Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


16.07.20
5209 13 Печатать

Коли менше справді краще: реформа статистичної звітності

Економічна правда

Реформа Держстату зменшить навантаження на бізнес та допоможе уряду отримувати більш якісну інформацію.

ІГОР ДЯДЮРА, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства

Зараз підприємства повинні подавати в Держстат десятки звітів на рік. На їх оформлення компанії витрачають близько 147 млн грн щороку.

Подання звітів створює величезне навантаження на підприємства, значно ускладнює ведення бізнесу, негативно впливає на інвестиційний клімат.

Найперше бажання – зменшити кількість звітів або відмовитися від них, та це неможливо, бо статистичні дані необхідні для процесів державного управління.

Система державної статистики забезпечує достовірною економічною та соціальною інформацією чотири основні групи користувачів: громадянське суспільство, органи влади, бізнес та міжнародні організації.

У сучасному світі потреба в статистичній інформації надзвичайно велика, але ця інформація повинна бути якісною, оперативною та релевантною. На жаль, зараз це не завжди так, і це повинна змінити реформа.

По-перше, не вся інформація необхідна для державного управління. Необхідно звільнити бізнес від подання даних, які не використовуються для ухвалення управлінських рішень, а інколи – не використовуються взагалі.

По-друге, потребує змін швидкість обробки статистичної інформації. Щомісяця підприємства подають статистичні звіти з даними за попередній місяць. Вони збираються, обробляються, в результаті формується консолідований звіт.

Цей процес триває 45-60 днів після звітного періоду. Такий довгий цикл обробки інформації заважає ухвалювати оперативні управлінські рішення, бо ми бачимо динаміку економічної активності з великою затримкою.

Ще одна проблема – доступ громадськості до офіційної статистики, яка містить демографічні, соціальні та економічні показники розвитку суспільства.

Крім Держстату, офіційну статистику збирають і поширюють інші державні органи. Інформацію про систему охорони здоров'я збирає Центр медичної статистики МОЗ, дані про банківську систему збирає та оприлюднює НБУ.

Користувачам часто важко знайти необхідну інформацію, бо немає єдиної налагодженої системи даних. Яке рішення?

Багато статистичної інформації, яка збирається з підприємств, є в базах державних органів – МВС, ДПС, Пенсійному фонді. Наприклад, всю інформацію про зайнятість населення і заробітну плату має Пенсійний фонд.

Дані щодо торгівлі можна взяти в податковій з чеків чи накладних. Важливо тільки налагодити інформаційну взаємодію між державними органами.

Зараз власники адміністративних даних не зобов'язані відкривати їх Держстату. Налагодження взаємодії залежить від його домовленостей з розпорядниками даних, що впливає на обсяг та своєчасність отримання інформації.

Необхідно на офіційному рівні закріпити обов'язок державних органів надавати статистичній службі всі дані, необхідні для підготовки офіційної статистики. Це прискорить процес збору та обробки даних, покращить їх якість і точність.

Крім того, органи влади повинні координувати свою діяльність, збирати та обробляти дані таким чином, щоби вони могли бути співставні між собою.

На початку 2020 року уряд оголосив, що планує скасувати близько 40% форм статистичної звітності підприємств. Наразі органи влади ще мають час для налагодження інформаційного обміну статистикою.

Проміжні результати показують, що цілком можливо відмовитися від деяких форм. Кілька звітів можна збирати не щомісяця, а раз на п'ять років. Ці кроки допоможуть зменшити навантаження на бізнес. У результаті виграють всі: і бізнес, і держава, і суспільство.

Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Вера
16.07.20 04:47

Уменьшить объем стат.отчетности -зто правильно,да и сократить штат там.Пенсионный пусть формирует информацию для статистики из отчетов.Но интересно другое: как это "дані щодо торгівлі можна взяти в податковій з чеків чи з НАКЛАДНИХ" ? Ну с чеков по електронним отчетам, если только все будут работать с РРО (а  1гр.единщики-риночная торговля ?)А  какая накладная (первичній документ!) в налоговой? Не переведутся в нашей стране барани-законодатели.

Ответить
  • а у нас
16.07.20 13:38

Вера, мають на увазі податкові накладні

Ответить
  • Наталия
16.07.20 09:58

Вера, а 1гр (рыночная торговля) отчеты в статистику не подает, эти данные и сейчас не влияют на стат. показатели.

Ответить
  • hela
16.07.20 08:31

Вера, Это наше будущее. Не заработает СМКОР, пока в нем не будет все товародвижение. Хоть тушкой хоть чучелком, а пытаются неплательщиков заставит тоже регистрировать все. Проекты на эту тему периодически появляются

Ответить
  • Оксана
16.07.20 07:52

Чергове бла-бла-бла

Ответить
  • Наталія
16.07.20 09:04

З 1.01.2020 обіцяли? Яких десятки звітів за рік ?  Тільки річних аж 22 здаю!

Ответить
  • дина
16.07.20 09:15

статуправление-атавизм СССр=сколько можно тянуть.. за собой этот балласт?!нет решительных и умных людей у власти ,способных прекратить существование этого абсурда-

Ответить
  • Лариса
16.07.20 11:01

дина, они создают рабочие места для дармоедов, которіх корям налогоплательщики.

Ответить
  • економіст
16.07.20 11:10

Стат звітність по зарплаті можна сміло відмінити .так як вона вибіркова по підприємствах і ця вибірковість є підгрунтям для маніпуляції. Найбільш точна і суцільна звітність  по зарплаті подаєся в звітності по ЄСВ ,Але вона засекречена.

Ответить
  • Андрій
16.07.20 11:20

Гарно написано, а де ж реформа?

Ответить
  • Тетяна
16.07.20 14:57

Та коли ж це все станеться? ця інформація вже була. а віз і досі там

Ответить
  • Татьяна
16.07.20 15:19

Система державної статистики забезпечує достовірною економічною та соціальною інформацією чотири основні групи користувачів: громадянське суспільство, органи влади, бізнес та міжнародні організації.
Достоверная????

Ответить
  • 555
17.07.20 14:42

ой, да ладно, 1 ТОРГ, сдается 3 числа, сами еще не сверили, все ли продажи втянуты, а отчет сдай, вот и сдаем из пальца, 1-цины- не можеш подать с изменением цены, сразу звонок, у вас в прошлый раз были другие цены, переделайте.... приходится каждый раз как первоклассникам рассказывать, что это жизнь- мы не ведем бизнес ради отчетности

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям