Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


01.08.13
1006 1 Печатать

Применяются ли обычные цены к зачету встречных денежных требований?

   Між двома незалежними (непов'язаними) підприємствами – платниками податку на прибуток на загальних підставах та платниками ПДВ відбулися зустрічні поставки товарів за окремими договорами. Після підписання Акта звірки сторонами було вирішено провести залік зустрічних грошових вимог в певній сумі. Чи виникає у зв'язку з проведенням взаємозаліку необхідність порівняння цін на постачання товарів із звичайними?
   

   
   Випадки застосування звичайних цін визначені в п. 39.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ), згідно з яким звичайна ціна застосовується у разі здійснення платником податків:
   
   • бартерних операцій;
   
   • операцій з пов'язаними особами;
   
   • операцій з платниками податків, що застосовують спеціальні режими оподаткування або інші ставки, ніж основна ставка податку на прибуток, або не є платником цього податку, крім фізичних осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності;
   
   • в інших випадках, визначених ПКУ.
   
   Податок на прибуток
   
   Як передбачено у п. 153.10 ПКУ, доходи та витрати від проведення товарообмінних (бартерних) операцій визначаються відповідно до договірної ціни такої операції, але не нижчої (вищої) від звичайних цін.
   
   При цьому слід враховувати, що відповідно до пп. 14.1.10 ПКУ бартерна (товарообмінна) операція – це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору.
   
   Оскільки в наведеному випадку здійснюється залік заборгованостей, які виникли за різними договорами, а не «в рамках одного договору», то проведення такої операції не є бартером.
   
   Аналогічний висновок можна знайти в роз'ясненні з Єдиної бази податкових знань.
   
   Таким чином, саме по собі проведення заліку зустрічних грошових вимог, які виникли за різними договорами, не передбачає застосування звичайних цін в податковому обліку платників податку на прибуток.
   
   ПДВ
   
   Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін.
   
   Зазначена норма стосується всіх підприємств, які є платниками ПДВ, і проведення заліку зустрічних вимог жодним чином не впливає на положення п. 188.1 ПКУ.
   
   На завершення нагадаємо, що згідно з п. 39.15 ПКУ у разі відхилення договірних цін у податковому обліку платника податків у бік збільшення або зменшення від звичайних цін менше ніж на 20 %, таке відхилення не може бути підставою для визначення (нарахування) податкового зобов'язання, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності.
   
   
   
   Олег Коваль
    Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
   
   Дата підготовки 25.07.2013
По материалам ЛИГА:ЗАКОН
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Просто бухгалтер
02.08.13 18:52

Ну, с 1995 года в этой теме ничего, слава богу, не менялось, кроме формы подачи)). А правовая суть изложена в гражданском кодексе, ссылку на статьи которого не мешало бы представить в этой публикаци.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям