Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2015/№30
Друкувати

Вітаєте зі святом працівників премією? Не забудьте сплатити податки!

Катерина Скрипкіна, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Свята прикрашають наше життя. Професійні свята різноманітять наші робочі будні. А «святкова» винагорода від роботодавця завжди підвищує самооцінку і стимулює до подальших професійних успіхів. Щоб не затьмарювати свята якимись труднощами, допоможемо вам розібратися з обліково-податковими моментами.
премія, оформлення, ЄСВ, ПДФО та ВЗ

Нюанси оформлення

Добре, якщо у вас на підприємстві укладений колективний договір. Розміри та умови надання «святкових» премій, як правило, передбачені в цьому важливому документі, а точніше, додатку до нього — у Положенні про преміювання.

Колдоговір не укладали? Тоді питання преміювання погоджуєте з виборним органом первинної профорганізації (профспілковим представником).

У разі відсутності профспілки «вітальні» питання можна вирішити з іншим уповноваженим трудовим колективом представником. Можливість преміювання до святкових і пам’ятних дат у цьому випадку передбачають в локальному акті роботодавця (наприклад, Положенні про преміювання, затвердженому наказом керівника) або трудовому договорі з працівником, якщо він укладений у письмовій формі, контракті.

Незалежно від того, в якому саме документі передбачені положення про преміювання, у них обов’язково мають бути зазначені: категорії працівників, які мають право на «святкові» премії (не вказуємо тільки у трудовому договорі або контракті), розміри премій (наприклад, залежно від підстави преміювання розмір премії може бути різний), умови та строки виплати.

Рішення про преміювання до свята оформляють наказом (розпорядженням) керівника підприємства.

З оформленням розібралися. Далі справа за бухгалтером. Навіть якщо вітання зі святом у матеріальній формі були адресовані саме йому, від службових обов’язків ніхто не звільняв. На підставі наказу (розпорядження) керівника він повинен нарахувати премію до свята. І наступне запитання, звичайно, — чим обкладати таку виплату?

Вирішуємо податкове питання

Тут все досить просто. Річ у тім, що премія до свята включається до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних і компенсаційних виплат ( п.п. 2.3.2 Інструкції № 5*). Так що обкладайте таку виплату за зарплатними правилами: нараховуйте ЄСВ, утримуйте ЄСВ, ПДФО та ВЗ.

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5.

При утриманні ПДФО слід урахувати два моменти.

1. Разом зі «святковою» премією база оподаткування доходу працівника може перевищувати 10 мінзарплат, установлених на 1 січня звітного року (у 2015 році — 12180 грн.). Базу оподаткування визначайте як різницю між нарахованою сумою та сумою утриманого ЄСВ і ПСП (за наявності права на неї). До частини бази оподаткування застосовуйте ставку 15 %, до суми перевищення — 20 %.

2. Якщо зарплата премійованого працівника не така вже й значна та він користується правом на ПСП, то загальну суму зарплати за місяць, у тому числі «святкову» премію, порівнюйте з граничним розміром доходу, що надає право на ПСП (у 2015 році — 1710 грн., для «дитячої» ПСП для одного з батьків — 1710 х кількість дітей).

При справлянні ЄСВ майте на увазі, що премія до свята включається до бази справляння ЄСВ того місяця, в якому її нараховано.

У ф. № 1ДФ святкову премію відображайте з ознакою доходу «101», у Звіті з ЄСВ — у таблицях 1 і 6 у складі зарплати звітного місяця.

Облікові моменти

У бухобліку нарахування премії до свята відображайте проводкою Дт 94 (92, 93) — Кт 661, нарахування ЄСВ — Дт 94 (92, 93) — Кт 651. Якщо підприємство використовує рахунки класу 8, то нарахування таких премій проводиться за дебетом субрахунку 816 з подальшим списанням на відповідні рахунки класу 9.

Усі витрати на зарплату та нарахований ЄСВ, відображені в бухобліку, будуть відображені і в податковому обліку.

З 01.01.2015 р. об’єктом обкладення податком на прибуток є фінрезультат підприємства, визначений згідно з П(С)БО або МСФО і скоригований на різниці (від різниць можуть «відхреститися» платники з річних доходом за 2015 рік і далі не більше 20 млн грн.).

Середня зарплата та премія

При розрахунку середньої зарплати для визначення розміру лікарняних і декретних керуємося Порядком № 1266**.

** Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

З 04.07.2015 р. Порядок № 1266 викладено в новій редакції, згідно з якою розрахунок лікарняних і декретних здійснюється виходячи з календарних днів. У розрахунку середньої зарплати беруть участь усі виплати, нараховані в розрахунковому періоді (12 місяців або менший відпрацьований період), з яких справлявся ЄСВ. Деталі — у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 28, с. 11.

Особливий порядок уключення до розрахунку середньої зарплати заохочувальних виплат, до яких належить і наша «святкова» премія, в не повністю відпрацьованому місяці скасований. Тому премія до свята бере участь в розрахунку лікарняних і декретних у повній сумі, навіть якщо вона нарахована в місяці, який був відпрацьований не повністю з поважних причин. Зверніть увагу: нові правила діють для страхових випадків, що настали починаючи з 04.07.2015 р.

Середню зарплату для розрахунку відпускних, «військових» виплат, витрат на відрядження розраховуєте згідно з Порядком № 100***. Тут усе без змін. Чітко зазначено, що премію до свята до розрахунку середньої зарплати не включаємо (див. п.п. «и» п. 4 цього Порядку).

*** Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться