Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2015/№23
Друкувати

ПСП у запитаннях та відповідях

Клиженко Яна, експерт з питань оплати праці, y.klyzhenko@buhgalter911.com
ПСП — стара знайома бухгалтера, який нараховує зарплату. У цій статті ми приділимо увагу окремим ситуаціям застосування ПСП, що викликають у вас труднощі.
зарплатні питання

Щоб понизити фіскальне навантаження, працівникам з невеликою зарплатою і з особливим статусом надано право на ПСП. Загальну інформацію із соцпільги у 2015 році ви знайдете в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 2, с. 17. А в цьому випуску ми приділимо увагу окремим ситуаціям, які викликають у вас труднощі. Аргументовані відповіді вже перед вами.

«Дитяча» ПСП

У працівниці троє дітей. До її зарплати застосовується ПСП у розмірі 1827 грн. Старшій дитині у вересні виповнюється 18 років. З якого моменту потрібно переглянути розмір пільги?

Працівники, які утримують двох і більше дітей, можуть користуватися правом на ПСП з розрахунку на кожну дитину. При цьому дитині (дітям) повинно бути не більше 18 років, а зарплата працівника має бути не вище граничного розміру (у 2015 році для одного з батьків 3 дітей — 1710 грн. х 3 = 5130 грн.).

У загальному випадку ПСП «на дітей» застосовується до кінця року, в якому дитині виповнюється 18 років ( абз. 1 п.п. 169.3.3 ПКУ). Інакше кажучи, ваша працівниця має право на ПСП у розмірі 1827 грн. до кінця 2015 року (незважаючи на те що старшій дитині 18 років виповниться у вересні). А ось уже з наступного року розмір ПСП зменшиться: пільга надаватиметься тільки на двох дітей (за дотримання інших необхідних критеріїв).

Не забувайте, що право на ПСП у розмірі 1827 грн. має кожен з батьків «трійні». При цьому паралельно користуватися пільгою «на себе» батьки не можуть.

Працівник користується «дитячою» ПСП у розмірі 1218 грн. У червні 2015 року його «старшому» виповнилося 18 років. У цьому ж місяці працівник змінив місце роботи. Чи має він право на ПСП «на дітей» за новим місцем роботи, адже вона надається до кінця року, в якому дитині виповнилося 18 років?

Ні, працівник не має права на ПСП «на дітей» за новим місцем роботи.

Пільгу застосовують, якщо працівник подав відповідну заяву (у довільній формі) і документи, що підтверджують таке право. Так, право на «дитячу» пільгу підкріплюється, зокрема, копією свідоцтва про народження або документом, що підтверджує вік дитини ( п.п. 1 п. 5 Порядку від 29.12.2010 р. № 1227).

На момент подання заяви за новим місцем роботи такий документ свідчитиме, що дитині працівника вже виповнилося 18 років. А це граничний вік, що дає право на «дитячу» ПСП. І крити тут нічим. Отже, за новим місцем роботи права на ПСП «на дітей» у працівника немає. Такий висновок озвучено і в листі ДПАУ від 25.02.2011 р. № 3891/6/17-0715.

До речі, якщо один з батьків не змінював місця роботи і спохватився про ПСП після того, як дитині виповнилося 18 років, то права на пільгу також не повернути.

Порядок застосування ПСП

Чи застосовується ПСП до середнього заробітку за період військової служби за призовом під час мобілізації?

Середній заробіток «солдатів підприємства» може компенсуватися з бюджету або ж виплачуватися за рахунок роботодавця (якщо прийнято рішення не отримувати компенсацію).

Виплата в розмірі середнього заробітку мобілізованим працівникам, що компенсується з бюджету, не є зарплатою для цілей ПКУ. Така виплата зазначена в звільняючому від оподаткування п.п. «и» п.п. 165.1.1 ПКУ, тоді як ПСП застосовується тільки до зарплатних доходів, зазначених у  п.п. 164.2.1 ПКУ. Тому якщо ви отримуєте компенсацію середнього заробітку мобілізованих з бюджету, мови про ПСП бути не може.

Якщо ж середній заробіток мобілізованого роботодавець виплачує «зі своєї кишені» і не отримує надалі бюджетну компенсацію, то такий середній заробіток підлягає оподаткуванню за зарплатними правилами. При визначенні суми ПДФО потрібно враховувати, чи користувався працівник правом на ПСП до призову. Якщо так, то за умови, що сума середнього заробітку мобілізованого не перевищує граничний розмір (у 2015 році в загальному випадку — 1710 грн.), можна застосовувати ПСП. Зауважте: консультація з таким висновком раніше містилася в категорії 103.04.08 ЗІР. Вважаємо, що її просто не встигли відновити після набуття чинності Порядком № 105* (але навряд чи позиція податківців змінилася).

* Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 04.03.2015 р. № 105.

Громадські роботи — це вид суспільно-корисних оплачуваних робіт, що проводяться на користь територіальної громади. Право брати участь у громадських роботах, зокрема, мають працівники, які втратили частину зарплати внаслідок вимушеного скорочення до 50 % передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупинкою (скороченням) виробництва продукції.

Наш працівник зайнятий паралельно на громадських роботах. Чи має він право на ПСП?

Такі працівники беруть участь у зазначених роботах без припинення трудових відносин (ч. 7 ст. 31 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI). Тобто громадські роботи вони виконують на підставі строкового трудового договору про роботу за сумісництвом.

Якщо за основним місцем роботи до зарплати працівника застосовують ПСП, то він не може скористатися правом на ПСП за місцем роботи за сумісництвом. Попередьте працівника про наслідки застосування ПСП на двох місцях роботи (про це ще скажемо далі).

Якщо основний роботодавець не застосовує до його зарплати ПСП, то працівник може претендувати на застосування пільги до зарплати за участь у громадських роботах. Повідомте його про це.

На підприємстві працює співробітник з «кримською» пропискою. Чи має він право на ПСП?

Заплутана ситуація. Нагадаємо: працівників з «кримською» пропискою прирівняли для цілей оподаткування до нерезидентів («подяка» за це п. 5.3 ст. 5 Закону України від 12.08.2014 р. № 1636-VII). Проте тішить, що отримувати дозвіл на працевлаштування такого працівника від служби зайнятості не потрібно, адже він не є іноземцем, а має «український» паспорт.

Що ж маємо в результаті? Фактично це означає, що працівник не має права на ПСП. Причому, як випливає з  п.п. 169.3.4 ПКУ з жовтня 2014 року.

Але! Спецправила є в п.п. 5 п. 12.3 ст. 12 Закону № 1636. Так, щоб отримати надалі право на ПСП, кримчанину як резиденту необхідно задекларувати доходи, що мають джерело походження з території ВЕЗ «Крим», і подати декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта. Виходить, якщо такі дії не здійснено, то права на пільгу немає.

ПСП у місяці прийняття та звільнення

Як застосовувати ПСП до зарплати звільненого і новоприйнятого працівника?

Працівники, чия зарплата не перевищує граничний розмір (у 2015 році в загальному випадку — 1710 грн.), можуть скористатися правом на ПСП і в місяці прийняття на роботу, і в місяці звільнення.

Але! Майте на увазі, що при звільненні працівнику може виплачуватися компенсація за невикористані дні відпустки. А це теж зарплатний дохід. У результаті в місяці звільнення зарплата може перевищити граничний розмір — і тоді на пільгу «табу». Увага! Суму вихідної допомоги не враховують при визначенні права працівника на ПСП.

А ось щодо працівника-новачка потрібно пам’ятати, що пільгу застосовують до зарплати за місяць тільки за одним місцем її нарахування (виплати). Якщо працівник в одному й тому самому місяці звільняється зі старого місця роботи, де в місяці звільнення до його зарплати застосували ПСП, і влаштовується на нове, то за новим місцем роботи пільгу цього місяця не застосовують. Скористатися правом на ПСП за новим місцем роботи можна тільки з наступного місяця. І то за умови, що його зарплата перебуває в допустимому діапазоні і подано заяву, а в окремих випадках — і спеціальні документи.

У місяці прийняття пільга надається до місячного доходу незалежно від дня надання заяви.

Якщо ж працівник протягом місяця звільняється і повторно влаштовується на одне й те саме підприємство, то для цілей застосування ПСП визначають загальний сукупний дохід, нарахований одним роботодавцем (категорія 103.08.04 ЗІР).

Порушення порядку застосування ПСП

Працівник порушив порядок застосування ПСП (користувався пільгою і за місцем роботи за сумісництвом). Як виправити помилку?

Спершу працівнику необхідно подати заяву про відмову від ПСП усім роботодавцям. У ньому «озвучують» місяць, коли вперше пільгу застосували з порушенням (як правило, зазначений у повідомленні, яке отримують роботодавці від податкової).

На підставі заяви роботодавець нараховує та утримує відповідну суму недоїмки ПДФО і штраф у розмірі 100 % суми такої недоїмки. Недоплата з ПДФО розраховується починаючи з місяця, в якому сталося порушення, і до місяця припинення застосування ПСП. Такі суми утримують за рахунок найближчої виплати доходу працівнику, а якщо поточного доходу не вистачає — за рахунок наступних виплат. Причому, на наш погляд, потрібно дотримуватися вимоги ст. 128 КЗпП, а отже, розмір утримань не повинен перевищувати 20 % зарплати, належної до виплати працівнику.

З місяця, що настає за місяцем повного погашення недоплати і штрафу, працівник може подати нову заяву про застосування ПСП ( п.п. 169.2.4 ПКУ). Але цього мало. Роботодавець повинен надіслати до органу ДФСУ письмовий запит з проханням надати інформацію про відновлення права працівника на застосування ПСП. Тільки після того, як податкова «дасть добро», роботодавець може застосовувати пільгу до зарплати працівника.

У формі № 1ДФ у графах 4а і 4 відображають суму ПДФО за поточний квартал, а також суми (або їх частину) недоїмки ПДФО і штрафу.

ПСП у формі № 1ДФ

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ у графі 8 забули «показати» ознаку ПСП. Податок утримано правильно і сплачено своєчасно. Чим загрожує виправлення?

У цьому випадку виправити ситуацію потрібно через уточнюючий Податковий розрахунок за формою № 1ДФ. Але боятися штрафу в 510 грн. за подання «уточненки» не потрібно. Зараз все прояснимо.

Отже, з технічного боку складнощів немає взагалі. На працівника, щодо якого допущено помилку, заповнюєте:

— перший рядок з первинними даними (де у графі 8 не зазначили ознаку). У графі 9 цього рядка ставите «1» (рядок на вилучення);

— другий рядок «як належить», тобто з відповідною ознакою ПСП у графі 8. У графі 9 цього рядка ставите «0» (рядок на додавання).

Тепер щодо штрафу. Нагадаємо: якщо помилка не спричинила збільшення/зменшення суми ПДФО або зміну платника податку, то покарання за помилку бути не повинно. За це «подяку» висловлюємо п. 119.2 ПКУ. Отже, за умови, що ПДФО розраховано правильно і сплачено своєчасно, пропуск ознаки ПСП (а також неправильна ознака пільги) — не штрафонебезпечний. Причому як при самовиправленні, так і при перевірці податківцями.

Як заповнити Податковий розрахунок за формою № 1ДФ, якщо пільга застосовувалася тільки в одному місяці звітного кварталу?

Пільгу застосовують не в усіх місяцях звітного кварталу, якщо:

— зарплата в конкретному місяці перевищила граничний розмір. Дуже часто таке трапляється у відпускний сезон, коли до відпускних може додатися й зарплатна матеріальна допомога;

— у квартал «потрапляють» місяці, коли заява на застосування пільги ще не була подана (до подання заяви ПСП не застосовують).

При цьому у формі № 1ДФ на цього працівника заповнюєте один рядок. У графі 8 зазначаєте інформацію про ознаку ПСП, яка застосовувалася в будь-якому з місяців звітного кварталу. Так само вважають і податківці (див. категорію 103.25 ЗІР).

y.klyzhenko@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться