Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


16.11.19
1495 0 Печатать

Коментар Нацбанку щодо рівня інфляції у жовтні 2019 року

У жовтні 2019 року споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 6,5% (з 7,5% – у вересні). У місячному вимірі ціни зросли на 0,7%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України. 

Фактичний показник інфляції в цілому відповідав траєкторії офіційного прогнозу, опублікованого в "Інфляційному звіті" (жовтень 2019 року).

Упевнене сповільнення базової інфляції та адміністративно регульованих цін разом із суттєвим зниженням цін на паливо переважили тиск з боку цін на сирі продукти харчування.

  • Базова інфляція продовжила уповільнюватися і в річному вимірі у жовтні становила 5,8%. Жорстка монетарна політика залишалася вагомим чинником, що стримував фундаментальний тиск на ціни. Це проявлялося як через канал обмінного курсу, який був міцнішим, ніж рік тому, так і через поліпшення інфляційних очікувань усіх груп респондентів. Завдяки зміцненню гривні ціни на непродовольчі товари знизилися на 0,5% порівняно із жовтнем минулого року. Зокрема подешевшали автомобілі, одяг та взуття, падіння цін на комп'ютери та побутову техніку поглибилося, а ціни на меблі, фармацевтичну продукцію, товари особистого догляду тощо зростали нижчими темпами.

    Темпи зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки також суттєво знизилися (до 7,4% р/р) під впливом сприятливої ситуації на валютному ринку та високого врожаю зернових та олійних. Уповільнилося подорожчання макаронних виробів, борошна та хлібу, консервів, шоколаду. Також дещо меншими темпами зростали ціни на молочні та м’ясні продукти, а падіння цін на рис та оливкову олію навіть поглибилося.

    Зростання вартості послуг після певного уповільнення у вересні знов прискорилося (до 13,4% р/р) під тиском стійкого зростання споживчого попиту та підвищення витрат бізнесу, насамперед на оплату праці. Так значно подорожчали послуги мобільного зв'язку через зміну тарифів окремими операторами, а також послуги страхування особистого транспорту. Пришвидшилося зростання цін на ремонтні послуги, послуги освіти, оренди житла. Вартість послуг з високою часткою імпорту в собівартості, зокрема, хімічного чищення, манікюру, кінотеатрів тощо, зростала повільніше, хоча темпи подорожчання залишалися порівняно високими. Лише послуги туризму продовжували дешевшати.
  • Зростання цін на сирі продукти харчування дещо прискорилося (до 8,8% р/р). Очікувано подорожчали гречка, яблука та картопля з огляду на менші обсяги їх врожаю цього року. Також швидше підвищувалися ціни на цитрусові та банани. Водночас завдяки розширенню пропозиції знижувалися ціни на більшість овочів (крім картоплі), серед яких морква, цибуля, помідори, перець, буряк.
  • Тривало зниження темпів зростання адміністративно регульованих цін (до 12,2% р/р).  Надалі зменшувалася вартість природного газу для населення під впливом відповідних тенденцій на світових ринках. Також знизилися темпи зростання цін на алкогольні напої, зокрема, за рахунок високої бази порівняння минулого року, коли було підвищено мінімальні ціни на них. Натомість темпи зростання цін на тютюнові вироби залишалися досить високими, відображаючи підвищення акцизів улітку та поточне зниження пропозиції цих товарів на внутрішньому ринку.
  • Ціни на паливо також продовжили знижуватися (на 13,5% р/р) унаслідок як здешевлення нафти на світових ринках у попередні періоди, так і тривалого збереження сприятливої ситуації на валютному ринку України.

Таким чином фактичні показники цінової динаміки у цілому відповідають траєкторії прогнозу Національного банку. Міцніший курс гривні та падіння світових цін на енергоресурси, навіть попри звуження пропозиції окремих продуктів харчування та розширення споживчого попиту, сприяють подальшому уповільненню зростання цін до цілі 5% у 2020 році.

По материалам НБУ
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям