Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


11.11.22
14325 41 Друкувати

Правда про блокування податкових накладних і перспективи українського бізнесу в таких умовах

Олександра Томашевська, податковий консультант Київського центру підтримки та розвитку бізнесу, НВ Бізнес.

Як з мотивацією попередити справжні злочини, у податкову в’язницю закрили весь український бізнес.

Уявіть себе у відносинах з прекрасним люблячим чоловіком чи дружиною. Ви обмінялися обручками, освідчилися один одному у коханні, доки смерть не розлучить вас. І ось одного дня ви розумієте, що партнер вас обмежує. Контролює. Забороняє купувати те, що подобається, забирає зароблені гроші, мотивуючи значними потребами сім'ї. Причому перелік цих потреб дійсно є, але він досить абстрактний, тобто скільки точно потрібно на це виділити коштів — ви не розумієте. Ви не ходите в кіно, не проводите час з друзями, але стає все гірше і гірше, і одного дня вам уривається терпець.

— Чому ти все це робиш? Чому у мене немає свободи навіть у простих потребах, я звітую тобі за кожну зароблену копійку, все, що у мене є - я віддаю для потреб сім'ї, і я все рівно не маю права вийти з будинку без твого дозволу?

— Якщо я не буду тебе контролювати, ти вийдеш на вулицю, зустрінеш когось і стануться погані речі. Ти мене зрадиш. Ти зробиш помилку, яка призведе до краху нашої щасливої сім'ї. Всі заходи, яких я вживаю, вони для того, щоб вберегти нас з тобою. Наше кохання.

— Хвилинку. Але я не збираюся тобі зраджувати.

— За статистикою кожна друга людина у шлюбі зраджує. Така природа. Є потреби, є інстинкти, ти можеш навіть не усвідомлювати, що ці бажання є, і зрадити мимохіть.

— Мене не цікавить статистика. Я хочу отримати у наших стосунках свободу і довіру.

— Добре, добре, погоджуюсь. Давай так: ти зможеш виходити з будинку після 19:00 по вихідних, але до 21:00. Щогодини відповідатимеш на дзвінок чи повідомлення. І я також буду тобі показувати щомісячну статистику скільки за попередній місяць людей зрадили у шлюбі. Ці дані будуть у розрізі віку, регіону, співвідношення вірних і зрадливих партнерів. Я також даю тобі можливість довести, що ти не зраджуєш. Ти будеш проходити огляд щотижня, і надавати мені довідку, що здоров’я у порядку і змін не було. Це буде справедливо, адже стільки людей зраджують один одного.

— Я відмовляюся. Це насильство.

— Тоді я змінюю твій статус на «ризиковий партнер», і з тобою ніхто не матиме справу. Ніколи. Зрозумій. Всі ці заходи — вони для тебе, для нас, щоб ми жили спокійно і щасливо. Якщо не зраджувати — все буде добре. Так, так, ти не зраджуєш, але саме тому, що я все контролюю.

Абсурдність цього діалогу очевидна. Ситуація є аномальною, а стосунки — хворими і насильницькими. Такі відносини з людиною потрібно завершувати. Але дуже складно це зробити з державою. Тема податків складна для розуміння пересічних громадян, тому ми вдалися до цієї алегорії.

Як зараз виглядає СМКОР?

Система моніторингу критеріїв оцінки ризиків покликана у автоматичному режимі перевіряти всі операції всіх платників податків і «зупиняти» ті, які з найбільшою вірогідністю містять склад зловживання чи навіть злочину: скрутки, торгівля податковим кредитом і так далі. Враховуючи, що для реєстрації податкової накладної потрібно оплатити грошові кошти, зупинена чи заблокована податкова все рівно «віджирає» гроші у постачальника, і, власне у покупця, який через блокування операції постачальника теж недоотримав податковий кредит, який оплатив грошима. Чому так? Тому що, мотивуючи це інтересами запобігання скоєння злочину справжніми злочинцями, у податкову в’язницю закрили весь бізнес. Так би мовити, для профілактики.

Більшість платників податків не розуміє критеріїв, за якими блокуються податкові. Не будь поганим платником, будь хорошим. Поганих багато, і ми їх зупиняємо, а ти просто працюй прозоро і правильно. Крім того, у жовтні 2022 року було змінено алгоритми, за якими фільтруються такі «сумнівні» податкові накладні. Ми назвали цю акцію «Хелоуін»: заблокованими виявилися не тільки розрахунки коригування (податкова накладна на повернення товару чи оплати), а й накладні на послуги готелів, СТО, реклами, транспорту, оренди, посередницькі послуги, торгівля, виробництво. Блокування зачепило й копійчані суми ПДВ у накладних: 16 гривень, 33 гривні, 700 гривень і так далі. Витрати часу фахівців на складання пояснень, таблиць, подання сканованих, завірених підписом і печаткою документів, що підтверджують прозорість і добросовісність платника податку, значно перевищують суму, яку ми захищаємо. Але не займатися розблокуванням не можна, тому що податкові органи лиш більше переконуються, що блокування було справедливим.

Які саме підтвердження своєї «вірності» треба надати? Ніхто точно не каже. Доведіть, що все прозоро, чесно і ви не винні. Наведіть лад у бізнесі і працюйте в білу, бо «білих не блокують». Це неправда. Діє «зворотня» логіка: якщо твоя податкова накладна була заблокована і ти не виправдався, то ти — порушник. Тому СМКОР за даними звіту роботи від ДПС, виявилася такою ефективною системою.

Як це коментують податкові органи?

Станом на листопад 2022 року платниками ПДВ подано 12 тис. таблиць, які пояснюють суть їхньої господарської діяльності. Половина таблиць податковими органами врахована. ДПС заявляє, що блокується «незначний відсоток» податкових накладних. Щоправда, не зрозуміло, як визначається цей відсоток, скільки саме платників податків підозрюються у зловживаннях із ПДВ.

Найгірше у цій ситуації те, що у процесі переслідування шахраїв завдається значна шкода звичайним нормально і чесно працюючим компаніям, які не просто повинні сплатити додаткові податки, а ще й втрачають репутацію у контрагентів, несуть витрати на оплату послуг бухгалтерів і юристів, не кажучи вже про заспокійливі засоби.

Що податкові органи готові забезпечити? Регулярне надання статистичної інформації про стан справ щодо блокування податкових накладних у розрізі певних відомостей: скільки заблоковано накладних, на яку суму, у якому стані процедура: надання пояснень, адміністративне чи судове оскарження. Насправді інформація про те, як страждають інші, не допоможе конкретному платникові податків, проте буде видно обсяги збитків, які спричинила СМКОР бізнесу.

У нашій країні війна

Одним із аргументів посилення моніторингу є те, що у нашій країні війна, і тому, з метою наповнення бюджету, слід посилити усі заходи контролю, щоб не пропустити жодної копійки зловживання з ПДВ.

Що таке насправді війна для роботи платників податків? Це втрачені активи, евакуйовані цінності й документи, звільнені працівники, скорочений обсяг продажів, обмеження імпорту, зростання цін і боргів, це спроба впорядкувати діяльність у хаосі. Так, багато платників стали «ризиковими» в очах податкової, тому що не мають змоги платити стільки ж податків, як і раніше, в умовах падаючого попиту і споживання, зниження доходів і прибутків. Багато компаній працюють просто для виживання та підтримання персоналу, щоб не зупиняти те, що є, хоча з точки зору бізнесу це не вигідно. Чи враховує ці обставини СМКОР? Враховує, але як ризикові, тобто блокування податкових накладних тільки посилюється. Війна все спише лише тим, хто втримається.

Що можна зробити, щоб покращити ситуацію?

Підприємства збирають підписи під петицією* про скасування блокування податкових накладних хоча б на період дії воєнного стану на території України. На жаль, я маю переконання, що блокування податкових накладних буде продовжуватися. Система надто «ефективна». Усі важелі - у руках податківців, при потребі алгоритми будуть допрацьовані так, що ПДВ надходитиме у рекордних розмірах. Чи буде це коштувати закриттям декількох тисяч, десятків тисяч підприємств, робочих місць — зараз не важливо. Адже мова не про завтра, а про сьогодні. Дуже прикро, що виголошуючи зворушливі промови про захист бізнесу і сприяння його розвитку, про перспективи залучення інвестицій і економічний потенціал, влада своїми руками його і знищує.

На мій погляд, варто хоча б послабити критерії ризиковості платників для алгоритму. Хоча б так. Тому що більш кардинальних кроків ми зараз не доб'ємося. Справа з блокуванням податкових накладних зайшла надто далеко.

 

Нещодавно відбулася зустріч представників влади та бізнесу щодо блокування податкових накладних. До чого домовилися, читайте в нашому матеріалі за посиланням.


* https://petition.president.gov.ua/petition/167520    

https://petition.president.gov.ua/petition/165654

https://itd.rada.gov.ua/services/Petition/Index/11061

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Оксана
11.11.22 08:53

Александра,спасибо за статью-взвешенно, спокойно,по сути и все в точку!

Відповісти
  • Тамара
11.11.22 09:16

Прямо в точку, и добавить нечего. 

Відповісти
  • Татьяна
11.11.22 09:35

Тільки питання так і зосталося, коли це усе закінчиться (блокування). ? і що робити далі?

Відповісти
  • Фрося
11.11.22 10:13

Татьяна, Поки не повернуть ПДВ експортерам зернотрейдерам.

Відповісти
  • Татьяна
11.11.22 10:32

Фрося, тоді не дуже оптимістичний настрій. 

Відповісти
  • Надежда
11.11.22 11:45

Татьяна, Щоб комусь дасти, у когось треба вкрасти. 

Відповісти
  • Тетяня
11.11.22 09:38

Блокують податкові по чистій, білій фірмі, яка почала опалювати і до цього вже 6 років опалювала школи, інтернати і інші об'єкти соціальної сфери , що тут скажеш , тільки нецензурні слова і висновки те, що ти чистий для податкової нічого не значить і те , що гетьманцев пише то фігня , одне хочеться щоб хоч одна з цих сволочей сіла і написала все до розблокіровки накладних, особливо виправдовування по діяльності і відсканувала і підправила всі документи разом зі своїми  аналізами 

Відповісти
  • Елена
11.11.22 09:39

Спасибо, Вам, за статью!

Відповісти
  • Марина
11.11.22 09:48

Дуже влучно! 

Відповісти
  • Татьяна
11.11.22 09:53

ТЕТЯНО прямо в точку 100%

Відповісти
  • Н
11.11.22 09:55

Очень мало подписей в петиции. Нас все устраивает?..

Відповісти
  • Галина
11.11.22 09:56

То так думають за наше здоров'я. Бо ми не маємо часу ні за війну думати, ні за то . що тривога гуде і що в любий час щось може прилетіти. Ми працюємо над розблокуванням податкових. Де до пояснення на 8 сторінках . в нас виробництво, дочіпляємо мін. 80 документів. І то до одної податкової, а їх ......!!!!! 
 

Відповісти
  • Наталія
11.11.22 10:03

Підприємства повинні боротися за нормальну роботу, за відміну блокування податкових. Ми повинні брати приклад з офісу президента, як вони виборюють зброю та іншу допомогу у краін світу. Важко, але нічого не можливого не існує. Якщо ми будимо тільки вздихати, вони і далі працюватимуть над безглуздям.

Відповісти
  • Галина
11.11.22 11:28

Наталія, можно подумать что этот безпредел не с одобрения офиса президента! Гетьман же свой человек, 

Відповісти
  • Наталія
14.11.22 13:47

Галина, може й так, так що, потрібно нічого не робити? Чи хоч спробувати змінити позицію того ж офіса президента?

Відповісти
  • Галина
11.11.22 11:29

Галина, Гетьманцев

Відповісти
  • Татьяна
11.11.22 10:36

Наталія, не зрозуміла ВАС.Для чого ці труднощі, якщо і так важко виживати....

Відповісти
  • Наталія
14.11.22 13:52

Татьяна, я мала на увазі, що боротися (у тому числі, з податковою) - це завжди не легко, але нічого не можливого не існує. Що ми можемо сьогодні зробити? Хоча би, швидко підписати петицію про відміну блокування податкових. Але минуло два тижні і маємо половину необхідних підписів. 

Відповісти
  • Алексей
11.11.22 10:20

Лично знаком с Олександра Томашевська ...... очень профессиональный подход и четкая позиция во всех вопросах налогообложения 

Відповісти
  • Тетяна
11.11.22 10:26

Гарна стаття, трохи морально підтримує ! Але кошти у підприємств забрали, Гетьманцев план виконав (Ура!), поки розблокують податкові накладні, подадуть= приймуть таблиці,(тобто гроші мають повернути), ще щось придумають. Оце Вам Українській бізнес під час війни!

Відповісти
  • Фрося
11.11.22 11:51

Хто такий Гетьманцев? Голова ДПС? Ні. Голова комітету ВР, підлеглий Стефанчука. Я його сприймаю так як і Арестовича....
Бла-бла-бла.... Завтра буде....  Ворожка на державній посаді.

Відповісти
  • Валентина
11.11.22 10:46

Який сенс в цих "зворушуючих" статтях? Бізнесу це як мертвому припарка!!! 

Відповісти
  • Леся
11.11.22 11:33

Невже немає розумніших законотвоців від Гетьманцева, чи цими діями хочуть ще більше нашкодити українським людям! Податкова-це держава в державі!

Відповісти
  • Фрося
11.11.22 11:52

Леся, Податкова це Монако в Україні.

Відповісти
  • Вікторія
11.11.22 11:52

У минулому та позаминулому роках довелося займатися розблокування РК. На місцевому рівні було розпорядження не приймати, так і сказали у податковій, тільки через скаргу. Пояснення подавалися з 10-ю додатками, скарга з 20-ю додатками. Зазвичай відмова на пояснення була "не вистачає картки рахунку з бух. програми, немає акту звірки" або "немає ТТН" (хоча надали пояснення, що торгівля через Нову Пошту). Хто відшкодує бухгалтерам оті нерви і час на подачу 10-20 додатків до кождої ПН/РК і нервове очікування відмови чи схвалення? Хто вже подав пояснення у когось приймають, є вже поновлення по заблокованим, чи як у минулі роки???

Відповісти
  • Наталья
11.11.22 12:02

Вікторія, я подавала. Не розблоковують. Скарги відхиляють. Відповідь стандартна - на послуги оренди "не надані підтверджуючі документи на придбання та ТТН". Просто без коментарів...причому ця оренда вже не один рік з однією і тією ж сумою...

Відповісти
  • Олена
11.11.22 13:45

Наталья,аналогічно. А в  Київ ви подавали вже ?

Відповісти
  • Вікторія
11.11.22 12:50

Наталья, а оренда чого нерухомість чи рухоме майно? В мене заблокована поки 1 ПН теж оренда (нерухомість). Планую подати ще витяг про право власності, декларацію і платіжки про сплату податку на нерухомість акти, договір, платіжки. Які ТТН на послуги оренди можуть бути?, очманіти(((

Відповісти
  • Ирина
11.11.22 19:16

Вікторія,На мой взгляд ,налоговая в конец обнаглела со своими требованиями. У нас вообще- то диджитализация.  Нерухомість - дека есть , платежи по налогу  видят .  20-опп есть ( по обьекту присвоен номер и отражен в этой форме). Все что им можно посмотреть в доках - это событие .  Они не хотят думать и анализировать , а мы до 100 документов на пн сканируем .База есть - пусть блоки стыкуют и АНАЛИЗИРУЮТ,

Відповісти
  • Ольга
11.11.22 12:08

Розмови, розмовами, а що далі робити. Підходить новий термін реєстрації, у мене заблоковано вхідний ПДВ НА 152 тис, реєструвати нові нема за що, в звіті за жовтень змущена буду показати величезну суму до сплати. Кто яке рішення має -як вийти з ситуації, щоб не платити 152 тис і здати все без штрафів? 

Відповісти
  • Фрося
11.11.22 13:20

Був нещодавно долучний коментар, що вигідніше не подавати декларацію за жовтень поки не розблокують ПН, або подати нульову, а потім уточнюючу.

Відповісти
  • Ирина
11.11.22 14:01

Ольга, по нульовке - камералка придет , если есть зарегистр обязательства. Я не подаю .... и пока не зарегила с февраля-по июль , только в августе все деки подавала и не имела головняка с лимитами.Взвесили с собственником- штрафы или деньги с оборота - решили штраф дешевле.Сейчас тоже самое, куча блоков и по кредиту и по обязательству. Подам , когда разблочат . До шести месяцев можно погуляться , чтоб в ризикові не попасть за неподачу звітності. Выживаем , как можем. 

Відповісти
  • Александр
11.11.22 12:08

Надо объявить бойкот налоговой всем бизнесом!
Прекратить отправлять НН на регистрацию и подавать нулевые декларации, пока они не прекратят вредительство.

Відповісти
  • Алиса
14.12.22 16:19

Александр,вы же знаете что этого не будет никогда,каждый выживает в одиночку,никто из руководства даже не собирается жаловаться в тот же кабмин,потому что тогда вообще замучают и мы тянем эту бесконечную лямку работы тупой и никому не нужной по разблокировке,И наш кабмин спокоен-никто не придет протестовать ,можно грабить бизнес дальше,

Відповісти
  • Кирпулька
11.11.22 15:04

Александр, краще не подавати декларації. Нульова декларація для імпортера не підійде. 6 місяців ігнору від бізнесу звітності з пдв буде достатньо дієво. Немає звітності - немає узгодженого зобов'язання по сплаті пдв.

Відповісти
  • Кристина
11.11.22 16:53

Коллеги давайте собирать подписи по петиции Зеленскому.

Відповісти
  • Олександр
12.11.22 12:30

https://petition.president.gov.ua/petition/167520  ;https://petition.president.gov.ua/petition/165654посилання на петиції №167520- про відміну блокування податкових накладних (тільки що дивився 13821голос- потрібно 25000) , №165654-Визнати право платника податків (податкового агента) на презумпцію невинуватості  9595 голосів з потрібних 25000. По можливості хто може перекиньте посилання друзям , знайомим. Можливо хоть щось зміниться. Дивлячись на те , що зараз відбувається, то вже хоча б на рівень до 17.10.22 повернутися, хоча потрібна повна відміна блокування. Якщо хтось мінімізує- то цене повинно бути доведено. В мене є приклад як працює СМКОР. Заблокували моєму постачальнику податкову накладну- постачальник змінив номер цієї накладної , та знов відправив на реєстрацію- і що ви думаєте- з новим номером накладна зареєстрована. Ось так. Для мене це дуже приємно- бо в накладній 22 позиції товару. Але постачальник двічі один і той самий ПДВ сплатить.  Підписуйте петиції- може всеж таки нас почують

Відповісти
  • Елена
12.11.22 21:26

Якби податкова сплачувала штрафні санкції за неправомірні зупинення реєстрації, після їх розблокування,  щоб була якась відповідальність перед порядними платниками, це б суттєво змінило ситуацію. А то вся країна після 17/10 стала "скрутчиками", всі ті, хто спокійно працював роками, мав один і той же код, власний імпорт і т.д., таблиці і т.д.
А тема таблиць то взагалі якийсь треш. На моє запитання на конференції ДПС, чому має місце ситуація, коли ми нам відмовили в прийнятті пояснення і  скарги по ситуації отриманий аванс від покупця/оплачений аванс нерезиденту, представник ДПС відповів "не може такого бути".... Тепер маємо справу довгих місяців - судовий позов і втрачений кредит в значному розмірі, отримувач ПК кредиту підприємства критичної сфери. Але то нікого не хвилює...
Тому маємо якісь активні дії робити, "страйк по  припиненню реєстрації ПН по всій країні", петиції і т.д. Без постійного розголосу нас задавлять і багато хто , особливо дрібний бізнес, просто змушений буде закритися.

Відповісти
  • Олександр
14.11.22 08:49

Елена, як що ввести їм штрафи, то взагалі не будуть разблоковувати, бо розблокування - це штраф буде.  Потрібно повністю відміняти блокування. Реєстраційний ліміт складється з двох цифр, сам сплатив ПДВ плюс ПДВ сплатив твій постачальник при реєєстраціії своєї накладної.  Якщо ліміт достатній - податкові накладні повинні реєструватися безумовно, тому що ПДВ вже сплачений. Як що хтось маніпулює с кодами укт зед, то є механізм перевірки, позапланової перевірки и т.п. Знайомого включили до ризикових. Він зібрав все , що потрібно та вивели з ризикових, але підприємство десь місяц - півтора взагалі не працювало, тоб то і податки ні з чого сплачувати за цей період. Яка з цього користь для держави? Як щоб йому запропонували виправити недоліки в якісь терміни, а підприємство б працювало, то сплачувало б податки. Тому ще раз скину посилання на петицію https://petition.president.gov.ua/petition/165654- Визнати право платника податків (податкового агента) на презумпцію невинуватості   і також не забуваємо https://petition.president.gov.ua/petition/167520- про відміну блокування

Відповісти
  • Катерина
14.11.22 09:59

Заблокували податкову накладну. 20-ОПП подано на офіс, майстерню, автомобілі та склад. Чи потрібно подавати 20-опп на інструменти, бетономішалки та інше обладнання?

Відповісти