Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


26.02.22
53319 32 Друкувати

Воєнний стан: відповідаємо на питання

Ушакова Лілія експерт з кадрових і податкових питань

Вітаю! Я — Лілія Ушакова, експерт журналу «Податки & бухоблік».

Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 затверджено ВРУ 24.02.2022. Строк введення — на 30 діб з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

Крім того 24.02.2022 набрав чинності Указ Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 69/2022. Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Паралельно йде призов резервістів.

Та є багато українців, які за покликом серця, а не згідно указу готові зі зброєю в руках захищати свою батьківщину.

Перед роботодавцями зараз стоїть багато викликів. Адже з ними на зв’язку продовжують знаходитися працівники. Ми готові вам допомогти та відповісти на основні запитання.

Що робити, якщо працівника мобілізували/призвали?

Видаємо наказ про увільнення працівника від роботи на період проходження військової служби на підставі відповідної повістки. Наведемо фрагмент тексту такого наказу:

Про увільнення від роботи

на час проходження військової служби

 

УВІЛЬНИТИ
 

БІЙЦЯ Олега Петровича, начальника відділу організації праці та заробітної плати, від роботи на час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, зі збереженням середнього заробітку з 25.02.2022 до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення з військової служби.

 

Увага! Якщо працівника призвали як резервіста, то в наказі замість «призовом під час мобілізації, на особливий період» зазначаєте «призовом осіб із числа резервістів в особливий період».

У табелі обліку робочого часу не відпрацьований «солдатом підприємства» час відображайте літерним кодом «ІН».

За час військової служби зберігаєте за працівником середню зарплату (ст. 119 КЗпП). Її розраховуєте згідно з Порядком № 100 виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують початку військової служби.

Тобто всі дні служби оплачуєте виходячи з однієї середньої. Щомісячно розраховувати нову середню зарплату не потрібно.

 

Працівник доброволець. Документів не надав

В такому разі ви ніякий наказ не видаєте, а в табелі обліку робочого часу проставляєте «НЗ». Ну або ж можете відразу визнати час його відсутності поважним і проставляти в табелі «І».

Увага! Зазначені позначки говорять про те, що цей час не оплачується.

Якщо ж є можливість підтримати працівників матеріально, читаємо далі.

 

Чи можна ввести простій, оскільки підприємство не працює?

Так. Простій - це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Простій оплачуйте не нижче ніж від 2/3 окладу працівника, якщо інше не передбачено вашими внутрішніми документами. В наказі про простій обов’язково зазначте чи необхідно працівникам бути присутніми на робочих місцях під час простою.

Для простоїв використовуємо літерний код «П».

Увага! Незалежно від введення простою, за мобілізованим (призваним резервістом) роботодавець повинен виконати трудові гарантії, передбачені ст. 119 КЗпП (зберегти місце роботи, посаду та середній заробіток). Саме ця норма є імперативною для оплати періоду військової служби «солдата підприємства».

 

Трудова повинність та суспільно корисні роботи

Під час воєнного стану військове командування разом із військовими адміністраціями можуть запроваджувати трудову повинність.

Її запроваджують для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньованих за підприємствами.

Також можливе залучення таких осіб до суспільно корисних робіт, що виконуються для задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань, правоохоронних органів і сил цивільного захисту, та не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки.

Такі роботи виконують на підставі окремого трудового договору. Праця оплачувана. Оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку зараховано особу, і розмір такої оплати не може бути нижчим від розміру середньої заробітної плати за основним місцем роботи.

Тож, якщо ваш працівник повідомив, що його залучили до суспільно корисних робіт, видайте наказ про увільнення його від роботи із збереженням місяця роботи та посади.

 

Мобілізували ФОПа… Що робити зі сплатою податків за ФОП за себе?

ПДФО, ЄП. Тут рулить п. 25 підрозд. 10 Перехідних положень ПКУ. Вона звільняє ФОП та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, призваних на військову службу під час мобілізації або залучених до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, на весь період їх військової служби від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з:

— ПДФО;

єдиного податку.

Таке звільнення діє незалежно від наявності найманих працівників.

ЄСВ за себе. Якщо ФОП не використовує працю найманих працівників, то на весь строк служби за мобілізацією протягом особливого періоду він звільняється від нарахування та сплати ЄСВ «за себе» та від подання звітності (абзац другий пункту 92 розділу VIII Закону про ЄСВ).

Щоб звільнення щодо ПДФО, ЄП та ЄСВ спрацювало, потрібно протягом 10 днів після демобілізації (або якщо особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації — 10 днів після закінчення лікування (реабілітації)) подати до податкового органу заяву в довільній формі та копію військового квитка або іншого документа, виданого відповідним органом, із зазначенням даних про призов на військову службу.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Світлана
26.02.22 13:59

Все сервисы не работают. Как сдать отчетность? Как регистрировать НН? Почему вы эти вопросы не поднимаете?

Відповісти
  • Дмитро
08.03.22 12:39

Світлана, про це має думати не Лілія, ви чи я, а податкова служба. І вони вже 24.02 мали видати роз'яснення, як це все мало працювати. РНБО було щоп'ятниці, то напевно ж там такі питання обговорювалися

Відповісти
  • Оксана
26.02.22 17:08

Не працює електронний кабінет з 24.02.2022р., усі інші сервіси тут ні до чого.
У останному зверненні ДПС писала про тимчасове віключення, а також про нерахування штрафів у разі несвоєчасного подання електронної зітності. 
Учора розмовляла з працівниками ПК Медок, вони також підтвердили цю інформаію. На сьогодняшній час другої інформації не має.

Відповісти
  • Лариса
26.02.22 17:11

Теж саме! ПН не реєстровані, річна звітність не здана. Що робити, яка відповідальність? Чи скасовані штрафи? Інформація дуже туманна. Гетманцев каже, що ДПС працює, але кабінет не працює, перевірити надходження коштів неможливо. Прошу відповідати!!!

Відповісти
  • Нина
26.02.22 19:44

Лариса,они работают над этим типа сейчас
ДПС України разом з Міністерством фінансів України опрацьовує питання щодо врахування обставин воєнного стану та не застосування до платників податків фінансової відповідальності за несвоєчасне подання декларацій.

Відповісти
  • Валентина
26.02.22 17:53

маю найманих працівників у зв"язку з введенням воєнного стану магазини закриті, продавці пояться виходити на роботу, як бути з податками?

Відповісти
  • Адмін
26.02.22 18:28

Світлана та інші, хто вимагає від нас миттєвої відповіді. Ви де зараз знаходитесь? Ми в зоні бойових дій. Наші спеціалісти не мають можливості проаналізувати ситуацію щодо звітності. На зв'язок вийшла Лілія Ушакова, експерт з питань трудовх відносін, відповіді надала. З'явиться можливість працювати у інших працівників - відповімо на інші запитання.Ми всі опинилися у дуже складній ситуації і зараз неможливо спрогнозувати, які рішення прийме ДПС та Мінфін щодо податкових накладних та податкового кредиту. Маєте можливість надіслати звіти, податкові накладні, - надсилайте, вони зареєструються пізніше. 
Зараз маємо повідомлення ДПС про відключення системи, штрафів у зв'язку з нероботою системи не буде. 
https://buhgalter911.com/uk/news/news-1063962.html   https://buhgalter911.com/uk/news/news-1063971.html
Буде надходити від ДПС інша інформація - повідомимо її вам. Бережіть себе та своїх близьких, а інше будемо вирішувати у мирний час. 

Відповісти
  • Юра
27.02.22 09:19

Адмін, Спасибо Вам, за Вашу работу. Единственное замечание, на мою особисту думку, ЗАРАЗ НЕ ТРЕБА БУДЬ ЩО ТА БУДЬ КУДИ НАДСИЛАТИ.
Цьому є аргумент, після включення системи буде великий ЗАТОР в обробці входящої кореспонденції, і є велика імовірність, що всю ії знищать. Ну а нервовим порада не от фахівця. Дуже хочу поглянути в очі нелюдю, що насмілиться за таких умов навіть висловити незадоволення.

Відповісти
  • Юра
27.02.22 09:23

Автору, якщо буде змога, проаналізуйте будь ласка дотримання правил безпеки при відбуванні трудової повинності, і чи може військова адміністрація примуситу до виконання рабіт з порушенням правил безпеки ( не надання спецодягу, наприклад).

Відповісти
  • Олена
27.02.22 14:16

Частина вийшла в поле, цівільні працівники залишилися як правильно звільнити, які виплати крім компенсації за відпустку належать їм?

Відповісти
  • Лілія
28.02.22 16:53

Олена, кого ви хочете звільнити й на якій підставі?

Відповісти
  • Раїса
28.02.22 08:10

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК РАХУНОК НЕ ЗМІНИСЯ З МИНУЛОРІЧНОГО?
ПІДКАЖІТЬ БУДЬ-ЛАСКА ХТО ЗНАЄ. ДЕСНЯНСЬКИЙ РАЙОН .
ДЯКУЮ

Відповісти
  • Анна
28.02.22 10:19

Підприємство хоче здійснити перерахування на допомогу ВСУ з р/р. Яке писати призначення платежу? Як відображати в бухгалтерському/податковому обліку?

Відповісти
  • Галина
28.02.22 11:01

Підкажіть, будь ласка, що з ПДФО, ВЗ і ЄСВ на з середнього заробітку мобілізованого?

Відповісти
  • Лілія
28.02.22 16:55

Галина, все в загальному порядку. Тобто утримуєте ПДФО та ВЗ, нараховуєте ЄСВ (вимогу про сплату ЄСВ з мінімалки також виконуєте, якщо основний працівник). 

Відповісти
  • Галина
28.02.22 11:12

В мене мобілізовані були в 2015році. Тоді компенсувала держва. З 2016 за рахунок підприємства? 

Відповісти
  • Лілія
28.02.22 16:56

Галина, так, НЕ компенсують. Все за рахунок роботодавця

Відповісти
  • Людмила
28.02.22 13:15

Велике прохання до редакції "Бугхалтер 911"!!! Підніміть питання щодо неблокування ПН на  воєнний час.

Відповісти
  • АНЖЕЛА
01.03.22 11:11

Доброго дня, колеги! Прошу поради: підприємство маленьке, діяльність припинилась через воєний стан, можливості платити зарплату та податки не має. Можна скористатись карантинними положеннями на підставі заяв працівників відправити за свій рахунок на період воєнного стану?

Відповісти
  • Альона
01.03.22 17:23

АНЖЕЛА, можете відправити в карантинну відпустку до 31.03, не зазначаючи нічого про воєнний стан

Відповісти
  • Kate
01.03.22 18:58

Здравствуйте
может есть информация, регистрируют ли сейчас ФЛП? Единый налог, 3 гр

Відповісти
  • Галина
02.03.22 08:51

А що з токенами? Їх поки не відмінили? Бо телефонувала в компанію, яка цим займається, вони припинили надавати цю послугу.

Відповісти
  • александр
02.03.22 10:28

хочу закрыть фоп когда заработает реестр

Відповісти
  • александр
02.03.22 10:33

КОГДА ЗАРА БОТАЕТ РЕЕСТР? хочу закрыть фоп

Відповісти
  • Валерия
03.03.22 11:48

Если некоторые работники выполняют работу в выборочные дни несколько часов,  уже не будет считаться что предприятие простаивает? Или для остальных работников можно оформлять простой?

Відповісти
  • Виктория
03.03.22 16:07

Кто знает может юрлицо на свой р/счёт принимать фин помощь (сбор средств для ВСУ) и перечислять по нуждам дальше? Какие возможны последствия с точки зрения налогов?

Відповісти
  • Євген
04.03.22 09:55

ФОП другої групи з одним найнятим працівником… 26 лютого ФОП евакуювалася до Європи і хоче закрити ФОП. Як звільнити працівника і закрити ФОП перебуваючи у Німеччині? 

Відповісти
  • Ольга
04.03.22 10:31

Подскажите, пожалуйста, как узнать номер электронного больничного листа? сайт ПФУ не работает. Спасибо что в такой момент вы помогаете людям!

Відповісти
  • Наталія
07.03.22 19:52

Добрий вечір. Підкажіть, будь ласка, чи знаєте ви, чому ФОП 3 групи (на відміну від ФОП 1 та 2 груп) не звільнили від сплати ЄСВ за себе? За яким принципом його оминули?) Бізнес зупинився зовсім, доходу ніякого немає, не маю змоги платити ЄСВ, чи є можливість не сплачувати, окрім як закрити ФОП зовсім?
Дякую.

Відповісти
  • Евгений
29.03.22 22:34

Наталія,

Відповісти
  • Людмила
09.03.22 11:55

Доброго дня, колеги! Прошу поради: підприємство маленьке, діяльність припинилась через воєний стан, можливості платити зарплату та податки не має.Чим можна скористатись якщо на підставі заяв працівників відправити за свій рахунок на період воєнного стану?

Відповісти
  • Лариса
14.03.22 17:51

Доброго дня! Питання: підприємство мікро, діяльність припинилась через воєнний стан, на рахунках 0,00, бо закрили всі зобов'язання, з березня можливості платити зарплату та податки не має. Що робити в такому випадку? Як оформити таку ситуацію? Читала роз'яснення Мінпраці, то там всі посилання до законодавства "за царя панька", але ж зараз воєнний стан, підприємство в зоні активних дій, гроші на рахунках не з'являться самі по собі, оформлення простою - це не вихід! Отже, будь ласка, надавайте запити до відповідних структур, а далі, будь ласка, роз'яснюйте нам як бути далі, як зробити правильно, щоб переживши війну не потрапити "під обстріл контролерів", не зі своєї вини.

Відповісти