Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


20.09.21
24574 24

Основне місце роботи – одно, два, три?.. Відповідає ПФУ і Держпраці

06.08.2021р. я звернувся до ПФУ з «Деякими питаннями щодо відносин застрахованої особи і страхувальника». 

 1. Щодо обов’язку працівника повідомляти роботодавця про основне місце роботи 

Відповідно до пункту 12 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» основне місце роботи – місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі.

Відповідно до пп. 3¹) ч.2 ст.16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа (працівник) зобов'язана повідомляти страхувальника (роботодавця), в якого особа працює за основним місцем роботи, про визначення особою такого місця роботи як основного згідно з поданою нею заявою (до її відкликання).

У зв'язку з цим, питання: 

1.1. чи може працівник (застрахована особа) при прийомі на роботу повідомляти кілька роботодавців про визначення таких декількох місць роботи як основних; якщо ні, то чим це визначено?

1.2. чи може працівник, який вже працює за основним місцем роботи, при прийомі на роботу до нового роботодавця (страхувальника) повідомляти такого нового роботодавця про визначення його місця роботи також як основного?

1.3. якщо при прийомі на роботу працівник не повідомив роботодавця про визначення місця роботи як основного, – чи повинен такий працівник бути оформлений як сумісник?

1.4. якщо працівник, який до цього письмово повідомив роботодавця про визначення місця роботи як основного, написав заяву про відкликання такого визначення місця роботи як основного і продовжує при цьому працювати – яким чином роботодавець (страхувальник) це оформлює: 

звільнення з основного місця роботи і прийом на сумісництво, «змусивши» працівника написати заяву про звільнення з основного місця роботи, а потім про прийом за сумісництвом; або 

переведення з основного місця роботи на роботу за сумісництвом?

1.5. яка відповідальність працівника, якщо він повідомив декілька роботодавців про основне місце роботи? Чи взагалі є така відповідальність?

 

У відповіді № 26471-25682/О-05/8-2800/21 від 07.09.2021 ПФУ процитував застаріле визначення основного місця роботи: «Слід зазначити, що відповідно до пункту 12 статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” основне місце роботи - це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору і де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу.» та рекомендував наступне: 

«Водночас повідомляємо, роз’яснення щодо застосування законодавства про працю в частині дотримання прав та обов’язків громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи, належить до компетенції органів Державної служби України з питань праці.» 

 

Ці питання переадресував до Державної служби України з питань праці.

 

Держпраці в листі № 6147/4/4.1-ЗВ-21 від 16.09.2021р. надав таку відповідь:

6147_%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0_1.jpg6147_%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0_2.jpg

Т.ч., відносно роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій – Держпраці надав відповідь.

Далі, Держпраці робить висновок, що “законодавством про працю не передбачено укладення трудового договору за основним місцем роботи одразу на двох підприємствах”. 

Якщо працівник, який до цього письмово повідомив роботодавця про визначення місця роботи як основного, написав заяву про відкликання такого визначення місця роботи як основного і продовжує при цьому працювати, то Держпраці рекомендує такі зміни проводити шляхом звільнення та прийняття.

Працівник пише дві заяви: на звільнення, наприклад, за власним бажанням або за угодою сторін і на прийняття на роботу.

На підставі заяв видаються накази про звільнення і про прийняття на роботу. 

Що стосується відповідальності працівника, якщо він повідомив декілька роботодавців про основне місце роботи, чи взагалі є така відповідальність – Держпраці відповіді не надав.

Додаю лист ПФУ № 26471-25682/О-05/8-2800/21 від 07.09.2021, відповіді з якого я цитував в блогах: Щодо змін до «Порядку подання відомостей про трудову діяльність» до ПФУ таЩодо електронних лікарняних (по "новим" працівникам)

%D0%9E%D1%82%D0%B2%D0%B5%D1%82%20%D0%9F%D0%A4%D0%A3%20%D0%BE%D1%82%2007_09_2021-1.png%D0%9E%D1%82%D0%B2%D0%B5%D1%82%20%D0%9F%D0%A4%D0%A3%20%D0%BE%D1%82%2007_09_2021-2.png

 

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
 • Буржуй
20.09.21 07:23

Сомневающийся, если Держпраци не дает ответы на вопросы, предлагаю привлечь к ответственности должностных лиц за несоблюдение Закона о Обращении Граждан! Только там по мойму надо обращаться к уполномоченному по правам человека. Вопрос немного не в тему- перелопатил КЗпП, 24 ст. Закона и постанову 413 КМУ от 2015г. Получается что если не подашь "Скасовуюче" уведомление о приеме на работу или подаешь его с опозданием-ответственность не предусмотрена?

Ответить
 • Ева
20.09.21 08:09

Сомневающийся Sкептиk, доброе утро. Теперь определение "основное место работы" им придется исправлять, так как трудовые книжки уже не хранятся на предприятии, а при найме достаточно витяга с реестра. Вопрос: а в Витяге есть отметка об "основном" месте работы? Если нет, то всё будет держаться на "честном слове" работника.

Ответить
 • Сомневающийся Sкептиk
20.09.21 09:21

Ева, при приёме на работу (как на основное, так и по совместительству): громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) АБО відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування... (ст. 24 КЗпП). 
Т.е., или труд. книжка (если она у него есть), или Ведомости с реестра (одно из двух). На сегодня можно получить сведения с несколько другими названием и содержанием: Витяг з Реєстру застрахованих осіб https://www.kmu.gov.ua/service/vityag-z-reyestru-zastrahovanih-osib 
Витяг з реєстру застрахованих осіб містить такі дані:
Статус застрахованої особи Статус отримувача страхової виплати Дані про набутий страховий стаж застрахованої особи Відомості про період трудових відносин Відомості щодо нарахованої заробітної плати (доходу) застрахованої особи, що враховується для розрахунку страхових виплат та страхового стажу Відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов’язкового державного соціального страхування Відомості про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь Відомості про суми доплати до мінімального страхового внеску відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Дані пенсійної справи Відомості про інші види загальнообов’язкового державного соціального страхування 

Ответить
 • Сомневающийся Sкептиk
20.09.21 09:46

В витяге с РЗО нет такой отметки "с основным" или "не с основным" местом работы.

Ответить
 • Сомневающийся Sкептиk
20.09.21 10:12

Ой наврал: в сформированном Витяге, в разделе "Відомості про період трудових відносин:" есть отметка "Основне місце роботи 
(Так, Ні)"

Ответить
 • Софі
21.09.21 17:29

Сомневающийся Sкептиk, у моєму Витягу з РЗО робота яка по факту була за сумісництвом висвітлюється, як основне місце роботи.

Ответить
 • Юлія
20.09.21 08:59

Ева,ключевая фраза: на "честном" слове" работника!

Ответить
 • Ева
20.09.21 08:37

Частично беру свои слова назад. Они поменяли определение "основного места работы" и убрали упоминание о трудовой книжке.

Ответить
 • Виктория
20.09.21 10:20

От дурной головы и ногам нет покоя. Законотворцы наши мягко сказать не очень образованные,издают Законы не сильно задумываясь.И теперь сиди и думай,как это воплотить в жизнь,не нарушив тот же Закон.

Ответить
 • Натали
20.09.21 11:57

Спасибо,Сомневающийся скептик, ЗА ПРОДЕЛАННУЮ РАБОТУ. НО...Вот все наши переписки,Ваша статья и другие- простое бла-бла-бла на поверку. Читаю коменты и понимаю, то очередной раз каждый работающий сам по себе должен принимать решение- как верно выполнять то или иное "НОВШЕВСТВО". Может пора уже переходить к пользованию и защите своих прав? Ну что мешает такому огромному отряду бухгалтеров подать в суд на ненадлежащую работу Охраны труда и иже  с ними. Нанять хорошего юриста,адвоката и получить вменяемыйе ответы на невменяемые подзаконные акты(ха-ха-ха- игра слов то какова!). Скинуться кажому бухгалтеру по 100-200грн- да по Укарине можно нанять и зарубежного адвоката,поднаторевшего там добиваться выполнения органами власти их функций- нас обслуживать,перед нами отчитываться, нам помогать и нам же отвечать вовремя и на ПОСТАВЛЕННЫЕ вопросы...Пока же одно чтиво- и никакого толку... 

Ответить
 • Наталія
24.09.21 13:36

Натали, найдете толкового юриста - поделитесь, очень нуждаюсь. А что касается заграничног  - у него крыша съедет уже на этапе изучения наших законов

Ответить
 • Марина
30.09.21 09:34

Наталія, крыша снесётся...если западный юрист дойдёт до наших судов...

Ответить
 • Сомневающийся Sкептиk
20.09.21 12:38

Натали, у меня возникала такая мысль (по Податковому розрахунку): подать в суд и отменить Податковий розрахунок в нынешней редакции как не соответствующий законодательству (т.к. в нём ОЧЕНЬ много ошибок, наличие которых Минфин и ДПС Украины признали, но не хотят исправлять). 
Насчёт "толка" – бывает, что Министерства прислушиваются и при разработке новой версии своего подзаконного документа (Инструкции, Порядка, Наказа...) – исправляют свои ошибки, но о-о-очень долго: от полугода до нескольких лет. В период, когда действует ошибочная версия подзаконного акта – нам приходится выкручиваться. Хуже – когда ошибки допущены в законах (нормы одного закона противоречат нормам другого закона, или нормы закона противоречат Конституции): тут остаётся либо ждать, когда депутаты ВР поумнеют и исправят свои ошибки, либо ждать другого состава ВР, либо обращаться в Конституционный суд (в КС я не готов обращаться). 
Да, Вы правы, насчёт "бла-бла-бла на поверку": в 2019-м году 8 месяцев общался с разными министерствами и ведомствами: Минсоцполитки, Держпраци, МОЗ, Минэкономики, Минюстом – из обещаний, данных в 2019-м, частично, через год, выполнили примерно 20% (Порядок 100 – распространили на ФОПов, МОЗ и Минэкономики внесли изменения в КП по названиям мед. специальностей). Остальные обещания (по упрощению кадрового документооборота), которые они дали и ЕС, когда подписывали Угоду, – не выполнены. Т.е. меня дурят с 2019-го, а ЕС – с 2017-го. Последний ответ в 2019-м Мінсоцполітики від 27.08.2019 № 1004/О/204-19:      https://drive.google.com/file/d/1qJjJJDHPOQLIqiTKUkUMopBDFZI5Wx4v/view 

Ответить
 • Ольга
20.09.21 12:07

А вот как проверить сотрудника, который у нас не по основному месту работу? Взяли на 0,5 ставки по совместительству, трудовая на основной работе (сказал на словах). ЕСВ я не доплачиваю за него до минимального, а вдруг у него и нет основной работы?

Ответить
 • anna
20.09.21 12:49

Ольга, я как бухгалтер, в заявлении и в приказе на прием прошу четко прописывать "принять на работу по основному месту работы" или "принять на работу по совместительству", при этом снимаю с себя ответственность при недоплате есв. И все прописано на бумаге, а не на словах.

Ответить
 • Сомневающийся Sкептиk
20.09.21 12:44

Ольга, при приёме на работу (как на основное, так и по совместительству): громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) АБО відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування... (ст. 24 КЗпП). 
Т.е., или труд. книжка (если она у него есть), или Ведомости с реестра (одно из двух). 
Если работник не предоставляет трудовую книжку, то ОБЯЗАН предоставить відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Для проверки – сделал на себя витяг з РЗО: там есть отметки про наличие основного места работы (Так, Ні). Единственное, что нужно учитывать – реестр "обновляется" после сдачи квартальной отчётности; поэтому, если сотрудник принимался/увольнялся, например, с 1 июля по 20 сентября 2021 – в Реестре этих данных СЕЙЧАС Вы не увидите...

Ответить
 • Юлія
20.09.21 14:04

Сомневающийся Sкептиk,все это хорошо, если у работника електронная цифровая подпись! и он может сам зайти на портал ПФУ. а если к нам приходит устраиваться на работу даже без мобильного телефона,трудовую потерял (не надежная личность) за наличие у него ецп вообще речь не идет.

Ответить
 • Наталія
24.09.21 13:40

Юлія, 80% работающих не знают что это вообще такое.

Ответить
 • Сомневающийся Sкептиk
20.09.21 17:36

Юлія, ну что делать, если так прописано в ст. 24 КЗпП? Есть трудовая – предоставляет трудовую книжку (вне зависимости от основного места работы или совместительства). Не хочет предоставлять тр. книжку – берёт выписку с РЗО. Не хочет, или не может получить в эл. виде с Портала ПФУ – идёт "ногами" в ПФУ и получает её на бумаге. Согласен с anna по поводу заявления при приёме на работу. Например, я писал такое заявление: Відповідно до пп. 3-1) ч.2 ст.16 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» повідомляю про визначення цього місця роботи як «за сумісництвом».Також повідомляю про бажання вести записи про трудову діяльність в електронному вигляді.
Трудова книжка серії АА-ІІІ № 1035555 від 01.04.1990р., яка надана мною для ознайомлення, повернута мені Роботодавцем. Если бы я не предоставлял тр. кн., то предоставил бы Витяг з РЗО.

Ответить
 • Елена
21.09.21 09:56

Я так понимаю всю информацию на себя я могу посмотреть в своем личном кабинете. А вот как работодатель не могу увидеть даже стаж, пока не сдам квартальную отчетность. Ммда...

Ответить
 • Ольга
30.09.21 12:22

я вот работаю по основному месту, и еще в двух местах по совместительству. а в витяге з РЗО стоит все три работы как основные. и как ПФУ узнает, что это совместительство ? ведь в отчете по ЕСВ нет такой отметки в таблице 6. только в Повідомленні о приеме это отмечается.

Ответить
 • Сомневающийся Sкептиk
30.09.21 12:43

Ольга, у меня в моём РЗО тоже неверные данные отражаются по предыдущим местам работы. 
Что касается отчётности (Податковий розрахунок): в Д1 есть графа 21: "Ознака наявності трудової книжки (1 - так,      0 - ні)"; в Д5 в графе 07: "Категорія особи", в которой указывается, в частности: "1 – наймані працівники (з трудовою книжкою); 2 – наймані працівники (без трудової книжки)"  

Ответить
 • Володимир
03.11.21 11:02

В законі написано, що основне місце роботи працівника є те, яке він вказав в заяві. Таким воно буде до її відкликання. Тобто закон не передбачив звільнення, а лише відкликання заяви з вказівкою про основне місце роботи. 

Ответить
 • Аня
06.12.21 10:07

якщо працівник подав заяву про відкликання, та хоче визнати інше місце роботи як основне, що має робити роботолавець? які внести зміни та куди, я так розумію справа в отриманні лікарняних (якщо не говоримо про менше мін - есв)

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям