Сайт для бухгалтерів №1 в Україні
Чат 911

Отримуйте
новини поштою!


24.06.20
13720 17 Друкувати

Чи є обов’язковим ведення табеля обліку використання робочого часу?

Табель обліку робочого часу – документ первинного обліку, який необхідний для обліку використання робочого часу працівників, а також для контролю над дотриманням установленого режиму роботи, розрахунків із працівниками по заробітній платі, отримання інформації про відпрацьований час, складання статистичної звітності.

Важливим значенням правильного і точного обліку робочого часу є визначення стажу працівників, нарахування  лікарняних. Нормативним документом, який стосується табеля обліку робочого часу, є наказ Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489, яким затверджено та введено в дію з 1 січня 2009 року типову форму № П-5 «Табель обліку використання робочого часу».

Форма № П-5 має рекомендаційний характер, який полягає в тому, що за необхідності вона може бути доповнена іншими показниками, потрібними для обліку робочого часу на підприємстві, але в Табелі повинні відображатися всі позиції, які застосовуються на підприємстві для працівників. За потреби можна застосувати іншу форму Табеля, але обов’язковим є наявність первинного обліку показників щодо використання робочого часу, явок та неявок працівників, які визначено формами державних статистичних спостережень з праці.

Відповідно до листа Мінпраці від 13.05.2010 р. №140/13/116-10 ведення Табеля є обов’язковим, як для великих так і малих підприємств.

Табель обліку робочого часу – поіменний список усіх працівників підприємства чи організації з відмітками про використання робочого часу протягом облікового періоду. Табель ведеться в електронному та паперовому вигляді, у тому числі прийнятих тимчасово чи на сезонну роботу, а також учнів, прийнятих на період виробничої практики з оплатою праці. Фізичні особи, які працюють на підставі цивільно-правових договорів, не табелюються. Кожному працівникові надається табельний номер.

Табель відкривається першого числа кожного місяця і передається в бухгалтерію двічі на місяць для розрахунків за першу половину місяця (аванс) та розрахунку заробітної плати за місяць.

Якщо кількість працівників є невеликою, Табель ведуть фахівці бухгалтерії.

На великих підприємствах Табель ведуть кадровики або навіть уводиться така посада як табельник (коли багато цехів, структурних підрозділів, різні умови робочого часу тощо). Також ці функції можуть покладатися на керівників підрозділів.

Після закінчення місяця за Табелем підраховують загальну кількість надурочних і нічних годин, вихідних і святкових днів. Визначають загальну кількість днів та годин неявок на роботу.

Під час запровадження підсумованого обліку робочого часу розробляються графіки роботи, за якими тривалість роботи протягом тижня не може перевищувати встановлену законодавством норму (40 годин на тиждень). Тривалість роботи протягом встановленого облікового періоду має відповідати тривалості роботи за цей же період у працівників з 5-денним робочим тижнем. Отже, ведення табелю обліку використання  робочого часу є обов’язковим для всіх. Неведення табеля – порушення трудового законодавства про працю України, зокрема норм частини 2 статті 10 Закону України «Про оплату праці».

Світлана Нагорна, головний державний інспектор сектору експертизи умов праці Управління Держпраці у Рівненській області.

За матеріалами ГУ Держпраці у Рівненській області
Коментарі
  • Наталія
24.06.20 09:28

Мені особисто на десять працівників не потрібен, складаю тільки для охорони праці.

Відповісти
  • ***
24.06.20 13:28

Наталія, В 1С( свои доработки по всем операциям, как в типовой даже не знаю)  у меня табель автоматически формируется, его можно распечатать или сохранить.Для начисления з/п и налогов не используется. Через 15 лет пользования программой после такой же статьи прозрела. Но он мне никогда не был нужен. Это актуально для охранных фирм, медперсонала и пр, где оплата не окладом , а почасовая.

Відповісти
  • Ина
24.06.20 10:18

Надо было указать есть ли за неведение табеля  штраф ?  Нас это интересует 

Відповісти
  • Влад
24.06.20 13:06

Ина, ясен, что есть. 1 МЗП за порушення обовязку не ведення облыку робочого часу роботодавцем. Срок хранения табелей при невредных работах 1 год, при вредных 75 лет.

Відповісти
  • Олена
24.06.20 15:00

Влад,нет Срок хранения табеля полгода.

Відповісти
  • Лара
25.06.20 12:27

Олена,а по-моему, все-таки год

Відповісти
  • Емілія
24.06.20 11:43

Відділ праці при перевірці в першу чергу просить надати табель обліку використання робочог чау.  

Відповісти
  • Влад
24.06.20 13:06

Емілія, Ну и надо определяться или не давать и +1 мзп или давать, а там как карта ляжет...

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
24.06.20 11:49

Держпраця наврала в очередной раз. Должны ли вести учёт раб. времени? Да, должны. Обязаны ли вести учёт раб. времени именно по форме П-5? Нет, не обязаны: открываем Наказ: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0489202-08#Text и читаем примечание 2: Форма носить  рекомендаційний  характер (Дежпраця об этом не знает?). Можно ли использовать именно форму П-5? Да, для удобства можно.Далее: что это за такое высказывание, как "Відповідно до листа Мінпраці" — ребята, вы чё там чёкнулись? А если я тоже напишу "лист", что работники держпраци каждый вторник должны мне мыть окна? Ссылайтесь на Законы, Постанови, Инструкции и пр., а не на листи (да еще и не юстированные).Кстати, в указанном "листе" и в данном разъяснении нет ни слова о ФОПах-работодателях, "независимых профессионалах"-работодателях. Можно будет потом на вопрос Держпраци: почему ФОП не вёл табель учёта раб. времени, ответить: Відповідно до листа Мінпраці від 13.05.2010 р. №140/13/116-10 ведення Табеля є обов’язковим, як для великих так і малих підприємств, але не для ФОПів. Цю позіцію підтверджує і ГУ Держпраці у Рівненській області в роз'ясненні від 22.06.2020р. 

Відповісти
  • Влад
24.06.20 13:08

Сомневающийся Sкептиk, ведення обліку часу обовязок по КЗППУ, в якому про статус роботодавця ні слова немає. ИМХО 1 МЗП законна

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
24.06.20 18:43

Влад, а Вы не поняли, о чём я говорю. Я не говорю о том, что не надо вести учёт раб. времени (последние мои слова – троллинг на данную "консультацию" Держпраци).  Я говорю о том, что давая разъяснения Держпраця должна ссылаться не на листи (даже, если в них всё верно написано), и толковать нам про "Відповідно до листа". Кроме того, комментировать Накази Держстату может Держстат.  
Итак, что мы имеем? Есть форма П-5, которая носит рекомендательный характер. Есть сам наказ Держкомстату, которым утверждена эта форма, и где говорится о том, что "...з метою подальшого вдосконалення державних статистичних спостережень підприємств, установ, організацій щодо обліку особового складу, використання робочого часу та розрахунків з працівниками" вводятся формы, в том числе и П-5. Среди "підприємств, установ, організацій" Вы разглядели где-то хоть малейший намёк на самозанятых лиц (в т.ч. ФОПов)? Т.е. ФОП обязан вести учёт раб. времени (о чём я и не спорю), но не обязан использовать именно форму П-5. Использовать форму П-5 – это право ФОПа, а не обязанность. 

Відповісти
  • Юрий
24.06.20 15:02

Влад, Вам бы только штрафовать. ;-)
Наказ Держкомстату №489 від 05/12/08 п.1. гласит: "1. Затвердити  та  ввести  в  дію  з 1 січня 2009 року типові форми  первинної  облікової  документації  підприємств,  установ, організацій" 
Вы где-то здесь ФОПа видите? Нет, его здесь нет. Следовательно, для него форма табеля не предусмотрена и он не может ее вести физически. Например, что Вы ему напишите в акте? ФОП не вел табель, предусмотренный КЗоТом? А чем Вы будете руководствоваться определяя, что он его не вел? 
По аналогии точно так же как ФОПы не могут вести бухучет и, следовательно, не могут начислять амортизацию (староя разъясниловка ДФС, которая базируется на том, что в ЗУ "Про бухоблік"   ФОПы не предусмотрены).

Відповісти
  • Влад
24.06.20 21:48

Юрий,я написал бы в акте: не ведення обліку робочого часу, а то что вы имеете право вести учёт в своей форме и чем она отличается от установленной Вы можете рассказать судье после уплаты судового сбора. Мой опыт был крайне негативный. До него я разделял Вашу позицию...

Відповісти
  • Андрій
24.06.20 11:56

Відповідно до листа Мінпраці???Думав Законом передбачено чи принаймі Наказом. Складіть свій лист вчетверо і засуньте до задньої...кишені.

Відповісти
  • Влад
24.06.20 13:10

Андрій, у нас все до задньої кишені. Прицидентного права нема, але практика правозастосування є. Листи не створють правових наслідків, але по факту створюють...

Відповісти
  • Наталья
24.06.20 13:21

Сталинский пережиток! "Робочого часу"- смешно. Зайдёшь к чиновникам-  через 1 кабинет сидит 1 сонный дежурный. 
Налоговики до обеда если на проверке, то после обеда созваниваются( не стесняясь) и после 2-х  или на природу на пикник или в ресторан. 
Посмотрите сколько чинуш в 20 шагах от входа, не стесняясь прохожих, слышавших обрывки фраз, решают "вопросы" с ходаками. 
Простипомы с наклеянными когтями хищниц с папиросками в припухших шлёпалках по полдня делятся опытом с такими же госслужащими. ИМ ЗАПОЛНЯЮТ ТАБЕЛЬ РАБОЧЕГО ВРЕМЕНИ - 8 ЧАСОВ+ НЕНОРМИРОВАННЫЙ РАБОЧИЙ ДЕНЬ И ВЫПЛАЧИВАЮТ ОКЛАДЫ И НАДБАВКИ! Абсурд! А шахтёрам, теперь уже на западе Украины, и с табелем, и без табеля - зарплаты нет.

Відповісти
  • Наталья
25.06.20 09:24

Пардон, "наклеенными".

Відповісти