Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2015/№17
Друкувати

«Вхідний» ПДВ за касовими чеками, що не потрапив до ПК: як обліковувати?

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Ситуації, коли за день за чеком(ами) придбавають товарів на суму, що перевищує 200 грн. (без ПДВ), є непоодинокими. Згідно з вимогами ПКУ в таких випадках «вершок» суми «вхідного» ПДВ відносити до ПК з ПДВ заборонено. Тому питання, як правильно відобразити в бухобліку суму «понадлімітного» ПДВ, має зацікавити багатьох. Ви серед них? Тоді ця стаття для вас.
ПДВ & бухоблік

Право на формування ПК з ПДВ на підставі касових чеків надає п.п. «б» п. 201.11 ПКУ. При цьому він висуває такі умови до цих чеків:

— вони мають містити суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника);

— загальна сума отриманих товарів/послуг за такими чеками не повинна перевищувати 200 грн. на день (без урахування податку).

При «безпроблемному» варіанті вся сума «вхідного» ПДВ потрапляє до дебету субрахунку 641, тим самим збільшуючи ПК з ПДВ. При цьому вартість придбаних активів на такі суми не збільшують.

Де ж правильно відображати суму «вхідного» ПДВ, що не потрапив до ПК? Для нас найприйнятнішим є такий підхід.

1. У первісній вартості об’єкта ОЗ або МНМА* (згідно з абз. 5 п. 8 П(С)БО 7). Відповідно до цього абзацу до первісної вартості потрапляють суми непрямих податків у зв’язку з придбанням (створенням) ОЗ (якщо вони не відшкодовуються підприємству/установі). А про відшкодування «вхідного» ПДВ можна говорити лише в разі, якщо він потрапив до ПК з ПДВ.

* Про те, що сьогодні деякі об’єкти, які раніше відносили до складу ОЗ, тепер можна класифікувати як МНМА, ви читали у статті «2,5-тисячний критерій для ОЗ: бути чи не бути?» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 8.

Надалі такі суми у складі вартості об’єкта, що амортизується, підлягатимуть віднесенню до витрат у вигляді амортизації.

Порядок ведення реєстру виданих та отриманих ПН свого часу узаконив фіскальний погляд податківців на цю норму: якщо сума за одним чеком перевищувала 200 грн. (без урахування ПДВ), то вони не допускали за ним формування ПК з ПДВ узагалі. Податкова реформа «змела» зазначений Порядок «з дороги». Лише ось податківці, ми впевнені, залишаться прибічниками старого підходу.

2. У первісній вартості запасів (згідно з абз. 5 п. 9 П(С)БО 9). Тут така сама історія з тією лише відмінністю, що надалі на витрати ці суми потраплять дещо іншим шляхом.

3. У складі відповідних витрат (якщо маємо справу з придбанням послуг).

Однак не факт, що податківцям такий підхід припаде до душі.

Однак тут, як кажуть, поживемо — побачимо.

У ПДВ-декларації «великі» чеки, ПДВ з яких не потрапив до ПК, відображаємо в рядку 14.1 з розшифровкою в додатку Д5.

y.tovstopyat@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться