Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2015/№16
Друкувати

Акциз vs пивоварня

Мірошніченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
ФОП відкрила мініпивоварню (код КВЕД 11.05) і паб, виготовляє та продає пиво, є платником ПДВ та акцизного податку. Що робити з акцизом при заповненні Книги ОДВ: записувати доходи з урахуванням акцизу чи за його вирахуванням? Чи можна включати до витрат сплачений акцизний податок?
пиво, акцизний податок, ФОП, витрати, доходи

ФОП, очевидно, є загальносистемником. На ЄП займатися виробництвом підакцизних товарів заборонено ( ч. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ). А пиво (алкогольне) завжди було та залишається підакцизним товаром ( п. 215.1 ПКУ).

Загальносистемників зазвичай цікавить не лише облік доходів, а й склад витрат. Сплачені податки в новому переліку витрат прямо не зазначені ( п. 177.4 ПКУ), тому податківці формально вважають, що сплачений до бюджету акциз до витрат не включається (консультація в розділі 104.05 ЗІР)*.

* З новими витратами підприємців ми розбиралися у статті «Витрати по-новому — стисло та зрозуміло!» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 4.

А доходи показувати з урахуванням акцизу чи без нього? Обережний варіант: доходи записувати з урахуванням акцизу. Чому так?

Безалкогольне пиво не є ні підакцизним товаром (має код за УКТ ЗЕД — 2202, а не 2203, як звичайне алкогольне пиво), ні алкогольним напоєм.

Щоб уникнути плутанини, почнемо з того, що в цьому випадку підприємець має справу з двома видами акцизу (див. таблицю):

Вид акцизу

Характеристики цього виду акцизу

Виробничий

Його сплачують до держбюджету виробники при продажу пива будь-якому покупцю. Ставка акцизу — 1,24 грн. за літр ( п.п. 215.3.1 ПКУ)

Роздрібний

Його сплачує до місцевого бюджету той, хто продає пиво в роздрібній мережі для кінцевого споживання ( п.п. 222.3.2 ПКУ). Ставка акцизу — 5 % від ціни пива з ПДВ ( п.п. 215.3.10 ПКУ). Наприклад, якщо вартість пива без ПДВ — 20 грн., то з ПДВ — 24 грн., а з акцизом — 25,20 грн.

 

По суті, будь-який з цих акцизів через нас проходить транзитом, тобто ми додаємо його до ціни пива, отримуємо від покупців, а потім перераховуємо до бюджету. Логічно, що такий «транзитний» податок, так само як і ПДВ, не повинен включатися до доходу ФОП та обкладатися ПДФО та ЄСВ. Але логіка логікою, а ПКУ, на жаль, не містить норми, яка б дозволяла «очистити» дохід від акцизу (за аналогією з ПДВ). Тому поки що нічого не залишається, як включати до доходу всю суму, отриману від продажу пива, у тому числі акциз.

Водночас ми все ж сподіваємося, що податківці на фоні заборони відносити сплачений до бюджету акциз до витрат у майбутньому дадуть добро на невідображення його у складі доходів. Адже тут повинно бути щось одне: або до доходів не включаємо, або включаємо і до доходів, і до витрат (як раніше діяли щодо виробничого акцизу).

Також можна порадити запитати в ДФСУ індивідуальну податкову консультацію з цього приводу. Можливо, вона буде позитивною. Хоча імовірність цього мала.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться