Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте новини поштою!


Бухгалтер 911, серпень, 2020/№32
Друкувати

ПДВ-декларація єдинників за липень: з кварталу на місяць

Солошенко Людмила, налоговый эксперт
З липня платників єдиного податку (ЄП) перевели на звітний період з ПДВ — місяць. Квар-тальний ПДВ-період для них було скасовано. Про те, на що звернути увагу при переході з квартальної декларації на місячну, зараз поговоримо.

Скасування квартального періоду. Нагадаємо, що Законом України від 16.01.2020 р. № 466-IX було виключено п. 202.2 ПКУ щодо квартального періоду. І для всіх платників (включаючи єдиноподатників) установили єдиний звітний період — місяць (п. 2 інформаційного листа ДПСУ від 24.06.2020 р. № 13, далі — лист № 13*). Фіскали у зв’язку із цим уже проінформували, що єдиноподатники:

* Див. за посиланням: tax.gov.ua/podatki-ta-zbori/informatsiyni-listi

— свою останню квартальну декларацію з ПДВ подають за II квартал. Граничний строк її подання (з урахуванням недільно-понеділкового перенесення, п. 49.20 ПКУ) припадає на 10 серпня 2020 року;

— з липня звітують щомісячно. Тому подати свою першу місячну декларацію за липень повинні не пізніше за 20 серпня (ЗІР 101.23).

Як бачите, серпень у спрощенців вийде спекотним — доведеться відзвітувати двічі: спершу за II квартал і слідом за липень.

Що у зв’язку із цим слід урахувати?

Відмітка про місячний період. Передусім, про те, що перейшли на місяць, необхідно зробити спеціальну відмітку. Її проставляють у завершальній частині ПДВ-декларації за підсумками місяця, в якому здійснили перехід. Тобто в першій місячній (липневій) декларації (п. 4 розд. II Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21).

Хоча якщо про відмітку випадково забули, то, імовірно, нічого страшного за це не загрожує. Адже обов’язковим реквізитом (п. 48.3 ПКУ) відмітка не є.

Ліміт і податковий кредит. Ліміт недоторканний. Зміна періоду (квартал → місяць) ніяк не повинна позначитися в єдиноподатників на ліміті для реєстрації податкових накладних (п. 2001.3 ПКУ). Тобто жодних маніпуляцій з лімітом реєстрації, як і ПДВ-спецрахунком, з боку контролерів бути не повинно.

ПК за відкладеними ПН зберігається. Якщо, будучи у квартальниках, ви якісь вхідні податкові накладні (ПН) постачальників з урахуванням 1095 днів з п. 198.6 ПКУ притримували, то перехід на місяць не скасовує за ними право на податковий кредит (ПК). Тому ПК за такими ПН зберігається і його можна відобразити протягом 1095 днів.

Перенесення «мінуса». А що коли в єдиноподатника остання квартальна декларація з ПДВ за II квартал вийшла від’ємною — вискочив «мінус» у ряд. 21?

Тоді майте на увазі: таке від’ємне значення з ряд. 21 декларації за II квартал не пропадає (не згорає). А його в загальному порядку переносять до ряд. 16.1 наступної першої місячної декларації за липень, тобто: ряд. 21 декларації за II квартал → ряд. 16.1 декларації за липень.

Тому при переході з кварталу на місяць такий перехідний «мінус» у спрощенців збережеться. Причому на це звертали увагу й податківці (ЗІР 101.23, п. 3 листа № 13).

Хоча якщо від’ємне значення (або його частина) є оплаченим, то за ним в останній квартальній декларації в межах ліміту можна заявити бюджетне відшкодування (п. 200.4 ПКУ). Тобто йдучи з кварталу, ви таке право теж не втрачаєте.

Якщо в липні «мінус» у ряд. 21. Якщо ж від’ємною вийде перша місячна липнева декларація, то «мінус» з її ряд. 21 доведеться розшифрувати (за періодами його виникнення) в додатку Д2.

У зв’язку із цим нагадаємо, що ні ПКУ, ні Порядком заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженим наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21, якихось правил розшифровування «мінуса» за періодами його виникнення не встановлено. Зважаючи на це, на практиці існують два підходи: традиційний і підхід, рекомендований податківцями (озвучений у листах ДФСУ від 22.07.2016 р. № 24830/7/99-99-15-03-02-17, від 22.07.2016 р. № 15908/6/99-99-15-03-02-15, від 07.09.2017 р. № 1859/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Яким підходом користуватися — вирішувати платникові (листи ДПСУ від 17.02.2020 р. № 635/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, від 04.02.2020 р. № 455/6/99-00-07-03-02-06/ІПК).

Додаток Д2 за липень. Також зауважимо, що період виникнення «мінуса» податківці радили зазначати в таблиці 1 додатка Д2 у такому числовому форматі (ЗІР 101.24, лист ДФСУ від 05.12.2018 р. № 5110/6/99-95-42-03-15/ІПК):

— у гр. 2: дві цифри місяця, наприклад — 01, 02, 03 тощо (місячним платникам) або квартал — I, II, III, VI (квартальникам), а

— у гр. 3: чотири цифри року, наприклад — 2020.

Виходить, перейшовши на місяць, у липневому додатку Д2 спрощенці при розшифровуванні періоду повинні використовувати місячний формат. А якщо якийсь старий «мінус», що тягнеться з квартальних декларацій, програмне забезпечення у квартальному форматі не пропустить, то перевести його період у місячний формат.

УР і виправлення помилок. Як, перейшовши на місяць, виправляти помилки за колишні квартальні періоди — який складати уточнюючий розрахунок (УР): квартальний чи місячний? Який період, що виправляється (уточнюється), зазначати в полі 03 УР? Тут усе залежить від того, помилки якого періоду виправляються. Тобто в якій декларації помилилися — квартальній чи місячній. Так:

помилки за квартальні періоди, тобто в долипневих (квартальних) деклараціях, доведеться по-старому виправляти квартальними УР. І раз УР складатиметься до помилкової квартальної декларації, то й періодом, що виправляється, в полі 03 УР залишиться квартал. Адже по-іншому програмне забезпечення його просто не пропустить;

помилки за місячні періоди (допущені в місячних деклараціях починаючи з декларації за липень) почнемо виправляти місячними УР. Тому в полі 03 УР зазначатимемо місяць, що уточнюється (виправляється).

Про те саме говорять і податківці: УР за звітні періоди, за які раніше подавалася квартальна звітність, також подаються за звітний період, що дорівнює календарному кварталу (ЗІР 101.23).

фото автора У фокусі
Амброзяк Наталя Подаємо бенефіціарів: коли та як [час настав]...
60766 223
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам