Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


18.08.20
92823 34 Друкувати

Сумісники: 7 несподіваних фактів

Ушакова Лілія експерт з кадрових і податкових питань

Сумісники «водяться» практично на кожному підприємстві і в багатьох ФОП.

Але поширеність виду притупляє пильність роботодавців. А це дає можливість гоп-стоп-Держпраці косити штрафи.

Що ж, збираємо факти про сумісників.

Факт 1. На сумісників подають Повідомлення про прийом на роботу

Із зовнішніми сумісниками все зрозуміло: взяли нову людину на роботу — подаємо Повідомлення.

Але несподіванки виникають щодо внутрішніх сумісників. Це ті, хто вже працює у вас за основним місцем роботи, але у вас же працюватиме за сумісництвом. Тут найчастіше обпікаються. Але запам'ятовуємо, що історія така ж, як і щодо зовнішніх сумісників: робимо наказ про прийом на роботу — має бути Повідомлення. Виключення — директор-сумісник.

У Повідомленні про приймання сумісника (внутрішнього або зовнішнього) в графі 4 має бути відмітка «2» — працівники без трудової книжки.

Факт 2. Сумісника можна прийняти на повний робочий час

Так, він нарівні з основними працівниками може працювати повний робочий день, наприклад, 8 годин у день 5 днів на тиждень.

АЛЕ! Можуть подзвонити інспектори праці місцевих рад, поцікавитися: «Що це у вас у Звіті з ЄСВ сумісник і повний робочий день? А чи не співпадає у нього час роботи за основним місцем роботи і за сумісництвом?».

Не тушуємося, зізнаємося: «Так, працює на повний робочий час. Наказ, табель обліку робочого часу. Усе в рамках закону. Не порушуємо». Після цього інспектори втрачають до вас інтерес.

Ідеально, якщо робочий час за основним місцем і за сумісництвом не перетинаються. Втім, зовнішній сумісник не зобов'язаний докладати про свій режим роботи на іншому підприємстві.

Факт 3. Посади за сумісництвом і за основним місцем роботи можуть співпадати

Наведемо приклад, як це можна використати.

Магазину треба, щоб продавець працював 12 годин на день (з 9:00 до 22:00) 5 днів поспіль. Продавець не проти.

Однак, якщо намалювати такий графік, отримуємо порушення — перебір за нормою тривалості робочого часу.

Робимо так. Приймаємо продавця за основним місцем роботи (8 годин на день (з 9:00 до 18:00, 5 днів на тиждень) і за внутрішнім сумісництвом на аналогічну посаду (4 години на день з 18:00 до 22:00, 5 днів на тиждень). Ніякого порушення немає.

Два різні трудові договори. Час не перетинається. Усе в рамках закону.

Факт 4. Сумісники мають право на лікарняні

Рекомендуємо не допускати ситуацій, коли працівник за основним місцем роботи хворіє, а за сумісництвом працює (чи навпаки).

Роботодавець про це може й не знати (при зовнішньому сумісництві). Але якщо про це дізнається ФСС, то зніме допомогу та ще й штраф накладе за неправомірне використання засобів.

Чому? У наявності порушення лікарняного режиму. Працівник не хворіє, а (!) працює (хай і в іншого роботодавця).

Зовсім інша справа — лікарняний у зв'язку з вагітністю та пологами. Тут працівниця може, наприклад, за сумісництвом знаходитися у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і отримувати допомогу, а за основним місцем роботи працювати.

Чому? Ну, по-перше, вагітність — не хвороба. По-друге, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами — це не обов'язок, а право працівниці.

Факт 5.  Не можна призначати сумісникові лікарняні за оригіналом лікарняного листа

Сумісник приніс оригінал лікарняного? Віддавайте назад! Приймати такий лікарняний лист не можна. Можуть бути проблеми з ФСС. Чому? Сумісникам призначають лікарняний на підставі копії лікарняного, що підписана керівником і надрукована (якщо є друк) у пресі за основним місцем роботи (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105).  Тому якщо у сумісника насправді немає основного місця роботи (буває й таке), то лікарняні він не отримає. Хоча іноді цей момент упускають навіть контролери.

А якщо сумісник внутрішній? Тоді він вам надасть оригінал лікарняного листа. Далі (ось зараз, чесслово, не жартую!) ви:

1) самі собі робите його копію та завіряєте її підписом керівника і печаткою підприємства. Навіщо вона потрібна, якщо ось лежить оригінал? Щоб дотриматися норми Закону № 1105 і призначити допомогу за сумісництвом на підставі копії (у протоколі — окремий рядок);

2) самі собі видаєте довідку про середню зарплату за основним місцем роботи для розрахунку суми виплат за внутрішнім сумісництвом. А кому зараз легко?! Розрахунок лікарняних сумісникові підкладаєте до копії листка непрацездатності.

Маразм? Ну що ви?! Просто формальне прочитання норм Закону № 1105 (див. лист ФСС від 17.01.2017 р. № 5.2-28-65).

Факт 6. По сумісниках треба дотримуватися вимоги про оплату праці не нижче мінзарплати

Якщо зарплата за фактично відпрацьований час менше мінзарплати (МЗП), розрахованої з урахуванням зайнятості працівника, то нараховують «трудову» доплату.

Якщо працівник — внутрішній сумісник, то порівняльні розрахунки з МЗП здійснюйте за кожною займаною ним посадою окремо!

Факт 7. Дохід внутрішнього сумісника бере участь у порівнянні з МЗП для цілей сплати ЄСВ з МЗП

Вимогу ЄСВ з МЗП виконує роботодавець, в якого працівник працевлаштований за основним місцем роботи. Тому зовнішньому сумісникові ЄСВ платимо з фактичного доходу.

По внутрішніх все хитріше. З МЗП порівнюємо загальну базу нарахування ЄСВ працівника. Якщо працівник — внутрішній сумісник, то в базу для порівняння з МЗП потрапляє (1) дохід за основною роботою + (2) дохід за внутрішнім сумісництвом.

Тільки якщо така загальна база нарахування ЄСВ виявиться нижча за МЗП, на різницю донараховують ЄСВ.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Miral
18.08.20 08:17

Факт 6 имеется ввиду, если совместитель отработал месячную норму рабочего времени? Или, даже, если он половину времени отработал, все равно ЕСВ доплату делать? Как-то двояко написано...

Відповісти
  • Лилия Ушакова
18.08.20 09:34

Miral, в факте 6 идёт речь об оплате труда. Требование ст. 3-1 закона об оплате труда. 
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Т. е. если у совместителя оклад 4000 грн. и он принят на 0.5 штатной единицы, то его зп будет равна 4000 * 0.5 + доплата 4723 * 0.5 =2 361,50 грн.
Если совместитель внутренний, то смотрим отдельно по основной должности и отдельно по совместительству. 

Відповісти
  • Олена
19.08.20 17:50

Лилия Ушакова, мне кажется немного некорректно написано:
"Т. е. если у совместителя оклад 4000 грн. и он принят на 0.5 штатной единицы, то его зп будет равна 4000 * 0.5 + доплата 4723 * 0.5 =2 361,50 грн."
Я правильно понимаю:
Оклад 4000*0,5 + доплата (4723-4000)*0,5 = 2361,50 грн?

Відповісти
  • Валерий
11.09.20 10:59

Олена,Не совсем так, пол ставки - это неполный рабочий день или неполная рабочая неделя, поэтому оплата идет строго по табелю, а там бывают нюансы. Месяца 2 назад Моисеенко этот нюанс очень подробно разбирала и тупо делить все на два неправильно.

Відповісти
  • Лілія
23.08.20 11:04

Олена, да, Вы умничка. Набирала на телефоне и пропустила "-4000"

Відповісти
  • Лилия Ушакова
18.08.20 09:58

Если совместитель внешний, то есв платите с факта. В примере с 2361.50 х 22 %.
Если совместитель внутренний, то доходы суммируете.
Например, по основному месту работы работник был в отпуске за свой счёт часть месяца. Зп за факт по основному - 3000 грн. Зп по внутреннему совместительству 2361.50.
 База начисления есв 3000 + 2361.60 о 5361.50 > МЗП 4723. ЕСВ платим с 5361.50. Отдельно по основному месту работы доплачивать есв не нужно. 

Відповісти
  • ирина
25.08.20 10:26

Лилия Ушакова, это как получается, что для целей сравнения мин базы для ЕСВ внутреннее совместительство можно приравнять к внутреннему совмещению? Основной трудовой договор и трудовой договор по внутреннему совместительству это же два отдельных договора и вроде никак не связаны между собой. 

Відповісти
  • Виктория
18.08.20 09:15

например, у внешнего совместителя по 4 часа работы и оплата 2600 в месяц, а если пересчитать на полный раб.день, то 5200, что больше минималки и доплату делать не нужно. А когда 4 часа и 2000, то делаем доплату 723*22%=159,06грн

Відповісти
  • Татиана
18.08.20 11:25

Виктория, думаю, тут небольшое уточнение: 
723 х 0,5 х 0,22 = 79,53  - доплата ЕСВ
Иными словами:
1)  0,5 оклада от минималки 4723 х 0,5 = 2361,50;
2)  работнику начислено 2000;
3)  определяем разницу (2361,50 - 2000 = 361,50) и эту разницу х 0,22 = 79,53;

Відповісти
  • Евгения
18.08.20 10:35

Виктория, ФАКТ 7 "....Поэтому внешнему совместителю ЕСВ платим с фактического дохода."

Відповісти
  • Miral
18.08.20 09:26

Виктория, спасибо!

Відповісти
  • Ника
18.08.20 11:31

Спасибо за статью! Лаконично, по делу, ничего лишнего. Почерпнула для себя полезную информацию

Відповісти
  • Тетяна
18.08.20 15:42

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка. Працюючи лаборантом (за внутрішнім сумісництвом) на 0.5 ставки, яке гранично допустиме навантаження я можу мати, як вчитель (основний працівник) в цьому ж навчальному закладі? Дякую

Відповісти
  • Алексей
13.11.21 03:03

Тетяна, 40 часов в неделю

Відповісти
  • Раиса
18.08.20 18:59

Спасибо! Кратко и понятно!

Відповісти
  • Татьяна
19.08.20 10:49

Замечательная статья, спасибо, Лилия. Числовые примеры и ответы на комментарии ну очччччень познавательны.

Відповісти
  • Людмила
19.08.20 15:02

Лілія, а як бути з педагогічним працівникам -  0,5 посади соціального педагога та 0,5 посади педагога-організатора в одному закладі, це сумісництво чи викладацька діяльність, оплата по тарифікації, 8 годин відпрацювання робочого часу.

Відповісти
  • Сергій
20.08.20 21:10

+++

Відповісти
  • Ирина
22.08.20 09:53

Лилия, подскажите, пожалуйста, можно ли оформить внутреннее совместительство  сроком на 1месяц работников, выполняющих на предприятии работы повышенной опасности?  Буду благодарна за ответ.

Відповісти
  • Юліана
26.08.20 13:19

Дякую за стиль написання статті! Зрозуміло і з гумором) Чудово, коли потрібну і, водночас, заплутану інформацію можна так подати.

Відповісти
  • Людмила
26.08.20 17:01

В освіті інформація ще запутаніша, ніж будь хто думає, напишіть, будь ласка на прикладах - педагогічні працівники в закладах освіти, прибиральник, який працює на 1,1 посади, трохи більше миє поли в одному закладі, а на нього купу інформації подавати.

Відповісти
  • Геннадій
28.08.20 16:56

якщо зовнішній сумісник працює  за ставкою 75грн\година. За місяць 60 годин. То як з мінімалкою?

Відповісти
  • Инна
07.09.20 11:19

Может ли сертифицированный работник на одном  и том же предприятии занимать одну должность и быть еще директором по совместительству?

Відповісти
  • Ольга
09.09.20 10:29

Таке питання: чи впливає дохід по внутрішньому сумісництву на застосування ПСП?

Відповісти
  • Алексей
13.11.21 03:05

Ольга, да.

Відповісти
  • Наталія
28.10.20 19:30

Дякуємо Бух911. Згодні з колегами  Лаконично, по делу. І дуже хотілося би подібне роз'яснення  також по внутрішньому сумісництву

Відповісти
  • Галина
12.11.20 20:12

А если внешний совместмтель работает на основном месте работы на 1.5 ставки- на сколько и как его оформить по срвместительству на другом предприятии?

Відповісти
  • Наталья
03.02.21 17:52

если электронный больничный, то как быть с копией?

Відповісти
  • Ирина
12.02.21 23:21

Наталья, распечатываете, заверяете...и дальше все по процедуре

Відповісти
  • Наталья
27.07.21 20:52

а если за работника взносы перечесляет основной работодатель а у меня он числица по совместительству. зачем мне перечислять и указывать в отчете эти начисления?

Відповісти
  • Віка
20.10.21 16:00

Доброго дня. Чи можна взяти сумісника, на повний робочий день, коли за основним місцем роботи - декретна відпустка? 

Відповісти
  • Татьяна
09.02.22 14:30

Добрий день. Підскажіть, заробітна плата внутрішнього сумісника, входить до Фонду оплати  плати штатних працівників. При заповнені звіту Форма № 10-ПОІ?

Відповісти
  • Анжела
22.06.22 15:22

Доброго дня! Дякую за статтю, але маю запитання якщо графік роботи працівника за основним місцем роботи співпадає з графіком роботи підприємства за зовнішнім сумісництвом, працівник працює на основному місці повний робочий день 8 годин, а за сумісництвом на неповний робочий день 0,5 ставки як в наказі відобразити режим та графік роботи за сумісництвом.

Відповісти
  • Олена
06.04.23 15:06

Доброго дня! Якось не зовсім зрозуміло як можно суміснику оформитись на повний робочий день. Стикнулась сама з цим питанням і хочеться зробити це без порушень. Може хто стикався, підкажіть будь ласка) Пишуть у статті шо можна, а от на практиці як? Буду дуже вдячна.

Відповісти