Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


01.02.18
54173 16 Друкувати

За невиплату заробітної плати – від штрафу аж до позбавлення волі

Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом (ст. 43 Конституції). Працівник має право на оплату своєї праці на підставі укладеного трудового договору (ст. 21 Закону «Про оплату праці»).

Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку; своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їхньої черговості (ст. 97 Кодексу законів про працю (КЗпП), ст. 15 і 24 Закону «Про оплату праці»)

Заробітна плата повинна виплачуватися працівникові регулярно в робочі дні у строки, встановлені в колективному договорі, не рідше двох разів на місяць, не більше як через 16 календарних днів. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки (ст. 115 КЗпП; ст. 24 Закону «Про оплату праці»). Затримка виплати заробітної плати навіть на один і більше днів є порушенням строків виплати згідно зі ст. 115 КЗпП.

Юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, згідно зі статтею 265 КЗпП несуть фінансову відповідальність: 3 мінімальні зарплати (на сьогодні – 11 169 грн.) - за порушення встановлених термінів виплати зарплати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш ніж за один місяць, виплату не в повному обсязі.

Відповідно до статті 41 Кодексу про адміністративні правопорушення визначено адміністративну відповідальність за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі, що тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі статтею 175 Кримінального кодексу за безпідставну невиплату заробітної плати громадянам більше ніж за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, передбачається покарання у вигляді штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Якщо невиплата вчинена внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, передбачається покарання у вигляді штрафу від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

За матеріалами Управління Держпраці у Вінницкій області

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Філомена
01.02.18 09:06

" більш ніж за один місяць", - хто це пояснить? Тобто, якщо я виплачу 16, а строк 15, і так, нехай, чотири місяця, - то мені нічого не буде? не буде штраф у 3 мінім.зарплати чи буде 1 мінім.зарплати?

Відповісти
  • Ліля
01.02.18 09:18

Філомена, буде штраф 1 МЗП за порушення інших вимог трудового законодавства

Відповісти
  • Оксана
01.02.18 09:42

А если новая организация не выплатила директору аванс в первый месяц работы, а выплатит сразу сегодня всю з/пл будет штраф?

Відповісти
  • Bibu
01.02.18 09:44

Шо за бред, многие выплачивают раз в месяц... Я выплачиваю два раза, но иногда не соблюдаю 16 дней - и за это расстрел?!

Відповісти
  • клава
01.02.18 12:47

Bibu, кстати и выплата один раз в месяц -это тоже нарушение КЗОТа, и за это тоже предусмотрены штрафы.

Відповісти
  • клава
01.02.18 10:16

Bibu, не расстрел - кто же будет убивать "курицу, несущую золотые яйца". Просто впаяют Вам штраф при проверке

Відповісти
  • Оксана
01.02.18 09:48

Bibu, судя по всему это ужасное преступление!

Відповісти
  • !!!
01.02.18 09:54

И,вообще, если срок 15-го, а покупатель рассчитался 17-го и сразу выплатили з/п,то еще и заберут 1мзп, чтоб уж совсем придушить...так не проще ли таки платить раз в месяц!

Відповісти
  • Василий
21.06.20 07:19

А не проще ли соблюдать законы ?? А то вы ,,работодатели,, Совсем обнаглели!!! Выплачиваете один раз в месяц и то в конце следуюшего за отчётным периодом!! Выплачивайте в первых числах!! А то при увольнении ,за последний отработанный месяц ,зарплату хрен когда получишь!!! В суд не пойдешь !! Судебные сборы такие ,что останешься без штанов!! Вот так и живём!!!

Відповісти
  • !?!?!??
01.02.18 13:09

Проще платить каждые 10 дней  не нарушишь

Відповісти
  • клава
01.02.18 13:43

!?!?!??, не подсказывайте нашим законотворцам. а то они могут придумать выплачивать з-ту за каждый отработанный день! (хотя было бы неплохо- работала с руководителями, которые сначала задерживали з-ту, а потом рассказывали "Ну ты ж понимаешь-денег нет")

Відповісти
  • А
01.02.18 14:14

Зарплата за месяц должна быть выплачена не позднее 7 дня после окончания месяца. если этот день выпадает на выходной, как например в январе 2018, то срок переноситься на раннюю дату. Т.е. срок выплаты зарплаты за декабрь 2017 не позднее 05.01.18. ( ст. 115 КЗоТ)
Был у нас на предприятии проверяющий из управления труда, он сказал, что если аванс выплачен не вовремя, то не критично, а вот зарплата обязательно не позднее 7го дня, и обязательно два раза в месяц.
штрафы по труду сейчас огромные, поэтому советую не рисковать и выплачивать зарплату по КЗоТу.

Відповісти
  • А
01.02.18 14:17

КЗоТ
Стаття 115. Строки виплати заробітної платиЗаробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановленіколективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органомпервинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовимколективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними іуповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу,що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінченняперіоду, за який здійснюється виплата.У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочимднем, заробітна плата виплачується напередодні.Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договоромабо нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілковоїорганізації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разівідсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовимколективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифноїставки (посадового окладу) працівника.Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж затри дні до початку відпустки.

Відповісти
  • Юра Г.
01.02.18 15:16

Не хотел вмешиваться в умные разговоры, но.....  Размер выплаты аванса не ограничен 50% заработка, может быть и 100% и 150%. В таком случае при выплате зарплаты за 2 половину месяца к выплате будет 0 или долг за работником. Фактически зарплата выплачивается 2 раза - просто во второй раз к получению ничего не остаётся. часто дебилы проверяющие пытаются умничать, однако в акте отразить этот маразм боятся, особенно когда между прочем говориш им, что расцениваешь их запрет выплатить работнику в аванс более 50% как чистую уголовщину по нескольким статьям.

Відповісти
  • буух
02.02.18 11:19

Короче. Платим 2 раза аванс>=50%-налоги остальное в зп. Исключение отпускные за 3 (0) дня до отпуска

Відповісти
  • Ляшенко В,В,
26.03.19 17:42

г,Шостка Сумская обл, Я работаю на ЧАО "ШЗХР" Нам не платят уже   четвертый месяц, Что депать?

Відповісти