Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2015/№51
Друкувати

Комісія банку допоможе зменшити дохід ФОП-ЗС

Бала Людмила, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Наш передплатник поставив запитання: «Чи включається до складу витрат ФОП-ЗС комісія банку (за договором РКО) за отримання готівки для повернення поворотної фіндопомоги? Фіндопомога була використана на закупівлю товару з метою перепродажу; вид діяльності ФОП — оптова торгівля». Допоможемо розібратися.
повернення фіндопомоги, готівка, комісія банку, витрати ФОП на ЗС

Згідно з  п.п. 177.4.4 ПКУ до складу витрат ФОП-ЗС уключається плата за розрахунково-касове обслуговування (РКО). Що ж таке РКО? Відповідь знайдемо в  п. 1.37 Закону № 2346* (див. врізку).

* Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р. № 2346-III.

«Розрахунково-касове обслуговування — послуги, що надаються банком клієнту на підставі відповідного договору, укладеного між ними, пов’язані з переказом коштів з рахунка (на рахунок) цього клієнта, видачею йому коштів у готівковій формі, а також здійсненням інших операцій, передбачених договорами.»

У «розгорнутому» вигляді операції РКО можна побачити також у розробленому для ПДВ-цілей Переліку № 400**.

** Перелік типових операцій з розрахунково-касового обслуговування, які згідно з підпунктом 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V Податкового кодексу України не є об’єктом оподаткування, затверджений постановою Правління НБУ від 15.11.2011 р. № 400.

Як бачимо, комісія, яку банк утримав з ФОП при видачі йому готівки, якраз і є платою за РКО банку. Тому ФОП-ЗС може сміливо уключати її до витрати.

З цим, до речі, не сперечаються і податківці (категорія 104.05 ЗІР). Так, вони вважають, що кошти, сплачені банку за послуги РКО, пов’язані з веденням госпдіяльності, уключаються до складу витрат ФОП-ЗС.

При цьому стосовно зв’язку з госпдіяльністю запитань у перевіряючих точно не повинно виникати, якщо договір про поворотну фіндопомогу вами укладений (1) як ФОП (у договорі вказані дані про держреєстрацію); (2) з метою залучення коштів для вирішення завдань, пов’язаних із госпдіяльністю.

До речі, повертаючи фіндопомогу готівкою, не забудьте про готівкові обмеження ( постанова НБУ № 210***). Так, якщо ви повертаєте гроші ФОП або ЮО, то в день можете видати їм готівки на суму не більше 10000 грн., а якщо розраховуєтеся з громадянином (ФО), то «готівковий максимум» — 150000 грн. на день.

*** Постанова Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210.

Теоретично готівкові обмеження не повинні поширюватися на повернення фіндопомоги громадянину, оскільки в  постанові № 210 ідеться про граничну суму розрахунків між ФОП і ФО за товари, роботи, послуги. А поворотна фіндопомога — це зовсім не товар, робота чи послуга, це — позика. Однак податківці фіскалять (лист ДФСУ від 21.07.2014 р. № 25/6/99-99-22-06-03-15/415) і вимагають дотримуватися готівкових обмежень навіть при поверненні фіндопомоги.

buhgalter911@mail.ua

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться