Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2015/№26
Друкувати

П’ять нагальних питань торговців пивом

Савченко Олена, податковий експерт, e.savchenko@buhgalter911.com
Про перипетії, які от-от чекають торговців пивом, ми вже неодноразово писали на сторінках журналу «Бухгалтер 911» (див., наприклад, № 22, № 16, № 15). Але запитання продовжують надходити. Розберемо зараз їх чергову порцію.
пиво → алкогольний напій

Запитання 1. Додаткова звітність

У зв’язку з тим, що пиво стане алкогольним напоєм, чи потрібно торговцям пивом подавати якусь додаткову «алкогольну» звітність?

На сьогодні оптові торговці алкогольними напоями зобов’язані щомісячно подавати Звіт за формою № 1-ОА до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДФСУ (далі — Департамент) до 10-го числа місяця, що настає за звітним. Відповідно зі звітності за липень оптові торговці пивом теж повинні будуть подавати цю звітність. Якщо вже подають (за оптовою торгівлею іншим алкоголем) — то включати до неї інформацію про придбання та оптову реалізацію пива.

А ось із роздрібними торговцями алкоголем (з 1 липня і пивом) ситуація така. Уже дуже давно планується запровадження «алкогольної» звітності і для роздрібної торгівлі. Але все ніяк. Тому роздрібні «алкодилери» досі залишалися осторонь від її подання. Але, схоже, податківці її в недалекій перспективі все ж таки «народять».

На сайті ДФСУ зараз перебуває проект наказу Мінфіну «Про затвердження форм звітів щодо виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Ним передбачено оновлення виробничих та оптових форм (у тому числі підлаштування під пиво), а також запровадження, зокрема, форми звітності для роздрібної торгівлі (форма № 1-РА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі»).

Тож варто бути напоготові: як тільки звітність затвердять, потрібно буде «запрягатися» в її подання.

До речі, відповідальність за неподання такої звітності «убивча» — 17000 грн. ( абз. 18 ч. 2 ст. 17 Закону № 481*).

* Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР.

Запитання 2. Реєстрація місць зберігання пива

Чи потрібно буде реєструвати місця зберігання пива, як це робиться для алкогольних напоїв?

Так, після того, як пиво стане алкогольним напоєм, торговці цим товаром повинні включити місця складування пива незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, до Єдиного держреєстру місць зберігання ( ч. 35 ст. 15 Закону № 481).

При цьому оптові торговці включають до цього Реєстру всі місця зберігання пива, а ось роздрібні — тільки ті, які розташовані за іншою, ніж місце здійснення торгівлі, адресою ( ч. 38 ст. 15 Закону № 481).

Роздрібним торговцям, які зберігають алкогольні напої (пиво) у підсобних приміщеннях за місцем торгівлі, до Держреєстру такі місця зберігання вносити не треба.

Для включення місць зберігання до Єдиного реєстру слід подати до Департаменту заяву про внесення місця зберігання алкогольних напоїв до Єдиного реєстру (додаток 2 до Порядку № 251**), нотаріально посвідчену копію ліцензії на відповідний вид діяльності, а також копію документа, що підтверджує право користування приміщенням (договір оренди, свідоцтво на право власності тощо). Строк видачі довідки про реєстрацію — 7 календарних днів з дати подання заяви. Цю довідку орган ліцензування вам видасть самостійно або надішле рекомендованим листом за вашою адресою.

** Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затверджений наказом ДПАУ від 28.05.2002 р. № 251.

Звертаємо увагу! За зберігання пива в неналежному місці, тобто в місцях, не включених до Єдиного реєстру (коли таке включення потрібне), загрожує штраф у розмірі 100 % вартості товару, що перебуває в такому місці зберігання, але не менше 17000 грн. ( абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону № 481).

Запитання 3. Мінімальні ціни на пиво

Чи потрібно дотримуватися вимоги про торгівлю пивом не нижче мінімальної ціни, як це відбувається з іншим алкоголем?

Для пива не встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін (додаток до постанови КМУ від 30.11.2008 р. № 957), тому торговцям пивом можна з цього приводу не перейматися.

Запитання 4. Чи потрібна окрема ліцензія на пиво

Якщо у СПД вже є ліцензія на торгівлю алкоголем, чи потрібно придбавати окрему ліцензію на пиво?

Ні, не потрібно. Річ у тім, що Законом № 481 не передбачено окремої ліцензії на торгівлю пивом.

Водночас, якщо у вас ліцензія тільки на торгівлю сидром і пері, то для торгівлі пивом така ліцензія не годиться. Потрібна звичайна «алкогольна» ліцензія.

Запитання 5. Чи потрібна особлива форма ТТН при перевезенні пива

Чи потрібно при перевезенні пива використовувати спеціальну форму ТТН — форму № 1-ТН (алкогольні напої)?

Формально, так. Оскільки пиво стане алкогольним напоєм, при його перевезенні потрібно буде використовувати ТТН за формою № 1-ТН (алкогольні напої).

Ця форма не сувора, оформляється на звичайних бланках і заповнюється відповідно до вимог Інструкції № 154***.

*** Інструкція про застосування форм ТТН, затверджена наказом Мінтрансзв’язку від 28.04.2005 р. № 154.

Водночас, як зазначали податківці (консультація в категорії 116.11 ЗІР), виконання норм цієї Інструкції є обов’язковим для випадків з обігом алкоголю, відвантаження якого сталося з акцизного складу. Пиво не має стосунку до акцизних складів. Відповідно оформлення звичайної ТТН замість ТТН за формою № 1-ТН (алкогольні напої), вважаємо, не є критичним.

e.savchenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться