Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, грудень, 2021/№49
Друкувати

Відшкодовуємо лізингодавцю штраф за порушення правил дорожнього руху: що в обліку?

Казанова Марина, налоговый эксперт
Ситуація. Автомобіль перебуває у фінлізингу. Право власності поки належить лізингодавцю. Нещодавно лізингодавець виставив нам компенсацію за порушення правил дорожнього руху, вчинені нашими водіями. Що в цьому випадку буде з ПДВ і витратами? Чи можна відносити ці суми до податкового кредиту? Чи треба коригувати податок на прибуток на ці витрати?

Дійсно, якщо порушення правил дорожнього руху (ПДД) зафіксоване в автоматичному режимі (фото/відеофіксація), то адмінштраф цілком може «прилетіти» керівникові юрособи, за якою зареєстрований транспортний засіб (ст. 142 КпАП). Тобто керівникові лізингодавця. Адже до моменту виконання договору фінлізингу (до повного розрахунку за договором) транспортний засіб реєструється за лізингодавцем (п. 27 Порядку № 1388*).

* Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів…, затверджений постановою КМУ від 07.09.98 № 1388.

Розв’язати проблему «без вини винного» керівника лізингодавця можна різними способами. У тому числі превентивно.

1. Внести до Єдиного держреєстру транспортних засобів відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу. Порядок під цю справу затверджений постановою КМУ від 14.11.2018 № 1197. І в ньому прямо передбачено, що до реєстру належним користувачем можна внести того ж керівника юрособи — лізингоодержувача. І не лише його.

При такому підході керівник лізингодавця буде позбавлений необхідності сплачувати штрафи за «чужі» порушення. І жодні компенсації на порядку денному стояти не будуть.

2. Безпосередній порушник (водій) сам «здається» органу, уповноваженому розглядати справу про адмінпорушення, і сплачує адмінштраф. Але відбутися це має оперативно — у 20-денний cтрок. У такому разі постанову у справі про адмінпорушення переробляють на безпосереднього порушника (ст. 2793 КпАП).

3. Оштрафований керівник лізингодавця може в порядку регресу вимагати відшкодування витрат на сплату штрафу від безпосереднього винуватця (тобто від особи, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення порушення). Це передбачено й ст. 531 Закону № 3353**.

** Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.93 № 3353-XII.

Жоден із перерахованих варіантів, як бачимо, за фактом застосований не був. На практиці часто йдуть іншим шляхом. Наприклад, у договорі лізингу прописується, що

«у разі виникнення у Лізингодавця будь-яких додаткових витрат, пов’язаних з об’єктом лізингу, в т. ч. зі сплати будь-яких штрафних санкцій за неналежне використання об’єкта лізингу чи порушення лізингоодержувачем правил дорожнього руху, Лізингоодержувач зобов’язаний компенсувати Лізингодавцю такі витрати…».

Зазвичай для такої «компенсації» лізингодавець висуває письмову вимогу (претензію) і надає лізингоодержувачу копії документів, що підтверджують витрати за штрафом.

Як лізингоодержувачу обліковувати такі платежі?

ПДВ. Компенсація, що цікавить нас, за своєю природою є ні чим іншим, як відшкодуванням збитків. А п. 188.1 ПКУ прямо говорить про те, що відшкодування збитків не оподатковується ПДВ.

Але в податківців є своя позиція із цього приводу, якої, очевидно, краще в цьому випадку дотримуватися. Будь-які компенсації, здійснювані у рамках основного договору, вони підводять під ПДВ. Тобто, якщо у вас в договорі зазначено, що лізингодавець компенсує штраф за порушення правил дорожнього руху, — то таку компенсацію податківці розглядають як частину лізингової плати. І вимагають її оподатковувати ПДВ у загальному порядку (див. листи ДПСУ від 06.04.2021 № 1381/ІПК/99-00-21-03-02-06; від 13.01.2021 № 147/ІПК/99-00-21-03-02-06).

І тільки якщо «компенсація» штрафу за порушення ПДД сформульована як штрафна (договірна) санкція (що не часто практикується), то тоді ця сума не оподатковується ПДВ (див. врізку). Це зазначено у вищезгаданих листах податківців.

Якщо згідно з умовами договорів сума коштів, отримана лізингодавцем від лізингоодержувача у розмірі штрафу за порушення правил дорожнього руху, здійснене лізингоодержувачем, розглядається як сплата штрафних санкцій, то до бази оподаткування ПДВ такі кошти не включаються відповідно до абзацу другого пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ.

Таким чином, податківці вважають, що компенсація лізингоодержувачем штрафу за порушення ПДД оподатковується ПДВ. При отриманні від лізингоодержувача суми компенсації лізингодавець повинен скласти і зареєструвати податкову накладну (ПН) на цю суму. На підставі такої ПН лізингоодержувач матиме право на податковий кредит (це теж сказано у вищезгаданих листах).

Але! Питання в чому: чи не треба лізингоодержувачу нарахувати податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ, щоб компенсувати такий відображений податковий кредит? Податківці у своїх консультаціях про це замовчують.

На наш погляд, безпечніше його нарахувати як на негосподарське використання (останнім числом місяця, яким складена ПН лізингодавцем на цю компенсацію).

Та на тому фоні, що податківці розцінюють таку компенсацію «як частину лізингового платежу», логіка з компенсацією податкового кредиту за п. 198.5 ПКУ не така очевидна. Але, напевно, податківці давитимуть на те, що сплата компенсації не пов’язана з господарською діяльністю лізингоодержувача.

Поготів, що існує безліч варіантів, які дозволяють законно уникнути сплати такої компенсації (див. початок статті).

Податок на прибуток. Лізингоотримувачу-високодохіднику (або малодохіднику-добровольцю), при відшкодуванні збитку лізингодавцю — неплатнику податку на прибуток або платнику-нульовику, доведеться мати справу зі збільшоючою фінрезультат різницею з п.п. 140.5.11 ПКУ (ср. ). Якщо лізингодавець — платник податку на прибуток, то збільшуючої різниці не буде.

фото автора У фокусі
Віталіна Клец Річна звітність ФОП за 2022 рік...
26884 22
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам