Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


07.05.21
3869 4 Печатать

Працівник відмовляється йти у відпустку: дії роботодавця

Основними законодавчими актами, які регулюють порядок надання відпусток, є КЗпП та Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504).

Відповідно до ст. 74 КЗпП та ст. 2 Закону № 504 кожний громадянин України, який працює на підприємстві, в установі, організації  будь-якої форми власності, виду діяльності та галузевої належності або у фізичної особи, має право на щорічну відпустку. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які працюють в Україні, також мають таке право нарівні з громадянами України.

Це право забезпечується:

 • гарантованим наданням відпустки певної тривалості, встановленої Законом № 504;
 • збереженням на період відпустки робочого місця (посади) і заробітної плати (допомоги);
 • забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених ст. 24 Закону № 504.

Небажання працівника використати щорічну відпустку повної тривалості і його вимога надати грошову компенсацію враховані у ст. 24 Закону про відпустки.

У частині 4 цієї статті зазначено, що за бажанням працівника частину щорічної відпустки цілком правомірно замінити грошовою компенсацією. Однак тривалість фактично використаної працівником частини щорічної відпустки не може бути меншою ніж 24 к. дн.

Якщо ж у працівника є невикористані щорічні основні відпустки тривалістю 24 календарні дні кожна, то компенсації він зможе отримати тільки у разі звільнення. Така вимога пов’язана з тим, що відпустка надається працівнику насамперед для відпочинку та зміцнення здоров’я, тому закон і забороняє роботодавцю компенсувати грошима ненаданий відпочинок.

Окремо слід звернути увагу: особам віком до 18 років, заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

Отримати компенсацію працівник може тільки за щорічні відпустки, які передбачені п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про відпустки», та додаткову соціальну відпустку на дітей відповідно до ст. 19 зазначеного вище закону.

До таких відпусток належать:

 • щорічна основна відпустка;
 • щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці;
 • щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці;
 • інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством;
 • додаткова соціальна відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину —інваліда з дитинства підгрупи А групи І.

Законодавство не передбачає виплату компенсації за невикористані дні відпусток:

– додаткових відпусток у зв’язку з навчанням;

– творчих відпусток;

– відпусток для підготовки та участі в змаганнях;

– додаткових відпусток, які належить працівникам зі статусом осіб, віднесених до 1 або 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи,

– додаткових відпусток учасникам бойових дій.

Стосовно відповідальності для роботодавця і його посадових осіб важливе значення мають положення ч. 5 ст. 80 КЗпП і ч. 5 ст. 11 Закону№504. Зокрема наступні норми:

забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості впродовж 2 років поспіль

Крім того, заборонено не надавати щорічні відпустки впродовж робочого року особам, що не досягли 18 років, і працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу в шкідливих і важких умовах або з особливим характером праці.

Що робити якщо працівник, наприклад, відмовляється використовувати другий рік поспіль надане йому Конституцією (ст.45) та Законом №504 право на відпочинок (щорічну відпустку)? Роботодавець, з урахуванням того, що обов’язок надати відпустку покладається саме на сторону роботодавця, повинен вжити заходи згідно з вимогами законодавства:

 1. Видати розпорядчий документ про надання відпустки. Про дату початку відпустки згідно з графіком письмово повідомити працівника не пізніше ніж за два тижні до встановленого графіком строку виходу у відпустку (ч. 5 ст. 79 КЗпП, ч. 11 ст. 10 Закону України № 504).
 2. Виплатити заробітну плату працівникові за період відпустки не пізніше ніж за три дні до її початку. (ст. 115 КЗпП, ч. 1 ст. 21 Закону України № 504).

Згідно зі ст. 139 КЗпП працівники зобов’язані своєчасно і точно виконувати розпорядження (накази) роботодавця. За їх невиконання працівник може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності.

Часник Ігор Володимирович, начальником відділу контролю північно-західного напрямку управління з питань праці;
Звягільський Михайло Якович, начальник відділу контролю західного напрямку управління з питань праці;
Коптіков Володимир Вікторович, головний державний інспектор відділу контролю північного напрямку управління з питань праці;
Малініна Наталя Володимирівна, головний державний інспектор відділу контролю північного напрямку управління з питань праці.

По материалам Східне міжрегіональне управління Держпраці
Комментарии
 • Ирина
07.05.21 06:44

А если сам директор он же учредитель не идёт в отпуск. Что нужно сделать?

Ответить
 • Влад
07.05.21 11:34

Ирина, подписать документы на отпуск и провести в бух учете.
Если откажется подписывать, то бухгалтеру нужно искать другую работу, потому, что его директор и в грошь не ставит.

Ответить
 • Елена
07.05.21 10:29

Читала как-то судебный случай, когда Управление по труду оштрафовало предприятие за непредоставление отпуска. У работодателя были заявления сотрудников о том, что они не хотят идти в отпуск и просят перенести его на другой срок, о котором они сообщат позже. Суд был на стороне работодателя, потому что уйти в отпуск - это право работника, а не обязанность. А работодатель не имеет право не предоставить отпуск, если сотрудник попросит, а не заставлять его ходит в отпуск. На крайний случай можно влепить Догану.

Ответить
 • Андрій
07.05.21 12:09

В нас на підприємстві трохи інша проблема. І графік відпусток є і бажання в працівників є, а керівник каже нєа, сезон, немає як, можливо іншим разом

Ответить
фото автора В фокусе
Амброзяк Наталья Подаем бенефициаров: когда и как [время пришло]...
114567 323
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям
Спасибо, что читаете сайт Бухгалтер 911 Войдите и читайте дальше бесплатно