФОП протягом 2018 року знявся з держреєстрації (зареєстрував припинення підприємницької діяльності), то він повинен був подати «ліквідаційну» декларацію про доходи в спецстроки, передбаченй п.п. 177.11 ПКУ. Тобто протягом 30 календарних днів з дня проведення держреєстрації припинення підприємницької діяльності. При цьому останнім базовим податковим (звітним) періодом є період з дня, що настає за днем закінчення попереднього звітного періоду, до останнього дня календарного місяця, у якому проведено держреєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Важливо! Подавати ще й річну декларацію в такому разі немає потреби! Але! Якщо ФОП протягом 2018 року знявся з реєстрації, а потім у звітному році знову зареєструвався, то потреба подання декларацій (у тому числі річної) поновлюється — за винятком ситуації, коли він відразу після «повторної» держреєстрації перейшов на ЄП до групи 3 або 4.

3. «Сплячі» у 2018 році. Нагадаємо, що «безболісно» «спати» на ЗС зараз можуть хіба що ЄСВ-пільговики*.

* Звільняються від сплати ЄСВ «за себе» підприємці (єдиний податок, загальна система) і члени фермерських господарств, якщо вони отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу (п. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ).

Для решти незручність становить необхідність сплати ЄСВ за кожен місяць не менше мінімального страхового внеску.

Так ось, якщо діяльності не було, чи обов’язково подавати річну декларацію?

Так, обов’язково потрібно подавати декларацію за той звітний період, у якому: виникають об’єкти оподаткування; є показники, які підлягають декларуванню (п. 49.2 ПКУ).

З одного боку, якщо ФОП діяльності не вів, то об’єкта оподаткування в нього дійсно не виникає. З іншого боку, у річній декларації про доходи є й інші показники, що підлягають декларуванню, у тому числі й доходи ФОП, отримані ним як фізособою. Наприклад, зарплата, інвестиційні доходи. Так само в декларації відображаються відомості про рухоме та нерухоме майно, яке є у власності (житлові будинки, квартири, автомобілі, земельні ділянки тощо).

Також у декларації зазначають доходи, отримані у звітному році в період перебування на єдиному податку.

У роз’ясненні в підкатегорії 104.09 ЗІР на запитання про те, чи потрібно подавати декларацію ФОП на ЗС, які не отримували доходів та не мають об’єктів оподаткування, фіскали відповідають так: якщо протягом звітного періоду ФОП на ЗС діяльності не вів та доходу від підприємницької діяльності не отримував, і не отримував доходи від здійснення діяльності на ЄП, не має інших доходів з джерел їх походження з України та іноземних доходів, то такий ФОП може не подає податкової декларації і додатка Ф2 до неї. Тобто податківці згодні, що якщо показувати в декларації взагалі нічого, то й подавати її необов’язково.

Але чи багато знайдеться випадків, коли ФОП взагалі не має жодного майна й інших доходів протягом року? Швидше ні, ніж так.

4. Весь рік на ЄП. ФОП, які весь 2018 рік були спрощенцями, податкову декларацію подають тільки в тому випадку, якщо їм необхідно задекларувати громадянські доходи або податкову знижку.

Але декларацію вони подають у строки, передбачені для подання декларації громадянами, а не підприємцями.

Форма і зміст. За 2018 рік ФОП подають податкову декларацію за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859 у редакції, затвердженій наказом № 556.

Складається декларація із 7 розділів і двох додатків: Ф1 та Ф2. Підприємницький додаток Ф2 подавати разом з декою потрібно в будь-якому випадку. Якщо у 2018 році у ФОП-загальносистемника не було діяльності (але дека подається, див. вище), Ф2 подається з прочерками (104.09 ЗІР) (в електронній формі прочерки не ставляться).

Що стосується додатка Ф1 (операції з інвестактивами), то його ФОП подає його тільки у разі наявності даних для його заповнення.

Важливо! У річній податковій декларації підприємець зобов’язаний відобразити разом із власне підприємницькими доходами також громадянські доходи з джерелом їх походження з України та іноземні доходи (якщо, звісно, такі є). Це прямо зазначено в п. 177.11 ПКУ. Крім того, у такій декларації зазначаємо і відомості про рухоме та нерухоме майно.

Зазначаємо інформацію тільки за тими об’єктами, які перебували у власності особи станом на кінець звітного (2018) року.

Коли і куди. Подати декларацію потрібно не пізніше 11.02.2019 р. (оскільки 09.02 — вихідний день, граничний строк подання декларації переноситься на понеділок 11.02.2019 р.).

Податкову декларацію ФОП подає до податкового органу, у якому він перебуває на обліку як платник податків. Зробити це можна одним з таких способів (на вибір) (п. 4 розд. І Інструкції № 859):

— особисто або за допомогою уповноваженої підприємцем особи;

— поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення. У цьому випадку декларація має бути відправлена за адресою відповідного органу ДФСУ не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку надання податкової декларації (п. 49.5 ПКУ);

— засобами електронного зв’язку в електронній формі з використанням ЕЦП. У цьому випадку декларацію потрібно відправити не пізніше за закінчення останньої години дня, у якому минає граничний строк її подання (п. 49.5 ПКУ).

Граничний строк сплати задекларованих зобов’язань з ПДФО і ВЗ за підсумками 2018 року — 19.02.2019 р. Це безпечний варіант (без урахування правової позиції ВСУ з постанови від 09.06.2015 р. у справі № 21-18а15, яку податківці вже «не бачать»).

У цей строк ФОП сплачують загальну суму зобов’язань з ПДФО і ВЗ, визначених за підсумками декларування (як з підприємницьких, так і з громадянських доходів фізособи).

Якщо за підсумками року утворилася переплата, її можна або зарахувати в рахунок майбутніх платежів з ПДФО і ВЗ (без подання заяви) або повернути на поточний рахунок підприємця (на підставі заяви).

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА – НОВИЙ ПЕРЕРАХУНОК [Порядок 100]...
53628 141
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Нас вже image користувачів
Клуб 911 — приєднуйтесь, щоб отримати повний доступ до всіх матеріалів сайту. Це безкоштовно!
Вже з нами? Увійти