Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Щодо оподаткування роялті, виплаченого нерезиденту через посередника-резидента України (лист ДПС від 30.11.2020 р. № 4888/ІПК/99-00-05-05-02-06)

Щодо оподаткування роялті, виплаченого нерезиденту через посередника-резидента України (лист ДПС від 30.11.2020 р. № 4888/ІПК/99-00-05-05-02-06)

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 30.11.2020 р. № 4888/ІПК/99-00-05-05-02-06

Державна податкова служба України розглянула лист щодо оподаткування роялті, виплаченого нерезиденту через посередника-резидента України та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Відповідно до наданої у зверненні інформації товариством був заключений договір з юридичною особою-нерезидентом, згідно з умовами договору товариство повинно сплачувати роялті на користь нерезидента через агента - резидента України. Виникають питання:

1. Яка дата є датою сплати безпосередньо доходу нерезиденту - дата сплати в гривнях чи в доларах США. Якщо в гривнях, то дохід сплачується з виставлених агентом гривневих рахунків чи з доларового еквівалента по курсу НБУ на дату сплати гривневих рахунків;

2. Хто повинен сплачувати податок на дохід нерезидента під час здійснення виплати роялті юридичній особі - нерезиденту: товариство чи агент-нерезидента.

Підпунктом 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що роялті - будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

Щодо питання 1 та 2

У відповідності до пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Тобто податок утримується резидентом під час виплати доходу на користь нерезидента або уповноваженої ним особи. Сума такого доходу і податку, який утримується і сплачується з такого доходу визначається, виходячи з офіційного курсу гривні до іноземної валют, встановленого НБУ на день виплати таких доходів.

Відповідно до пп. "в" пп. 14.1.193 п. 14.1 ст. 14 Кодексу у редакції, чинній з 23.05.2020, з метою оподаткування до постійного представництва прирівнюються, зокрема, особи, які на підставі договору, іншого правочину або фактично мають та звичайно реалізують повноваження вести переговори щодо суттєвих умов правочинів, внаслідок чого нерезидентом укладаються договори (контракти) без суттєвої зміни таких умов, та/або укладати договори (контракти) від імені нерезидента, у разі, якщо зазначена діяльність здійснюється особою в інтересах, за рахунок та/або на користь виключно одного нерезидента та/або пов'язаних із ним осіб - нерезидентів.

Нерезидент не вважається таким, що має постійне представництво в Україні, якщо він здійснює господарську діяльність через посередника - резидента, але при цьому надання резидентом агентських, довірчих, комісійних та інших подібних посередницьких послуг з продажу чи придбання товарів (робіт, послуг) за рахунок, в інтересах та/або на користь нерезидента здійснюється в рамках основної (звичайної) діяльності резидента та на звичайних умовах. Якщо посередник - резидент діє виключно або майже виключно за рахунок, в інтересах та/або на користь одного або кількох осіб - нерезидентів, які є пов'язаними особами, такий посередник не може вважатися таким, що діє в рамках основної (звичайної) діяльності стосовно будь-якої з пов'язаних осіб - нерезидентів, та визнається постійним представництвом такого нерезидента в Україні або кожної особи - нерезидента, якщо такі нерезиденти є пов'язаними особами (абз. 15 пп. 14.1.193 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Отже, Кодексом надано перелік ознак (які є невиключними), що свідчать про наявність у резидента фактичних повноважень здійснювати в інтересах, за рахунок та/або на користь нерезидента відповідну діяльність, з метою оподаткування такого резидента як постійного представництва. Тобто у разі наявності будь-якої ознаки, що наведені у абзацах 11 - 14 пп. 14.1.193 ст. 14 Кодексу (які є невиключними), такий резидент з метою оподаткування прирівнюється до постійного представництва.

Відповідно до пп. 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 Кодексу суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

При цьому, оскільки податок утримується резидентом під час виплати доходу на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу), то датою сплати доходу нерезиденту буде дата такої виплати платником податку на рахунок уповноваженої особи - резидента України. Сума такого доходу і податку, який утримується і сплачується з такого доходу визначається, виходячи з офіційного курсу гривні до іноземної валют, встановленого НБУ на день виплати таких доходів.

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок стосовно оподаткування доходів нерезидента, виплачених через уповноважену ним особу, має розглядатися з урахуванням договірних умов, обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались. Інформації, наданої платником податків у запиті, недостатньо для надання більш конкретної відповіді щодо оподаткування доходів нерезидента, виплачених через уповноважену таким нерезидентом особу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям