Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


  • Информация для работников банков, работающих с наличными средствами

Информация для работников банков, работающих с наличными средствами



   
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
   
   ЛИСТ
   
   від 29.09.2014 р. N 45-120/55374

   Генеральний департамент регулювання грошового обігу
   
   
Операційним та територіальним управлінням Національного банку України, банкам України та їх філіям,
   Асоціації українських банків, Асоціації "Український кредитно-банківський союз", Незалежній асоціації банків України

   
Інформація для працівників банків, які працюють з готівкою

   Останнім часом у ЗМІ з'явилася інформація про те, що на базі одного з поліграфічних підприємств міста Донецька представники "ДНР" планують організувати друк підроблених банкнот національної валюти України - гривні.
   
   Зазначена інформація носить відверто провокаційний характер і має на меті дестабілізувати фінансову систему України та підірвати довіру населення України до національної валюти, завдати шкоди іміджу центрального банку держави.
   
   Згідно з Законом України "Про Національний банк України" Національний банк України монопольно здійснює емісію національної валюти України та організує готівковий грошовий обіг. Випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються. Виготовлення з метою введення в обіг або введення в обіг підроблених грошових знаків тягне за собою відповідальність відповідно до законодавства України.
   
   Що стосується української гривні, то вона має високий рівень захисту від підробок. Наявні на банкнотах гривні елементи захисту дозволяють під час здійснення касових операцій гарантовано виявляти підроблені грошові знаки, як при уважному візуальному та тактильному контролі, так і за допомогою портативних детекторів та пристроїв для перерахування банкнот, а також сортувальними машинами.
   
   Разом з тим зазначаємо, що ситуація з підробленими банкнотами національної валюти є контрольованою та не має загрозливого характеру.
   
   Так, за підсумками 2013 року на 1 млн. шт. справжніх банкнот гривні припадало приблизно 3,5 шт. підроблених банкнот (у 2012 році - 4,1 шт., у 2011 році - 3,4 шт.).
   
   У країнах Євросоюзу, для порівняння, виходячи з даних офіційного сайту Європейського центрального банку (www.ecb.int), за підсумками 2013 року цей показник становив приблизно 43 шт. підроблених банкнот євро (у 2012 році - 35 шт., у 2011 році - 46 шт.).
   
   За підсумками 8 місяців 2014 року (за результатами досліджень, проведених експертами системи Національного банку України) кількість підроблених банкнот гривні знаходиться на рівні минулого року.
   
   У разі сумніву щодо справжності та платіжності банкнот громадяни мають звертатися до банків для подальшого проведення досліджень відповідним територіальним управлінням Національного банку України. За результатами цих досліджень, які здійснюються безкоштовно, клієнтам відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми та платіжними. Підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їх вартості.
   
   У подальшому всі вилучені з обігу підроблені гроші в установленому порядку передаються уповноваженим працівникам Міністерства внутрішніх справ України для проведення відповідних розслідувань.
   
   Нагадуємо, що детальний опис усіх видів банкнот національної валюти, що перебувають в обігу, їх елементів захисту розміщений на сторінках Офіційного інтернет-представництва Національного банку України.
   
   Прошу цю інформацію довести до працівників банків, які працюють з готівкою.
   
   Заступник Голови
   Національного банку України
   
Я. В. Смолій

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам