Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


15.09.23
7938 29 Друкувати

ДПС не визнає лист ТПП для підтвердження форс-мажорних обставин через воєнний стан

За результатами проведеної перевірки ТОВ «А» контролюючим органом застосовано до платника податків пеню за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а саме: несвоєчасне отримання товару по зовнішньоекономічному контракту.

Позиція платника податку

Платник податків просив скасувати оскаржене податкове повідомлення-рішення, оскільки вважає, що пеня застосована неправомірно, оскільки відповідно того, що Торгово-промислова палата України листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану з 24.02.2022 строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Тобто ТПП України листом повідомила «всім кого це стосується» про те, що з 24.02.2022 року зазначені обставини є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності України, а отже зупиняє нарахування пені.

Результати розгляду скарги

Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закону № 2473), у разі якщо виконання договору за операціями з імпорту товарів зупиняється у зв’язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого Національним банком України, та нарахування пені відповідно до ч. 5 цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

Тобто, одна із сторін договору повинна довести, що наявні обставини (введення воєнного стану чи початку бойових дій) мають відношення до конкретного господарського зобов’язання та унеможливлюють після здійснення авансового платежу Товариством поставку йому іноземною компанією обладнання на невизначений строк, а також з метою не нарахування пені за порушення граничних строків розрахунків у період дії форс-мажорних обставин необхідно засвідчити даний факт відповідною довідкою уповноваженої організації (органу) країни нерезидента, та/або сертифікатом ТПП України.

Пунктом 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого Рішенням Президії ТПП України 18.12.2014 № 44(5) (далі – Регламент ТПП) визначено, що підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 14.1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», а також визначених сторонами за договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов’язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.

Згідно з Регламентом ТПП, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб’єктів господарської діяльності по кожному окремому договору виконання якого настало згідно з умовами договору і виконання якого стало неможливим через наявність зазначених обставин, шляхом видачі сертифікату ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством та Регламентом. При цьому, ТПП України веде єдиний Реєстр сертифікатів, виданих ТПП України та регіональними ТПП (Реєстр сертифікатів), про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та Реєстр уповноважених осіб.

Враховуючи вимоги Закону № 2473 і Регламенту ТПП, для можливого звільнення товариства від відповідальності за порушення граничних строків розрахунків встановлених Нацбанком, необхідно обґрунтувати неможливість виконання іноземною компанією поставки товару після здійснення товариством на його користь авансового платежу відповідно до укладеного зовнішньоекономічного контракту, та отримати сертифікат про наявність форс-мажорних обставин від Торгово-промислової палати України із зазначенням періоду дії таких обставин.

Однак, у ході адміністративного оскарження ТОВ «А» відповідної довідки про підтвердження форс-мажорних обставин надано не було.

Враховуючи вищевикладене, рішенням ДПС залишено скаргу платника податків без задоволення.

Що з цього приводу думають суди, читайте за посиланням.

За матеріалами ДПСУ

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Елена
15.09.23 09:04

Позиция налоговой абсолютно правильная. В каждом конкретном случае, ТПП определяет, являются ли действия, которые связаны с невыполнением обязательств, неприодолимой силой. Более того, как определяет в своих выводах ТПП, военные действия, если договор на время этих действий не приостановлен, значит стороны имеют возможность выполнить свои обязательства. Те, кто ссылается на письмо для защиты своих прав, как проигрывают иски к налоговой. Есть проработанный механизм. Письмо ТПП, обращение субъекта по его вопросу в ТПП, и только потом, иск или жалоба в налоговую на основании выводов в ТПП

Відповісти
  • Вячеслав
15.09.23 13:49

Елена, "Есть проработанный механизм." К примеру идёт потоп, я как из под воды или на бревне должен бумаги собирать? Или пожар, извержение вулкана? Обстоятельства должны пройти, чтобы иметь возможность их зафиксировать.Что там в механизме написано?

Відповісти
  • Лада
15.09.23 09:22

Елена, дійсно податкова права, це податківцям тільки можна було у перший день війни відключити сервера, зачинити кабінети та рятувати своє життя. А платникам такого права не дано, замість того щоб рятувати дітей треба було збирати папірці (цікаво про що? про то що у країні війна?). Ми чекали вантаж наприкінці лютого, він застряг десь у Чорному морі і ми довго не знали де він і шо з ним. Ми в зоні бойових дій, два дні у подвали сиділи, потім судорожно валізи збирали, що взяла, що не взяла байдуже, головне було дитину вивезти. Ось саме у цей момент я тільки й думала про те, як призупинити договори та оформити сертифікат ттп. І да, якщо податкова права, що взагалі робити з тим листом від тпп, у туалет сходити?    😡

Відповісти
  • Уляна
15.09.23 09:46

Там у батальйоні "Монако" ,куди повтікали всі олігархи та дерслужбовці було сопокійно, кому був потрібен той лист ТПП???? Цікаво чи хтось згадає, що у перший день війни творилось у Києві. Харькові....та скрізь, про те, що на виїзд стояли черги авто цілі сутки, про постійні обстріли , ракети ... Це вже забуто???Задовбали, розглядають вони кожен конкретний випадок, просто орки якісь. Хто тоді про документи міг взагалі думати??? І тепер потрібно  якісь докази -які цікаво докази, коли у них самих все було відключено ,всі реєстри закриті...

Відповісти
  • Елена
15.09.23 10:07

Дамы, вы про эмоции, а я про факты. Причем здесь батальоны Монако, если есть порядок? Наступили обстоятельства форс-мажора, уведомите сторону договора, приостановите действие договора на время. Напишите в конце концов письмо стороне договора, в котором изложена ваша позиция. Причем здесь налоговые серверы к переписке между партнёрами? Есть порядок. Если вы его или ваш юрист не знаете, это не проблема налоговой. Невежество не освобождает от ответственности, можно сколько угодно драть глотку про Монако, но заплатить из-за вашей глупости, придется вам

Відповісти
  • Олена
18.09.23 13:09

Елена, Які саме факти Ви маєте на увазі?

ТПП оприлюднила лист із заголовком «Всім кого це стосується», за №  2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р., а ньому, зокрема, йдеться:


 “…ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).»


                І ні слова про те, що кожне підприємство повинно ОКРЕМО підтверджувати настання цих самих «форс-мажорних обставин». І за весь цей час ніяких інших пояснень не було.


                Виходить, що ТПП ввела в оману платників податків, опублікувавши лист, який виявився звичайним папірцем і, в сухому залишку, ніякої юридичної сили не має.


                Або просто податкова просто «плювати» хотіла на якісь там листи.


У будь-якому випадку така непослідовність «органів» - це не проблема платника, але вигрібає саме він.


Чомусь я зовсім не здивована.

Відповісти
  • Елена
18.09.23 10:15

Елена, як раз в перші дні війни ми думали про це - як повідомити сторону договора, а не про те - як врятувати соє життя та своїх рідних(((( Ви думайте, що пишите - або ви були в той момент десь у більш спокійному місті

Відповісти
  • Наталія
15.09.23 14:10

Елена, Саме про порядок мені розповідали в поліції коли після звільнення Бучі я прийшла писати заяву про знищення рашиським танком нашої робочої фури. Мені поліцейський каже а ви викликали на місце події компетентні органи? І йому по одного місця що ту фуру розстріляв танк і та поліція втекла першою. Я пройшла всі кола пекла поки ми списали фуру і її вміст. І ще не відомо як все буде коли повернуться перевірки. Може скажуть нарахувати ПДВ, товар використаний не в госп.діяльності і таке інше.

Відповісти
  • Вячеслав
15.09.23 13:35

Елена, "Есть порядок. Если вы его или ваш юрист не знаете, это не проблема налоговой." Каким образом соблюсти Порядок и привлечь юриста (под чью ответственность, кто будет привлекать, кто будет заниматься ?) если перманентно действуют те самые форс-мажорные обстоятельства (о чем красноречиво и гласит упомянутое письмо ТПП)? Тут надо государству или крестик снять, или трусы надеть. Или у нас война, или у нас мир со всеми вытекающими

Відповісти
  • Тетяна
15.09.23 10:32

Та всі знають ці порядки. Тільки проблема в тому, що 24 лютого зранку як зник інтернет, так і досі його немає за нашою податковою адресою, до прикладу. Можна було б щось надрукувати та відправити будь-якою поштою, так пошти ніякі вже не працювали і досі не працюють. А потім електрика зникла на півроку 27 лютого. Пропонуєте піти пішки ко контрагентах з новиною про форс-мажор? А коли евакуйовувались, то взяти робочий компьютер було вже нікуди. Це якщо не брати до уваги емоції, а підійти до питання раціонально. 

Відповісти
  • Лада
15.09.23 10:14

Елена, у такому разі для яких випадків писала лист ТПП?
Це саме той форс-мажор, коли і бухгалтера і юристи забули про "порядки" та договори і думали лише про життя, навіть не своє, а своїх дітей. 
 

Відповісти
  • Yurek
15.09.23 10:38

К сожалению, боюсь, что это только начало. Дальше пойдут штрафы за несвоевременную регистрацию ПН. И как и чем ты докажешь, что не работал сервер дфс, у тебя не было света / интернета... При этом эти обстоятельства не зависели от местонахождения. 

Відповісти
  • Світлана
18.09.23 11:42

Yurek, В Харкові штрафи зе несвоєчасну реєстрацію ПН уже давно пішли. І нікому не цікаво, що буквально до кінця серпня минулого року все наскрізь прострілювалось.

Відповісти
  • і
18.09.23 15:48

Отжеж створили недодержавні недооргани: якщо в облозі людей не тримають військові, то тримають "правоохоронці" або податкова. Людей реально за стадо вважають: як не стрижуть, то шкуру здирають...

Відповісти
  • Тетяна
15.09.23 11:21

Так і є. Уже отримали

Відповісти
  • єБух
15.09.23 11:32

Форс-мажор і "порядок" - речі несумісні. ВС був проголошений у всій країні.

Відповісти
  • Таня
15.09.23 12:17

Торгово-промислова палата ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) на період ВСТоргово-промислова палата України у своєму повідомленні у Фейсбуці зазначила, що враховуючи надзвичайно складнуситуацію, з якою зіткнулась наша країна, ухвалено рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин(обставин непереборної сили).З метою позбавлення обов’язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП  і підготовкипакету документів у період дії введеного воєнного стану, на сайті ТПП України розміщено 28.02.2022 року загальнийофіційний  лист  ТПП  України  щодо  засвідчення  форс-мажорних  обставин  (обставин  непереборної  сили)  (за  змістомзразка вказаним нижче). Це надасть можливість за необхідністю роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого цестосується.

Відповісти
  • Раїса
15.09.23 12:33

Цікаво, а на міноборони за прострочену дебіторську заборгванність на 36 млрд. грн. вже наклали санкції? Чи коли виводять гроші з держбюджету під час війни, то це форс-мажор!?

Відповісти
  • Татьяна
15.09.23 15:44

Дама Елена, что -то от вас попахивает коллаборанткой! Ну ничего! Поверка и на вас придет! если вы - не налоговая и есть! Ни один бухгалтер и  нормальный человек, как вы рассуждать не будет! Пишите грубо, без понимания о войне!

Відповісти
  • Yurek
19.09.23 10:21

Татьяна, Там больше попахивает представительницей ДФС

Відповісти
  • Татьяна
15.09.23 15:47

Вячеславу - БРАВО!

Відповісти
  • Наталья
15.09.23 16:19

Кто-то проходил процедуры, получения сертификата от ТПП? Всё так хорошо и правильно пишут. Исходя из моего личного опыта, это невозможно. Твой контрагент, из недружественный страны, должен пойти в свою ТПП и получить свой сертификат о том что он не может в срок расплатиться, а у них нет такого письма о форс-мажоре. Соответствует я не могу предоставить этот сертификат от покупателя, значит следующий этап - это подача иска в суд ТПП, который могут рассмотреть в следующий жизни, и за подачу иска не кисло хотят, все расценки на сайте ТПП. И во только и остаётся посчитать сумму штрафа и вздёрнуться.

Відповісти
  • Ірина
18.09.23 10:05

Наталья,мы тоже с таким столкнулись, В ХТПП дали мне таки сертификат, но сами и предупредили, что это не панацея от пени за просроченный платеж. А мы  его уже и не получим, нацбанк закрыл пустые счета своим решением. В налоговую сертификаты отправили, там обещали проверку, ждем со страхом

Відповісти
  • і
15.09.23 19:54

Воєнний стан не продовжений: закон опублікований без підпису, а це порушення статті 94 КУ. Самі дивіться: http://golos.com.ua/documents/z-3275-ix.pdf

Відповісти
  • або
15.09.23 20:48

http://www.golos.com.ua/files/2023/08/odv24.pdf

Відповісти
  • "дід Панас" інкорпорейтед
16.09.23 16:44

Навіть без підпису він все-одно чинний. Потрібне рішення Кон. Суду, щоб визнати його неконституційним, лише потім можливо відмінити. Але хто від цього виграє? Кому воно треба?
"Отака-то державність, малята."

Відповісти
  • бурундук
18.09.23 15:46

в первые дни войны ВСЕ руководство сидело в подвале . И тряслось от страха.
а на людей было плевать тогда, так и сейчас. налоговая не исключение.

Відповісти
  • Катя
18.09.23 16:49

Мені цікаво,хто з працівників ТПП 24 -28 лютого 2022 року був на робочому місці і зміг би видавати (друкувати в електронному вигляді) ці довідки ????? 

Відповісти