Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


25.07.19
47343 21 Друкувати

16 днів між виплатою авансу та зарплати: як не помилитися в датах

Строки та періодичність виплати зарплати працівникам закріплені в ст. 115 КЗпП і ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР.

Цими нормами передбачено, що виплата зарплати повинна здійснюватися:

  • у робочі дні за графіком роботи підприємства;
  • не рідше ніж двічі на місяць, а проміжок часу між цими двома виплатами не має перевищувати 16 календарних днів;
  •  не пізніше 7-ми днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Визначаючи в колдоговорі (іншому нормативному акті роботодавця, погодженому з профспілкою) конкретні дати для виплати зарплати, роботодавцям необхідно дотримуватись одночасно всіх наведених вище умов.

З огляду на це можна сформулювати конкретні  числа місяця, у які потрібно вкластися під час виплати зарплати за першу половину місяця (аванс) і за звітний місяць:

  • зарплата за місяць має виплачуватися не пізніше 7-го числа місяця, а отже, повинна провадитися в період із 1-го по 7-е число.
  • якщо зарплата за місяць виплачується із 1-го по 7-е число місяця, тоді, аби дотриматися проміжку не більш ніж 16 календарних днів між виплатами, аванс має виплачуватися із 16-го по 22-е число. Аналогічні дати наводило й Мінсоцполітики в листі від 09.12.2010 р. № 912/13/155-10.

Тому й виходить, що підприємство може визначити в колдоговорі такі дати виплати зарплати й авансу, відповідно:

  • 1-е та 16-е (17-е) числа;

  • 2-е та 17-е (18-е) числа;

  • 3-е та 18-е (19-е) числа;

  • 4-е та 19-е (20-е) числа;

  • 5-е та 20-е (21-е) числа;

  • 6-е та 21-е (22-е) числа;

  • 7-е та 22-е числа.

Чому на 23-е число не можна виплачувати аванс? А все через те, що виплата має бути проведена не пізніше 7-го дня, який слідує за першою половиною місяця, а після 15-го числа 7-й день припадає якраз на 22-е число.

Конкретні строки виплати авансу та зарплати необхідно прописати в колдоговорі чи іншому нормативному акті роботодавця, приміром, у Положенні про оплату праці, що погоджені з виборним органом первинної профспілки чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а за відсутності таких органів — представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом).

Тобто роботодавець має встановити в названих документах саме конкретні дати виплати авансу та зарплати, приміром, 7-е та 22-е число місяця, а не проміжки часу з 1-го по 7-е число та з 16-го по 22-е число місяця.

Однак, якщо день виплати збігається із вихідним, святковим або неробочим днем, тоді зарплата виплачується напередодні (ч. 2 ст. 115 КЗпП, ч. 2 ст. 24 Закону про оплату праці). Зважаючи на те, що це законодавча вимога, прописувати її в нормах колдоговору чи положення про оплату праці не потрібно, як і не варто щомісяця в таких документах коригувати дати виплати зарплати з поправкою на вихідні дні.

Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці в Кіровоградській області  Олена Коломійчук

За матеріалами Управління Держпраці у Кіровоградській області

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Wonder woman
25.07.19 09:24

Эта новинка про четки даты выплаты только недавно появилась, или я ошибаюсь? Про 16 дней всегда знала и подстраивалась, но зп и аванс всю жизнь платили как раз таки в промежуток с 1 по 7 и с 16 по 22 и 16 дней отсчитывали от даты уплаты. Связывают руки предприятию, невозможно же подстроиться под одну дату. А если, например, установлена дата выплаты 16 число и оно припадает на ВС, то что, платить 14? Напередодні же нужно... Какая неразбериха с этим всем товарищи....

Відповісти
  • клава
25.07.19 09:25

Вот почему я не могу прописать в ТД что выплата НЕ ПОЗДНЕЕ 22 и 7 числа. А если на конкретное число у предприятия банально нет среств, а на след день они появятся и зарплата выплатится  -то, все, приехали, штраф?

Відповісти
  • 5252
25.07.19 09:27

А если нет денег на р-счете??? Капец...

Відповісти
  • Сергей
25.07.19 14:17

5252, а на Мальдивы жене директора есть!?

Відповісти
  • ВаленТина
25.07.19 16:46

Сергей, нет, тупо нет. причем тут жена...........

Відповісти
  • Яна
25.07.19 09:42

Если установить 22 и 7 число, а выплачивать при наличии средств и с учетом выходных в промежутке с 16 по 22, и с 1 по 7, просто выплата будет раньше срока, это будет нарушение? 

Відповісти
  • Vv
25.07.19 09:47

А если мы платим 15 и 30(31) почему этот вариант не предложен? И что получается если и за праздников выплату раньше у меня сдвинется срок?

Відповісти
  • Ольга
26.07.19 00:15

Vv,и мы платим 16 и 30(31)

Відповісти
  • Анна
25.07.19 20:55

Vv, мы тоже так платим, не вижу нарушения

Відповісти
  • Наталья
25.07.19 10:46

Уже сколько писано-переписано на этот счет. Четкие нормы могут быть только в аптеке на весах: ни грамма больше, ни грамма меньше. Хотя, по-большому счету, и аптек-то уже не осталось, а только аптечные магазины. Так и с выплатой аванса-зарплаты. Все оторвано от реальных возможностей бизнеса. Власть новая! АУ!!!! Может вы, наконец, поймете, что нужно поднимать экономику, создавать нормальный климат для предприятий, особенно малых и микро, ФОПов ,которые работают на свой страх и риск в полном смысле этого слова, не получая от государства ни капли помощи. Так нет же. 16 дней зафиксируйте в своих документах и строго выполняйте, а иначе вам не жить. Накроют такими штрафами, что останемся и голы и босы. Кого защищает эта галиматья? Нет денег на выплату з/платы 7 числа, а появились только 9. Что делать? выплачивать таки зарплату работникам или оплатить самому штраф за несвоевременность и закрыть бизнес. Как здорово! Останутся только олигархи и примкнувшие к ним депутаты, лоббирующие их интересы. Надеюсь, что здравый смысл у новых политиков возобладает над ересью почивших в бозе "государственников". И дай Боже, при нашей жизни.

Відповісти
  • Світлана
25.07.19 11:15

Першоджерело:
"ст. 115

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно ... не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні."
Як на мене, тут використано слово "місяць", тому оті 16 днів і "не рідше двох разів" стосуються саме календарного місяця. Про це було пояснення на початку дії закону. Тоді все просто і зрозуміло.  Інакше можна зробити дурниці. Наприклад, у червні була виплата 14 - п'ятниця і 27 - четвер (бо далі вихідні і святкові). Тоді у липні треба 13+28. А 28 вихідний, то 26-го. І так далі, аванс за серпень  9-го?  Натомість у липні в мене 15 і 31 буде. (по факту 30, бо це не заборонено).  Дві перевірки охорони праці до цього не присікувались. 


Відповісти
  • Оксана
17.05.23 23:19

Світлана, де можна знайти це пояснення, про яке ви написали?

Відповісти
  • клава
25.07.19 11:37

Світлана, а при проверке проверяли конкретно указанную дату віплаті (в колдоговоре или трудовом договоре)?

Відповісти
  • Світлана
25.07.19 11:54

клава, нема в нас жодного документа зі встановленими датами виплат.  Побачили, що двічі на місяць, питань не було.  

Відповісти
  • клава
25.07.19 12:34

Світлана, ок, спасибо.

Відповісти
  • ааа
25.07.19 11:46

Коли акцентують увагу на дрібниці, це означає що хочуть відвернути увагу від більш маштабніших речей. Доцільніше весь свій запал держави спрямувати на створення нових робочих місць та підтримки малого та середнього бізнесу, а не рахувани кількість днів 16 чи не дай боже  17 :(

Відповісти
  • Світлана
25.07.19 12:19

Аби законодавець мав на увазі, що зарплата повинна виплачуватись не рідше, ніж кожні 16 днів, то так би і написали. А якщо "не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів", то таки на місяць. 
Як усе це задовбало!

Відповісти
  • Ирина
25.07.19 13:52

Хорошо примеры, установлено кол. договором что зарплата выплачивается 3 и 18 числа каждого месяца, берем февраль месяц 3 это воскресенье значит надо выплачивать 1 числа, потом 18 это понедельник , но количество дней будет уже 18 дней, надо выплачивать 15 числа, потому что 16 и 17 выходные такая же ситуация в марте и в ноябре. В итоге что получается я нарушаю установленные сроки выплаты зарплаты в кол. договоре, потому что вместо 18 числа, я выплачиваю 15, притом что 18 число не попадает под выходной это понедельник. Нельзя привязываться к датам, надо брать до 7 числа, а потом считать 16 дней, а в кол.договоре писать с 1 по 7 и с 16 по 22. А так  получается по любому штраф, шаг на лево или направо равняется расстрел.

Відповісти
  • Кими
25.07.19 15:48

А я уже иногда три выплаты в месяц делаю, если совсем не получается... Например: 31 мая, потом - 14 июня (15 июня суббота). потом 26 июня (еще один аванс)  и 1 июля - последнюю часть. Потому что проще еще одну выплату аванса сделать, чем их сроки соблюсти... Написано - не реже двух раз, т.е. можно хоть несколько

Відповісти
  • Елена
25.07.19 18:15

Полтора года назад стала платить по пятницам, хоть с этими долбаными подсчётами дней не сталкиваюсь. Народу кстати, понравилось.

Відповісти
  • МС
25.07.19 20:29

Вроде, писали, что нужно придерживаться установленных сроков, а если срок попадает на выходной и выплата переносится назад, и из-за этого разрыв становится больше 16-ти дней, то это нарушением не считается. И, наверное, лучше не устанавливать сроки выплаты 1 и 16 на случаи таких переносов назад.

Відповісти