Основне місце роботи – одно, два, три?.. Відповідає ПФУ і Держпраці
06.08.2021р. я звернувся до ПФУ з «Деякими питаннями щодо відносин застрахованої особи і страхувальника».
- Щодо обов’язку працівника повідомляти роботодавця про основне місце роботи
Відповідно до пункту 12 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» основне місце роботи – місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі.
Відповідно до пп. 3¹) ч.2 ст.16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа (працівник) зобов'язана повідомляти страхувальника (роботодавця), в якого особа працює за основним місцем роботи, про визначення особою такого місця роботи як основного згідно з поданою нею заявою (до її відкликання).
У зв'язку з цим, питання:
1.1. чи може працівник (застрахована особа) при прийомі на роботу повідомляти кілька роботодавців про визначення таких декількох місць роботи як основних; якщо ні, то чим це визначено?
1.2. чи може працівник, який вже працює за основним місцем роботи, при прийомі на роботу до нового роботодавця (страхувальника) повідомляти такого нового роботодавця про визначення його місця роботи також як основного?
1.3. якщо при прийомі на роботу працівник не повідомив роботодавця про визначення місця роботи як основного, – чи повинен такий працівник бути оформлений як сумісник?
1.4. якщо працівник, який до цього письмово повідомив роботодавця про визначення місця роботи як основного, написав заяву про відкликання такого визначення місця роботи як основного і продовжує при цьому працювати – яким чином роботодавець (страхувальник) це оформлює:
звільнення з основного місця роботи і прийом на сумісництво, «змусивши» працівника написати заяву про звільнення з основного місця роботи, а потім про прийом за сумісництвом; або
переведення з основного місця роботи на роботу за сумісництвом?
1.5. яка відповідальність працівника, якщо він повідомив декілька роботодавців про основне місце роботи? Чи взагалі є така відповідальність?
У відповіді № 26471-25682/О-05/8-2800/21 від 07.09.2021 ПФУ процитував застаріле визначення основного місця роботи: «Слід зазначити, що відповідно до пункту 12 статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” основне місце роботи - це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору і де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу.» та рекомендував наступне:
«Водночас повідомляємо, роз’яснення щодо застосування законодавства про працю в частині дотримання прав та обов’язків громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи, належить до компетенції органів Державної служби України з питань праці.»
Ці питання переадресував до Державної служби України з питань праці.
Держпраці в листі № 6147/4/4.1-ЗВ-21 від 16.09.2021р. надав таку відповідь:
Т.ч., відносно роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій – Держпраці надав відповідь.
Далі, Держпраці робить висновок, що “законодавством про працю не передбачено укладення трудового договору за основним місцем роботи одразу на двох підприємствах”.
Якщо працівник, який до цього письмово повідомив роботодавця про визначення місця роботи як основного, написав заяву про відкликання такого визначення місця роботи як основного і продовжує при цьому працювати, то Держпраці рекомендує такі зміни проводити шляхом звільнення та прийняття.
Працівник пише дві заяви: на звільнення, наприклад, за власним бажанням або за угодою сторін і на прийняття на роботу.
На підставі заяв видаються накази про звільнення і про прийняття на роботу.
Що стосується відповідальності працівника, якщо він повідомив декілька роботодавців про основне місце роботи, чи взагалі є така відповідальність – Держпраці відповіді не надав.
Додаю лист ПФУ № 26471-25682/О-05/8-2800/21 від 07.09.2021, відповіді з якого я цитував в блогах: Щодо змін до «Порядку подання відомостей про трудову діяльність» до ПФУ таЩодо електронних лікарняних (по "новим" працівникам)
Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.
Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.
Сомневающийся Sкептиk, доброе утро. Теперь определение "основное место работы" им придется исправлять, так как трудовые книжки уже не хранятся на предприятии, а при найме достаточно витяга с реестра. Вопрос: а в Витяге есть отметка об "основном" месте работы? Если нет, то всё будет держаться на "честном слове" работника.
Ответить