Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


15.04.20
12023 19 Печатать

Нова хвиля блокування податкових накладних

Квітень 2020 року ознаменувався не тільки карантином для протидії розповсюдженню коронавірусу COVID-19, але й новою хвилею зупинення реєстрації податкових накладних та включення до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника ПДВ.

Здавалося б – нічого дивного, бізнес вже 2 роки систематично зустрічається з блокуванням податкових накладних, однак цього разу є особливість – платників податків включають до переліку ризикових у зв’язку із співпрацею з юридичними особами, які здійснювали ризикову діяльність в 2019 році.

Як це відбувається на практиці: підприємство отримує на електронний кабінет повідомлення про відповідність платника п. 8 Критеріїв ризиковості у зв’язку з тим, що в ході аналізу бази даних ДПС отримано податкову інформацію про те, що товари, роботи чи послуги придбані у суб’єктів господарювання (із зазначенням таких контрагентів), які здійснюють ризикову діяльність.

З першого погляду рішення про включення до реєстру ризикових платників містить всі формальні реквізити, за одним невеликим нюансом – підприємства мали взаємовідносини із контрагентами, які здійснюють ризикову діяльність, в 2019 році та такі контрагенти, що важливо, зареєстрували на адресу підприємства податкові накладні.

Нагадаємо, система моніторингу критерії оцінки ризиків (далі – СМКОР) почала діяти ще в квітні 2017 року та передбачала здійснення постійного автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

СМКОР була прийнята на виконання пункту 201.16 ПКУ, який надавав право контролюючому органу зупинити реєстрацію податкової накладної або розрахунку коригування до неї на підставі та у порядку, визначеному КМУ.

Абсурдність теперішньої ситуації з блокуванням податкових накладних полягає в тому, що контрагенти платника, які, на думку контролюючого органу, здійснюють ризикову діяльність зареєстрували на користь такого платника податкові накладні ще в 2019 році.

До 2020 року діяла Постанова КМУ від 21.02.2018 року № 117 “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” (надалі – Порядок №117).

Не будемо зупинятися на питання законності зупинення реєстрації податкових накладних або розрахунків коригувань до них, оскільки про це було уже багато сказано, а зосередимся на цілях Порядку № 117.

Відповідно до преамбули Порядку № 117 моніторинг – це сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об’єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства.

При цьому, під ризиком порушення норм податкового законодавства розумілась ймовірність складання та надання податкової накладної для реєстрації в ЄРПН з порушенням норм:

  • пп. «а», «б» п. 185.1 ПКУ (щодо визначення об’єкту оподаткування);
  • пп. «а», «б» п. 187.1 ПКУ (щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ);
  • абз. 1 п. 201.1 ПКУ (щодо зобов’язань по реєстрації податкових накладних в ЄРПН);
  • п. 201.7 ПКУ (щодо обов’язку по реєстрації податкових накладних в ЄРПН на кожне повне або часткове постачання товарів або отримання авансових платежів);
  • п. 201.10 ПКУ (щодо порядку та строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН),

за наявності об’єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про які зазначено в такій податковій накладній, та/або ймовірності уникнення платником ПДВ виконання свого податкового обов’язку.

Таким чином, допускаючи реєстрацію податкової накладної або розрахунку коригування до неї в ЄРПН контролюючий орган підтверджував відсутність будь-яких претензій до платника податків чи до його господарських операцій, що відображені в такій ПН/РК, а також про відсутність сумнівів у виконанні платником ПДВ свого податкового обов’язку.

Нова практика регіональних комісій по блокуванню реєстрації податкових накладних свідчить про непослідовність фіскальних органів у реалізації владних повноважень в цьому питанні та автоматично порушує принцип “правової визначеності” як один з фундаментальних елементів верховенства права в України.

Перш за все це пов’язано з тим, що податкові органи за відсутності правових підстав ставлять під сумнів господарські операції платників податків з контрагентами за податковими накладними, які пройшли СМКОР, тобто вже визнані такими, що відповідають всім вимогам чинного законодавства.

Повертаючись до незаконності рішень про відповідність платника п. 8 Критеріїв ризиковості у зв’язку з тим, що в ході аналізу бази даних ДПС отримано податкову інформацію про те, що товари, роботи чи послуги, придбані у 2019 році у суб’єктів господарювання (із зазначенням таких контрагентів), які здійснюють ризикову діяльність, слід також звернути увагу на наступне:

Нові Порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН затверджені постановою КМУ від 11.12.2019 року № 1165 (надалі за текстом – Постанова № 1165).

Пункт 8 Критеріїв ризиковості платника ПДВ містить наступну підставу зупинення реєстрації ПН/РК:

“У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.»

Таким чином, виходячи зі змісту наведеного вище пункту 8 Критеріїв ризиковості платника, контролюючий орган зобов’язаний виключити підприємство з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, а податкові накладні, реєстрація яких була зупинена, зареєструвати в ЄРПН у разі наявності однієї із умов:

  • господарські операції з контрагентом, який на думку податкового органу здійснює ризикову діяльність, не мають відношення до податкової накладної, реєстрація якої була зупинена;
  • контрагент платника фактично зареєстрував в ЄРПН податкову накладну за наслідком здійснення господарських операцій з таким платником податку.

Таким чином, сподіваємося, що територіальні комісії ДПС будуть дотримуватися вимог податкового законодавства при розгляді питань про включення/виключення платника податків з переліку «ризикових платників» та не перешкоджатимуть у реєстрації податкових накладних платникам ПДВ через непідтверджені припущення.

Автор: Артем Устюгов, адвокат АТ "Моріс груп".

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Ігор
15.04.20 09:04

Найбільший корумпований орган світу буде дотримуватись законності? Як можна одночасно дотриматись кількох умов: зберегти "скрутки" верланова-шмыгаля; відшкодовувати старим олігархам; дотримуватись законності?

Ответить
  • Ния
15.04.20 09:12

Спасибо за анализ, но хотелось бы получить от автора статьи адвоката Артема Устюгова информацию о том, какова вероятность положительного судебного решения по выводу предприятия из рисковых в подобных ситуациях? (хотелось бы, конечно, и цену вопроса вывода из рисковых узнать, но понятно, что вряд ли такую инфу тут предоставят))

Ответить
  • Н
15.04.20 19:01

Ния, Обратитесь с жалобой к бизнесомбудсмену, возможно в таком случае и не дойдет до суда. На прошлой неделе общалась с ними по поводу блокировок ПН, они сказали что сейчас уже много случаев внесения предприятий в категорию рискованных и у них отработана уже эта ситуация. Имели опыт работы с ним, пока опыт положительный

Ответить
  • Артем
15.04.20 11:17

Ния, в подобных ситуациях шансы на получение положительного судебного решения весьма и весьма высоки.
Однако будем реалистами - необходимо учитывать и 2 негативных момента судебной процедуры которые ни один адвокат не сможет нивелировать: 
1) Сроки рассмотрения судами подобных споров (если это не Киев, то до полугода);
2) Наличие судебного решения не помешает налоговой найти другую причину для включения в перечень.

Ответить
  • злой клоун
15.04.20 09:32

Когда подняли вопрос про оптимизации бюджета, Уманский принес Шмыгалю и президенту папку с конкретной схемой минимизации налогообложения при возмещении НДС. В ней отражался весь беспредел, который происходит в налоговой и таможенной службах. Обе службы формально подчинены министерству финансов.
На практике же налоговики что-то блокируют, но тема "скруток" продолжает жить под четким контролем со стороны налоговой, которая получает свой процент с каждой сделки", (с)
Схема на 5 миллиардов как с куста - - её не трожь,а малый/средний бизнес душить своими блокировками - да запросто!

Ответить
  • злой клоун
15.04.20 09:34

Общая сумма таких скруток составляет 5 млрд гривен в месяц. Плюс еще схема на 2 млрд с махинациями по наголовому долгу. Итого - 7 млрд по месяцу. И это только по обнаруженным за пару недель схемам",

ВОРЫ И СХЕМАТОЗНИКИ

Ответить
  • Одесситка
15.04.20 09:53

В период карантина для многих просто невозможно подобрать все документы для подачи в налоговую с целью разблокировки НН. Вот вам и пополнение бюджета. Где-то громогласно объявили о послаблениях налогов и тут же ужесточили "контроль" самого коррумпированного налога. 

Ответить
  • 1963
15.04.20 11:46

Ребята!!! Помогите мне в таком вопросе ,мне нужно подать коректировку с изменением цены и количества,в итоге я выхожу в ноль,отправляла несколько вариантов не принимается,может я что то не так делаю,кто то может подробно, для тех кто в танке, пояснить! Я уже не соображаю!

Ответить
  • Світлана
15.04.20 15:24

1963, код коригирования 104. Гр.2.2 надо ставить на один вид продукции 1 со знаком - и потом ставить 1 со знаком +,а в итоге по этому № будет О.Следующая продукция с №2 в графе 2.2 и также само надо будет выйти на 0 со знаками + и -. Вот так надо будет делать со всем перечнем продукции какая числится в НН

Ответить
  • Світлана
15.04.20 15:28

Світлана,Пример   дизтопливо 104 1  - 25  100   -2500
                                дизтопливо  104 1   20   125  +2500
                                газ                104  2  -10   10    -100
                                газ                104  2   +8    12,5  +100 

Ответить
  • 1963
15.04.20 18:02

Світлана,Спасибо.

Ответить
  • Валентина
15.04.20 12:58

1963,возможно, причина 104 (смена номенклатуры). Но если меняется и фактически  номенклатура, тогда налоговикам больше нравится (проходит через мониторинг) сторно первой НН в ноль, и новая НН (как зачет предоплаты по одному товару в счет оплаты по другому)

Ответить
  • Ігор
15.04.20 12:15

1963, можливо треба різні причини в різних РК:
https://report.ligazakon.net/rk-pn-algorytm-zapovnennya/

Ответить
  • економіст
15.04.20 13:01

Блокувння ПН це найгірший з способів поповнення бюджету.тому що ради податку ДПС паралізовує роботу підприємств.Як бачимо що СМОР насправді не бореться з скрутками (попередній міністр фінансів назвав 5млрд грн) абє в основному по добросовісних платниках котрі через блокування Пн покривають збитки від скруток котрі проводяться під прикриттям ДПС.

Ответить
  • економіст
15.04.20 13:06

Самая трудная борьба - это борьба с самим собой.


2015 г. - введём СЭА НДС, схемам хана!


2017 г. - введём СМКОР и схемам точно хана!


2018 г. - обновим критерии рисков и схемам теперь уж точно хана!


2019 г. - обновим критерии рисков2 и схемам ну теперь уж точно-преточно хана!!!


2020 г. - "Завдяки спільній роботі Кабміну, Мінфіну та ДПС в Україні з'явився новий механізм для боротьби з мінімізаційними схемами при сплаті ПДВ. Це постанова уряду № 1165..." С.Верланов.Результат налицо-под крышей Верламова схематоз становит 5млрд в месяц.

Может убрать из схем ГНС, чтобы схемам хана наступила?

Ответить
  • Юстас
18.10.20 16:24

економіст, Мабуть заграються хлопці зі своїми змінами в блокуванні до того, що станеться великий вибух народу. А до цього вже залишилось небагато часу.

Ответить
  • бублик
15.04.20 13:45

економіст,

Ответить
  • Перекатиполе
16.04.20 14:10

Чтобы хоть немного помочь предприятиям работать налоговая служба должна ввести в Порядок 117 критерий безусловной регистрации - добропорядочный покупатель.
Создать реестр таких, с положительной историей, предприятий. Нахождение в реестре будет означать, что все налоговые накладные для такого покупателя будут регистрироваться беспрепятственно.

Ответить
  • Екатерина
23.09.20 15:52

Перекотиполе, а Вы не догадываитесь, кто в этом реестре тут же окажется - да все те же, кто сегодня беспрепятственно получает миллиардные возмещения и ради кого собственно нас с вами и кошмарят всеми этими блокировками!!! Главная цель - чтобы платили мы все по-максимуму, а возмещение получали только избранные...

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям