Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


22.09.13
1821 10 Печатать

Обыск и выемка: аспекты действий работников компании

   
Послідовність дій працівників компанії на етапі «знайомства» із правоохоронними органами

   
   Працівникам компанії необхідно вимагати пред'явити службові посвідчення кожного з представників правоохоронних органів і звірити їх обличчя з фотографіями в посвідченнях. При відмові пред'явлення посвідчень можливо викликати міліцію. Підстава - відсутність упевненості в тому, що вони є тими, за кого себе видають.
   
   Переписати все, що вказано в службових посвідченнях (серія, номер посвідчення, П. І. Б., звання, посада, орган, що представляється, дата видачі, термін дії). При відмові надати можливість переписати дані посвідчень, можливо також викликати міліцію з тих же причин (відсутність упевненості в тому, що вони є тими, за кого себе видають).
   
   Працівники повинні вимагати пред'явити направлення на перевірку або інший документ, який дозволяє проводити перевірку чи слідчі дії (ухвала слідчого судді).
   
   Перевірити відповідність вказаних у документі посади, звання і прізвища званню і прізвищу тих, хто фактично прибув, наявність підпису керівника (слідчого судді, якщо це ухвала), наявність печатки органу.
   
   Після цього за вказівкою керівництва або уповноваженої особи допускати чи не допускати (в разі необґрунтованості вимог) представників правоохоронних органів до компанії.
   
   Варто пам'ятати: працівники підпорядковані керівництву компанії і мають право не допускати нікого, у тому числі представників правоохоронних органів, на територію компанії без дозволу керівництва, проте не повинні перешкоджати фізично здійсненню слідчих дій.
   
   Працівники зобов'язані виконувати законні вимоги представників правоохоронних органів.
   
   Працівники не зобов'язані допомагати представникам правоохоронних органів під час проведення слідчих дій.
   
   Оперативно сповістити відповідні підрозділи компанії (бухгалтерія, відділ продажу тощо) про факт прибуття представників правоохоронних органів.
   
   Самостійне прийняття рішень працівниками виключено. Всі рішення приймає тільки керівник або уповноважена особа. Перебуваючи на робочому місці, працівники виконують тільки вказівки керівника або уповноваженої особи, а не представників правоохоронних органів.
   
   Якщо виникає ситуація, коли працівник не знає, що робити і як діяти, щоб не зашкодити собі і компанії, треба:
   
   - припинити спілкування;
   
   - не видавати ніяких документів;
   
   - не підписувати ніяких документів;
   
   - не залишати робочого місця або бути поблизу нього;
   
   - чекати вказівок керівника, уповноваженої особи.
   
   Працівники не зобов'язані спілкуватися з представниками правоохоронних органів, по суті давати пояснення, надавати їм будь-які документи або показувати будь-які приміщення.
   
   Зобов'язання надавати пояснення, відповідати на питання виникає під час слідчої дії - допит, про що вручається особі повістка.
   
   Також працівники мають право вимагати присутності адвоката.
   
   Слідчі дії можуть фіксуватися за допомогою технічних засобів, цю вимогу необхідно обов'язково внести до протоколу обшуку. Адвокат також має право здійснювати відеофіксацію слідчої дії.
   
   
Убезпечення документації компанії

   
   В офісі повинні знаходитися тільки ті документи, які необхідні для виконання поточної роботи.
   
   Документи, вилучення яких може зашкодити діяльності компанії, варто зберігати у банківській комірці, оформленій не на компанію. Можливо розглянути варіанти зберігання документів в іншому приміщенні, яке не пов'язано з діяльністю компанії.
   
   Одним із дієвих способів захисту документації від незаконного вилучення є їх зберігання в офісі адвоката, обслуговуючого компанію, або щоб адвокат взяв частину приміщення під офіс із врахуванням всіх особливостей, що забезпечать належну схоронність цих документів, серед яких:
   
   - належним чином оформлений договір оренди;
   
   - табличка на дверях офісу «приміщення адвоката» та поблизу прикріплення договору оренди, свідоцтва адвоката;
   
   - у кабінеті на комп'ютері, шафах із замками та на кожній папці із справою слід розмістити напис «Майно адвоката…, Адвокатська таємниця».
   
   - якщо комп'ютер та шафи не власні, їх також варто взяти в оренду та прописати їх конкретний перелік у договорі з інвентаризаційним номером.
   
   Для того, щоб виграти час для здійснення оскарження дій слідчих органів, можливо передавати документи не тільки адвокату. Наприклад, компанія може вести бухгалтерію, менеджмент та інші види діяльності на аутсорсингу.
   
   Варто пам'ятати: Передання документів третім особам без будь-яких законних підстав може мати негативні наслідки у вигляді трактування цих дій як приховування документів.
   
   Тому передачу документів необхідно робити на підставі здійснення правової експертизи документів адвокатом, ведення справ засобами аутсорсингу та ін.
   
   Стосовно серверу, він повинен знаходитися не в офісі, а доступ до нього повинен здійснюватися через віддалений доступ і систему паролів.
   
   Варто пам'ятати: особа не зобов'язана пам'ятати паролі, і у випадку, якщо ви його забули, відповідальність не настає.
   
   В принципі, особисті речі працівників не можуть бути обшукані та вилучені, проте закон все ж таки дає можливість слідчому чи прокурору провести ці дії, якщо у останніх є достатньо підстав припускати, що саме ті речі, які підлягають вилученню, можуть знаходитись в особистих речах.
   
   Нюанс криється у тому, що слідчий чи прокурор можуть припускати достатність підстав на власний розсуд.
   
   Речі, які явно не мають відношення до кримінального провадження, слідчий не повинен вилучати, а у випадку, якщо таке вилучення відбувається, це необхідно відобразити у протоколі.
   
   На жаль, рішення слідчого судді не може бути оскаржене сторонами у разі дозволу доступу до документів, їх вилучення чи обшуку. Тому ефективним способом протистояння є активна участь у судовому засіданні з розгляду клопотання про доступ до документів, або через оскарження дій слідчого, або прокурора щодо внесення відомостей до ЄРДРУ.
   
   Обшук або тимчасовий доступ до речей та майна проводиться тільки після відкриття кримінального провадження в порядку і строки, передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України, за постановою слідчого судді. Копія постанови надається особі, яку обшукують або у якої вилучають документи.
   
   З 22.00 години вечора до 6.00 години ранку проведення слідчих дій заборонено (п. 4 ст. 223 КПК України), це дозволено лише в окремих випадках і повинно бути обґрунтовано.
   
   ВИСНОВОК:
   
   Зрозуміло, що саме слідчий під час здійснення слідчих дій встановлює порядок їх здійснення і працівники компанії не можуть впливати на порядок здійснення обшуку чи іншої слідчої дії, проте працівники не позбавлені права вимагати та відстоювати не тільки свої права як такі, які прямо визначені законом, але й інтереси як такі, що прямо не визначені законом, але випливають з них.
   
   Костянтин Глоба,
   адвокат,
   керуючий практики антимонопольного та
   антиконкурентного законодавства
   ТОВ «ЮА «Шевчук та партнери»
По материалам Сайт "Юрлига"
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • СветлаЯ
23.09.13 08:20

Важко жити без адвоката,адвокат як рідна мати. І хоч на практиці все виходить дуже часто по-шнщому,але стаття добра і саме вчасна!

Ответить
  • Патриот
23.09.13 09:14

А если фирма не большая , и нет денег на адвоката, это что за консультация такая ,юристы и тем более адвокаты за так и рта не откроют, приходилось сталкиваться, мало мальски консультацию получить и то дыму напустят, а толку все равно ничем не помогли, пришлось вторую фирму открывать и регистрировать в другом районе. А столкнулись с тем что, нормальную фирму нашего партнера признали все сделки никчемами и вежливо показав какие то таблицы и графики попросили вернуть НДС в бюджет ,присвоили стан соответствующий ,якобы нас нет по юр. адресу а мы сидим безвылазно с 9-00 до 18-00 отключили электронку, НН нет возможности регистрировать. и в ГНИ шефа гоняли по кругу от одного начальника к другому и так около года. И не помогли никакие юристы и адвокаты со своими запросами и письмами ВОЗ И НЫНЕ ТАМ. МЫ ЖИВЕМ В ТАКОЙ СТРАНЕ ЧТО ДАЖЕ ПРИ НАЛИЧИИ ФИНАНСОВ НИКАКИЕ ЮРИСТЫ И АДВОКАТЫ НЕ ПОМОГУТ ЕСЛИ К ВАМ ПРИЦЕПЯТСЯ,НУЖНО ДОГОВАРИВАТЬСЯ САМИМ И ЗНАЕТЕ КАК ,И ТО НЕ ИЗВЕСТНО СМОЖЕТЕ ЛИ ВЫ ПОТОМ БЫСТРО ВСТАТЬ НА НОГИ.

Ответить
  • Петр
23.09.13 09:45

Как не красиво все описано в статье,но КПК дает органам досудебного следствия очень много прав-а нам лишь право вначале все вытерпеть , а потом обжаловать.Но ст.303 и 309 КПК на стадии досудебного следствия не дает ни каких прав на обжалование до суда абсолютно ничего, а судебный процесс может начаться и через год.В генеральную прокуратуру смысла писать нет-они все отсылают в областную -ответ придет тот же-но с издевкой и улыбкой.Ведь пока нет уведомления о подозрении или обвинении -сроки не идут-в этом фишка следаков (единственное спасает, что проваджень много и от одного клиента им надо переходить к другому). Могу лишь констатировать, что присутствие адвоката это лишь формальность,сейчас никто особо не церемонится с соблюдением законов, прокуратура всегда одобряет действия и в отписках пишет, согласно ст.303 КПК на противоправные действия следователя жалобы рассматриваются на подготовительном заседании в суде и на этом точка.По-поводу не пускать без руководства-ЭТО БРЕД, можно лишь тянуть время и поумничать -сказав "БЕЗ АДВОКАТА НИЧЕГО НАЧИНАТЬ НЕ БУДЕМ-тогда группа будет ждать адвоката" КПК позволяет вообще проводить обыск без присутствия лиц, а если будешь выделываться могут приписать и ст.342 КК(после того как вызовут подмогу и раставят всех как детей в углах по стойке смирно+еще начнут по карманам шарить и сумкам).По-поводу времени проведения,следак и его понятые подпишут в протоколе, что обыск проводился до 22-00(хотя в реале он закончится и в 2 часа ночи, а если большое предприятие-то и неделю будут каждый день изымать и писать нужное им время. Жалобы на протокол все равно рассматриваются в подготовительном заседании в суде.КПК писали очень умные люди-там четко записано"ЧТО КТО ЗАКАЗАЛ ПРОИЗВОДСТВО ТОТ И БУДЕТ ДИКТОВАТЬ ЗАКОН".Сейчас время когда вместо КПК и КК можно читать "Правду Ярослава Мудрого",хоть написано давно, но все как в наше время.

Ответить
  • Николай
24.09.13 09:04

Петру Грамотно написали. Приходилось присутствовать при не одном обыске. Так и есть. А в одном, после заявления о присутствии адвоката, следователь прокуратуры сказал, что следственные действия уже начались и в помещение никто не войдет и никто не выйдет. Вот так. И делай как знаешь.

Ответить
  • GalinaLV
24.09.13 14:30

Варто пам'ятати: особа не зобов'язана пам'ятати паролі, і у випадку, якщо ви його забули, відповідальність не настає. Це речення мені дуже сподобалось.

Ответить
  • La Estrella
24.09.13 17:18

Скоро нам придётся рыть оборонительные рвы, укрепляться частоколами, чтобы как-то защитить себя от опричников. Статья хороша, может, кого-то спасет. А как быть с попрошайками-шабашниками ОБЭПовцами, которые шастают по офисам, без направлений, не предъявляя удостоверений и пытаются "проверить и изъять" твои компьютеры на предмет лицензионности ПО. Уже устала вежливо посылать в пешее эротическое, честно. А еще есть пожарники и СЭС.

Ответить
  • La Estrella
24.09.13 17:56

Читаю статью и понимаю... государство объявило своим гражданам войну, причём войну партизанскую, тайную. О ведении войны знают все, но конкретно КОГДА на тебя налетят, ограбят, изымут, разрушат, выдоят и пустят по миру - не знает никто...

Ответить
  • Юпитер
25.09.13 16:02

Для La Estrella И еще не ясно пустят ли по миру. Могут сгноить в камере за просто так.

Ответить
  • Юпитер
25.09.13 16:05

Я когда читал эту статью понимал что это так просто написано, а на самом деле оно по другому. И вот Петр прояснил ситуацию, и звучит она более правдоподобно.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям