Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2015/№51
Друкувати

А якщо Дідусь Мороз — мамин/татів роботодавець

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Підприємство планує закупити новорічні подарунки для дітей працівників. Вартість подарунка — 120,00 грн. з ПДВ. Подарунки роздаватимуть безкоштовно. До яких податкових наслідків це призведе? З чиїм реєстраційним номером (одного з батьків чи дитини) відображати отримання подарунка в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ і з якою ознакою доходу?
ПДФО, ВЗ, ЄСВ, ІПН у ф. № 1ДФ

На жаль, цього року наші дітки не отримають «соцстрахівські» новорічні подарунки. Такий вид матзабезпечення від Фонду соцстрахування, як придбання дитячих новорічних подарунків, пішов у небуття. Добре, що в ситуації, яка склалася, багато хто з роботодавців вирішив приміряти на себе довгий кожух Діда Мороза або священицьку ризу святого Миколая, щоб не залишити діток працівників без подарунків.

Розпочнемо з одержувача новорічного подарунка. Хто він: працівник підприємства — один з батьків дитини чи безпосередньо сама дитина? Відповідь на це питання залежить від змісту наказу (розпорядження) керівника підприємства про видачу подарунків і відомості видачі подарунків.

Якщо в наказі (розпорядженні) буде вказано, наприклад, «вручити працівникам, які мають дітей, дитячі новорічні подарунки» та у відомості на видачу подарунків будуть вказані прізвища таких працівників, то саме працівники будуть одержувачами подарункового доходу. Вимагати від них надання реєстраційних номерів дітей не потрібно! Вони підприємству в цьому випадку не потрібні.

Якщо ж роботодавець в наказі та у відомості вкаже П. І. Б. дітей працівників, то одержувачами подарункового доходу стають діти. Отже, підприємство повинне буде зібрати їх реєстраційні номери, щоб відобразити такі доходи у звітності.

Зрозуміло, що варіант вручення подарунків безпосередньо дітям є досить «клопітким». Адже не в усіх батьків можуть виявитися на руках реєстраційні номери їх дітей. Тобто потрібно буде бігти до податкової, щоб отримати їх. Підсумок — уся процедура обдаровування розтягнеться в часі та призведе до непотрібного нервування.

З одержувачем розібралися — час зайнятися оподаткуванням.

ПДФО. Тут на перше місце виходить «подарунковий» п.п. 165.1.39 ПКУ. У 2015 році він виводить зі складу оподатковуваних доходів негрошові подарунки від Діда Мороза та/або святого Миколая, вартість яких не перевищує 609,00 грн. (з розрахунку на місяць).

У розділі I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ вартість неоподатковуваних відповідно до п.п. 165.1.39 ПКУ негрошових подарунків (їх частину) відображайте з реєстраційним номером одержувача з ознакою доходу «160».

А якщо вартість негрошових подарунків перевищить 609,00 грн.? Наприклад, працює на підприємстві батько-герой, якому відповідно до наказу потрібно видати 6 подарунків за 120 грн. кожний для його шістьох дітей. Що в цьому випадку робити із сумою перевищення над неоподатковуваною вартістю?!

Усе просто: така сума (тобто сума перевищення), збільшена на «натуральний» коефіцієнт, перетвориться для батька-героя в оподатковуваний дохід у вигляді додаткового блага.

Зверніть увагу: при ставці ПДФО 15 % «натуральний» коефіцієнт дорівнює 1,176471, при ставці податку 20 % — 1,25.

У розділі I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ оподатковувану частину вартості подарунка (додаткове благо) відображайте з ознакою доходу «126».

Водночас у ситуації з батьком-героєм був сенс оформити видачу подарунків безпосередньо його дітям. Це дозволило б уникнути оподаткування. Але при такому розвитку подій підприємству потрібні б були реєстраційні коди дітей, щоб відобразити їх «подарункові» доходи у формі № 1ДФ.

ВЗ. До бази обкладення ВЗ повинна потрапити тільки частина вартості подарунка, що обкладається ПДФО в сумі, нарахованій у бухобліку (тобто з урахуванням ПДФО-коефіцієнта та без урахування ВЗ-коефіцієнта, застосування якого не передбачене).

З подарунків (їх частини), що не обкладаються ПДФО, ВЗ справляти не потрібно.

У розділі II форми № 1ДФ відображайте тільки частину вартості подарунка, що обкладається ВЗ. Неоподатковуваній там місця немає.

ЄСВ. Вартість подарунків до свят для дітей працівників не включається до складу заробітної плати на підставі п. 3.23 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5. Отже, з приводу ЄСВ можна не перейматися. Його не буде.

Бухгалтерський облік. Витрати на придбання подарунків дітям (з урахуванням «вхідного» ПДВ) включайте в інші операційні витрати (Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності») на підставі п. 20 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.99 р. № 318 (ср. 025069200). Туди ж відносьте ПДВ, нарахований вами виходячи з ціни придбання подарунків згідно з  п. 188.1 ПКУ (див. далі).

Оскільки подарунки роздавали безкоштовно, то дохід не виникає.

Податок на прибуток. Витратам бути (причому до витрат увійде вартість подарунка з «вхідним» ПДВ, а також «мінбазовий» ПДВ, нарахований виходячи з ціни придбання подарунків згідно з  п. 188.1 ПКУ)! Підстава для такого оптимістичного висновку — п.п. 134.1.1 ПКУ. Те, що це «негоспвитрати», бентежити не повинно.

Податківці неодноразово підтверджували, що негоспвитратам уже «відкриті всі двері» (питна вода, наднормативні ПММ, безповоротна фіндопомога тощо)*.

* Вам буде цікава стаття «Негоспвитрати: чи є доречною надмірна скромність?» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 47). Див. також лист ДФСУ щодо безповоротної фіндопомоги від 16.11.2015 р. № 24342/6/99-99-19-02-02-15.

Справедливості заради зауважимо, що є у нас одна «безоплатна» різниця (коригування фінрезультату в бік збільшення, тобто формально здійснюється «вичищення» з фінрезультату витрат) з  п.п. 140.5.9 ПКУ. Але вона працює лише у разі обдаровування неприбуткових організацій — у розмірі, який перевищує 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Зрозуміло, що це не наш випадок.

ПДВ. За наявності ПН від постачальника, зареєстрованої в ЄРПН, суми «вхідного» ПДВ за подарунками спрямовуєте до податкового кредиту ( пп. 198.3 і 198.6 ПКУ). Потім, оскільки наперед відомо, що подарунки придбані для негосподарської діяльності, визначаємо «компенсуючі» податкові зобов’язання з віднесенням їх на первісну вартість придбаних подарунків. Наприкінці місяця складаємо зведену ПН за такими «компенсуючими» податковими зобов’язаннями (тип причини «13»).

Крім того, коли даруватимете подарунки, формуєте дві податкових накладних. Першу — на договірну вартість із нульовими вартісними показниками. Другу — на вартість виходячи з ціни придбання (тип причини «15»). Обидві ПН реєструєте в ЄРПН у загальному порядку. Такий ПДВ відносьте на витрати (див. вище).

buhgalter911@mail.ua

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться