Отключить рекламу

Подпишитесь!


16.03.14
1999 0 Печатать

НДС и НДФЛ в деятельности ломбардов

   Чи підлягає оподаткуванню ПДВ операції з реалізації ломбардом предметів застави фізичним особам за умови, що предмет застави був оприбуткований на баланс та чи буде ломбард виступати податковим агентом щодо сплати ПДФО з доходу отриманого позичальниками ломбарду, які не повернули суму фінансового кредиту, від реалізації предметів застави?
   
   Відповідно до статті 19 Закону України від 2 жовтня 1992 року № 2654-XII «Про заставу» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2654) за рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення, включаючи проценти, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання (а у випадках, передбачених законом чи договором, - неустойку), необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги, якщо інше не передбачено договором застави. Таке майно може бути реалізоване в порядку, передбаченому Законом №2654-XII.
   
   Згідно з підпунктом „а” пункту 185.1 статті 185 розділу V Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, у тому числі операції з передачі права власності на об’єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об’єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
   
   Відповідно до пункту 197.12 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування операції банків та інших фінансових установ з постачання (продажу, відчуження іншим способом) майна, що передане фізичними особами, а також суб’єктами підприємницької діяльності - приватними підприємцями та іншими особами, які не є платниками податку, у заставу, у тому числі іпотеку, та на яке було звернено стягнення.
   
   З урахуванням викладеного, операції платника ПДВ – ломбарду з постачання заставленого майна звільняється від оподаткування ПДВ, за умови, що таке майно, на яке було звернено стягнення, передане у заставу (іпотеку), особами, які не є платниками ПДВ.
   
   Стосовно оподаткування податком на доходи фізичних осіб слід зазначити наступне.
   
   Згідно з підпунктом 165.1.16 статті 165.1 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані внаслідок реалізації заставленого майна, майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв’язку з невиконанням платником податку своїх зобов’язань за договором кредиту (позики).
   
   Водночас, статтею 25 Закону № 2654 передбачено наслідки перевищення суми, вирученої від реалізації предмета застави, над сумою боргу.
   
   Зокрема, якщо при реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя, різниця повертається заставодавцю.
   
   Враховуючи вищевикладене, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані платником податку внаслідок реалізації заставленого майна платника податку, майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв’язку з невиконанням платником податку своїх зобов’язань за договором кредиту (позики).
   
   Однак, грошова сума, що перевищує розмір забезпечених заставою вимог заставодержателя (ломбарду) є об’єктом оподаткування у платника податку, якому вона повертається, тобто підлягає оподаткуванню ломбардом на підставі підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 згідно із статтею 168 за ставкою 15(17)%, визначеною пунктом 167.1 статті 167 ПКУ.
   
   
ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві

Теги
Отключить рекламу
Комментарии
Комментирование новости отключено
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться