Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


02.11.20
40832 37 Друкувати

Відповіді на питання щодо скасування дії ЕЦП з 7.11.2020 р.

У даній статті відповідаємо на запитання користувачів майданчика SmartTender стосовно скасування дії ЕЦП (електронних цифрових підписів) з 7 листопада 2020 року.

На основі чого скасовується дія ЕЦП

7 листопада 2018 року набув чинності оновлений Закон «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII (далі по тексту — Закон). Він ввів поняття нового, більш захищеного електронного підпису — КЕП (кваліфікований електронний підпис) та скасував поняття ЕЦП.

Оскільки на той момент усі платники податків користувалися виключно ЕЦП, було вирішено організувати їх поступовий перехід на КЕП. Тому згідно із частиною 5 розділу VII Закону платники податків могли повноцінно використовувати ЕЦП протягом двох років з моменту набуття чинності нових норм. Таким чином вони отримали можливість спокійно замінити ЕЦП на КЕП у зручний для себе час.

Що робити, якщо ви отримали електронний підпис до 7 листопада 2018 року

Якщо ви отримали електронний підпис до 7.11.2018 р., і потім не оновлювали чи не продовжували його, то ви є власником старого ЕЦП, який припинить свою роботу 7 листопада.

Для того, щоб отримати актуальний КЕП та продовжувати спокійно підписувати електронні документи та податкову звітність, зверніться до обраного АЦСК із переліку.

Що робити, якщо ви отримали електронний підпис після 7 листопада 2018 року

Після 7.11.2018 р. більшість АЦСК видавали платникам податків електронний підпис у вигляді КЕП. Обов’язково впевніться в тому, що ви є власником саме такого ключа, щоб комфортно продовжувати свою роботу після 7 листопада. Для цього зверніться до АЦСК, в якому ви отримали електронний підпис.

В якому вигляді можуть зберігатися КЕП

Оскільки КЕП є електронним файлом, для його зберігання потрібен фізичний носій. Відповідно до норм Закону такий носій має назву — «засіб кваліфікованого електронного підпису чи печатки». Він може мати такий вигляд:

  1. Звичайний пристрій, на якому створюється та зберігається КЕП: будь-який флеш-накопичувач, жорсткий диск комп’ютера тощо. Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону він називається простим засобом КЕП.
  2. Пристрій із вбудованими апаратно-програмними засобами, що забезпечують захист записаних на ньому даних від несанкціонованого доступу, копіювання чи ознайомлення з параметрами особистого ключа. Даний пристрій називається захищеним носієм особистих ключів та відповідає умовам п. 2 Порядку використання електронних довірчих послуг, затвердженого постановою КМУ від 19.09.2018 р. №749. Прикладом такого носія є токен.

Те, в якому вигляді має зберігатися ваш ключ, залежить від вашого виду діяльності.

Хто має зберігати КЕП виключно на захищених носіях

Згідно з вимогами абз. 2 ч. 2 ст. 17 Закону, з 7 листопада 2020 року зберігати КЕП на захищених носіях особистих ключів (токенах) зобов’язані наступні суб’єкти:

  • представники органів державної влади;
  • представники органів місцевого самоврядування;
  • працівників державних установ, підприємств, організацій;
  • нотаріуси;
  • державні реєстратори та суб’єкти, що виконують їхні обов’язки згідно з уповноваженням держави.

В якому вигляді мають тримати КЕП представники приватного бізнесу

Згідно з законодавством сьогодні приватні суб'єкти господарювання не зобов'язані використовувати токени, але можуть придбати їх за власним бажанням.

Надаємо обґрунтування, посилаючись на Постанову КМУ «Про реалізацію експериментального проєкту щодо забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів» від 03.03.2020 р. №193 (далі по тексту — Постанова).

Згідно з  пп. 1 п. 3 Постанови, удосконалені електронні підписи чи печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів, що відповідають затвердженим пунктом 2 Постанови вимогам, можуть використовуватися користувачами електронних довірчих послуг для здійснення електронної ідентифікації, електронної взаємодії, та автентифікації фізосіб, юридичних осіб, а також представників юридичних осіб у разі, коли законодавством передбачено використання виключно кваліфікованих електронних підписів чи печаток (кваліфікованих електронних довірчих послуг) або засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри.

Відповідно до абз. 2 п. 1 Постанови, з 7 листопада 2020 року по 31 грудня 2021 року приватний бізнес має право використовувати КЕП, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів. Тобто зберігати підпис на будь-якій флешці, жорсткому диску тощо.

З 1 січня 2022 року приватні суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати КЕП виключно на захищених носіях особистих ключів (токенах).

Який носій вважається токеном

Токен (його також називають апаратним ключем) — це флеш-накопичувач, що має унікальний інвентарний номер та затверджений Держслужбою спецзв'язку. Захищеність електронного підпису, що зберігається на токені, забезпечується наступними факторами:

  • коли користувач підписує документи, сервіс електронного документообігу зчитує не лише сам файл, а й параметри носія, на якому він зберігається;
  • токен захищений від відкриття даних, тому ключ з нього неможливо скопіювати на інший пристрій;
  • існує обмеження на допустиму кількість введень паролю.
За матеріалами SmartTender

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • bastery
02.11.20 11:08

И опять потом долбаться с кабинетом, чтобы подписать отчетность.
Жизнь-боль 

Відповісти
  • Александр Бромирский
02.11.20 11:27

Я считаю, каждый сам должен позаботиться о защите своей подписи (что бы она не попала в чужие руки и т.д.), а не навязывать нам платные токены и усложнять и так не легкую жизнь бухгалтера.

Відповісти
  • Елена
02.11.20 11:29

Ахаха. Страна дураков. Сначала разогнать волну на этой теме, подождать пока все лохи купят токены, а потом за неделю до вступления в силу закона дать разъяснение, что лохам не надо было покупать вот это все

Відповісти
  • Светлана
02.11.20 12:24

Елена,но с 01.01.2022 втюхивают токены принудительно.От мысли обогатиться  не отказались.

Відповісти
  • Непогода
02.11.20 22:21

Светлана, где мы и где 01.01.2022. За это время " или падишах умрет или ишак здохнет".

Відповісти
  • Влад
02.11.20 12:04

Тааак, знач ДПС як установас 7.11 должна токен использовать? Не верю!!!

Відповісти
  • Хорек
03.11.20 09:18

Влад,не "токен",  а "Захищений носій" .

Відповісти
  • Ната
02.11.20 12:14

Хтось може підсказати, коли ІДД ДФС почали видавати КЕП?

Відповісти
  • bastery
02.11.20 14:04

Ната, по идее после 07.11.2018 уже должны были быть именно КЕП.

Відповісти
  • Ната
02.11.20 14:32

bastery, спасибо

Відповісти
  • Наталья
02.11.20 14:08

так а как узнать что у меня точно КЕП? ключ получали в налоговой 05.02.19

Відповісти
  • Світлана
02.11.20 14:22


Статус:
 Чинний Початок строку дії: 2020-10-22 10:13:39 Завершення строку дії: 2022-10-22 10:13:39 Призначення ключів: ЕЦП, Неспростовність
Робила клюсі буквально ЗАРАЗ !!!!!

Відповісти
  • bastery
02.11.20 14:39

Світлана, в договоре 2.3. Під ЕДП розуміється надання у користування засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки

Відповісти
  • Світлана
02.11.20 14:44

bastery, Дякую )))

Відповісти
  • Елена
02.11.20 16:04

А если только в октябре получила ключ через Приват 24 до 2021года, то теперь куда - то бежать оформлять новый ключ или можно ещё пользоваться этим, никто не знает соответствует он новым критериям или нет ?

Відповісти
  • Наталья
02.11.20 17:07

Если в августе продливала предыдущие бесплатные ключи от налоговой, будут ли они работать с 7 числа?

Відповісти
  • Людмила
02.11.20 20:11

Наталья, ПРОДЛИВАЛА- супер! Да здравствует современная украинская школа! Всем по тесту!

Відповісти
  • Игорь
02.11.20 19:05

Наталья, сегодня звонил в ІДД ДПС там сказали что работать будут

Відповісти
  • Наталья
02.11.20 19:22

Игорь, спасибо

Відповісти
  • Елена
02.11.20 19:42

Сегодня переоформляла ключи (яяяяяяяяяяяяяя успела!!!!!), почта на укр.нет, ця пошта мени видала пароль типа ogPZl4gEEhhhWqq5. Прикольно было на удалёнке вводить его)))

Відповісти
  • Непогода
02.11.20 22:17

Елена, так этот пароль вводится один раз в почтовую программу, причем в ящике программа сразу его предлагает копировать. Ни разу не набирала вручную.

Відповісти
  • Елена
03.11.20 19:45

Непогода, у меня не получилось удалённо. Такое часто бывает с копированием. Пробовала по-разному: в текстовый файл сохраняю, оттуда заново копирую - никак Медок не принял. 

Відповісти
  • Людмила
02.11.20 20:15

Елена," ця пошта мени видала пароль типа"-  Это Вы на каком языке пишете?

Відповісти
  • Натка
03.11.20 10:54

Людмила,ох якби то мова мала значення для роботи бухгалтера, то можна було б і латинь вивчити ))) А поки на якій мові не говори, а наша держава разом з податковою і українською і російською бізнесу спокою не дає.

Відповісти
  • Елена
02.11.20 20:50

Людмила, а какое сейчас значение имеет язык? Я говорю на русском, мои сотрудники - на суржике, я у них учусь. Кроме этого существует язык интернета, где законы не писаны. Вот так говорят в моём городе и не только, нечего придираться; не обращайте внимания, плюньте в монитор на мой ник.

Відповісти
  • Юра Г.
03.11.20 09:29

Елена,ничего полицаев языковых введут, быстро научитесь. Они заставят любить неньку.....
...
или как альтернатива, мы заставим этих себя уважать.
Для этого не много надо, всегда давать этим отпор и вписываться за тех, на кого эти нападают.

Відповісти
  • Олег
03.11.20 01:14

прочитал тута. На всякий случай, взял и поменял в онлайне все имеющиеся их ключи прямо сейчас. запросил всякие справки, работают, квитанции приходят.

Відповісти
  • Елена
03.11.20 09:20

Олег, так еще ж вроде не СЕДЬМОЕ ЧИСЛО. подождите.

Відповісти
  • Наталья
03.11.20 11:25

позвонила в Приват-сказали,что после 07.11.18 все ключи -КЕП

Відповісти
  • Світлана
03.11.20 11:44

Людмила, а Вы и в бухгалтерском и налоговом учете тоже "ас", или Вы так поднимаете свою самооценку?

Відповісти
  • Екатерина
03.11.20 11:47

Меня только, что горячая линия Інформаційно-довідковий департамент ДПС проинструктировала, что они выдают только ЕЦП ключи, даже сейчас...ничего не понимаю и как теперь жить с этими ключами?)))

Відповісти
  • Наталия
03.11.20 12:26

В Медке мне сказали,  что ключи выданные после 07.11.2018 года автоматически будут КЕП. Беспокоиться нет причины. Я получала ключи 01.06.2019 года.

Відповісти
  • Татьяна
03.11.20 13:07

Ключи сгенерированные "Акредитованим центром сертифікації ключів ІДД ДФС" - ЭЦП.
Ключи, продленные или вновь сгенерированные в "КНЕДП - ІДД ДПС"-КЭПы, и не важно на каком они носителе.

Відповісти
  • )))
03.11.20 15:03

"У свою чергу Акредитований центр сертифікації ключів ІДД ДФС (далі – АЦСК ІДД ДФС), як кваліфікований надавач електронних довірчих послуг, з 07 листопада 2018 року почне формувати усім своїм клієнтам виключно кваліфіковані сертифікати"

Цитата з сайту ІДД ДФС, датовано 23.10.2018

Відповісти
  • mycat
03.11.20 21:20

Чи може хтось пояснити - для фірми з декількома, чи декількома десятками користувачів бух програм і медка - де повинен розміщуватись токен з ел. печаткою - на сервері, чи кожен, хто формує наприклад податкові накладні, а це можуть бути різні люди, бігає і вставляє в свій компютер? А токен підпису директора, якщо звіти (ЄСВ, ОПП, декларації і т.п.) формуються різними людьми? А як бути, коли директор у відпустці? В кого його підпис, якщо податкова може зареєструвати директором тільки ту особу, яка вказана в ЄДР ? Чи є взагалі відповіді на такі логічні і важливі питання? Ось так - дали аборигенам електронний підпис, тепер токени, а як ними ПРАВИЛЬНО користуватись - розуму описати не вистачило. Матюкатись не буду.

Відповісти
  • Юлия
10.11.20 11:49

А на тендерных площадках требуют, чтобы подпись уполномоченного лица была на токене. Т.е. подпись директора на токене, а все остальные, как было. 

Відповісти
  • Виктория
10.11.20 11:50

У меня два предприятия ТОВ и пять ФОПов,  у одного ТОВ предыдущий бухгалтер приобрела токены, работать невозможно, компьютер периодически не видит их, в электронный кабинет входить не всегда получается выдает ошибку, но это не самое страшное, а теперь представьте, что у всех моих предприятий и предпринимателей токены, как сдавать отчеты и принимать уведомления, когда все токены должны быть включены. Токены это шаг назад, ужасные неудобства в работе, липовая защита, я понимаю токены для банковских счетов, но для отчетов БРЕД! кому надо украсть вашу подпись, чтоб за вас отчет сдать? Понятно, что это просто сбор денег, но я готова заплатить, чтоб только не работать с токенами.

Відповісти