Отключить рекламу

Подпишитесь!


28.04.13
774 0 Печатать

Контрагент игнорирует претензию: как в бухучете отражать обязательства

   Наприклад: підприємство «Вікторія» подало позов до суду на підприємство «Надія» стосовно необґрунтованого повернення товарів, що були відвантажені відповідно до підписаного договору на суму 100000 грн. Підприємство «Надія» відмовляється сплачувати рахунок, а також вимагає відшкодування збитків. Загальна сума претензій про сплату штрафних санкцій (пені, 3% річних, інфляційних витрат тощо) становить 5000 грн. Крім того, судові витрати дорівнюють 40000 грн і мають бути відшкодовані винною стороною.
   
   Оскільки справа в суді ще не розглядалася та повної впевненості щодо її вирішення немає, розглянуте зобов’язання характеризується як непередбачене. Воно має бути відображене на відповідному забалансовому рахунку й розкрите в Примітках до фінансової звітності.
   
   Згідно з п. 22 П(С)БО 11 «Зобов’язання», за кожним видом непередбачених зобов’язань у Примітках до фінансової звітності наводиться така інформація: стислий опис зобов’язання та його сума; невизначеність щодо суми чи строку погашення; сума очікуваного погашення зобов’язання іншою стороною.
   
   Непередбачені зобов’язання, котрі стануть реальними, якщо відбудеться чи не відбудеться певна подія в майбутньому (наприклад, до винесення судом рішення про суму сплати штрафних санкцій), обліковуються на забалансовому рахунку 042 «Непередбачені зобов’язання».
   
   Після винесення судом рішення щодо стягнення з підприємства «Надія» на користь підприємства «Вікторія» штрафних санкцій за порушення умов договору виникають реальні зобов’язання, які підприємство «Надія» повинно відобразити в бухгалтерському обліку за кредитом рахунка 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» на субрахунку «Розрахунки за рішеннями судів, виконавчими документами» і дебетом рахунків 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» (у разі коли винна особа не встановлена) та 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» (у разі коли встановлено винну особу) з відповідним відображенням таких операцій у фінансовій звітності та Примітках до неї.
   
   До того ж необхідно звернути увагу на той факт, що за рішеннями суду першої інстанції суми зобов’язань про сплату підприємством штрафних санкцій відображаються на рахунках бухгалтерського обліку в разі неподання ним у визначений законодавством строк апеляційної скарги. За умови подання підприємством у 10-денний термін апеляційної скарги суми зобов’язань (штрафних санкцій), що підлягають сплаті іншій стороні, відображаються на рахунках бухгалтерського обліку після винесення рішення апеляційним судом.
   
   Слід зазначити, що в рішеннях господарських судів прямо вказується, що воно набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
   
   За інформацією із сайта Держфінінспекції

По материалам Інтерактивна бухгалтерія
Теги
Отключить рекламу
Комментарии
Комментирование новости отключено
Контекстная реклама
Отключить рекламу
Календарь бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Приложение
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться