Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2015/№10
Друкувати

Реєстр «замінників» ПН: що за «фрукт» та як його ведуть?

Клиженко Яна, податковий експерт, у.klyzhenko@buhgalter911.com
Нашому підприємству часто доводиться відображати ПК за касовими чеками. До 2015 року ми включали їх до Реєстру ПН, а після — переносили до ПДВ-деки. Як їх відображати у ПДВ-обліку сьогодні?
податковий кредит, РРО-чеки

Відразу заспокоїмо: «революція» у цьому питанні є формальною. В усякому разі, поки що. Річ ось у чому.

Як і раніше, ПК можна відображати без ПН, якщо він підтверджується документами, зазначеними в п. 201.11 ПКУ. До числа таких «замінників» ПН потрапляють касові чеки (у межах 200 грн./день, без урахування ПДВ), рахунки тощо. При цьому виникнення запитань щодо їх відображення у ПДВ-обліку пов’язано здебільшого з новою вимогою — вести Реєстр «замінників» ПН (п. 201.111 ПКУ).

Реєстр «замінників» ПН прийшов на зміну Реєстру ПН (запроваджений Законом № 71*).

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII.

Щоправда, тут сталося як завжди: обов’язок є, а можливості немає. Згадана норма не пропонує ні спеціальної форми такого Реєстру (немає навіть натяку на те, що чиновники повинні його затвердити), ні конкретних правил його ведення.

Однак не переймайтеся. Хоча й із запізненням, але податківці надали із цього приводу хороші рекомендації (див. лист ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17**).

** З коментарем до нього ви могли ознайомитися у статті «Свіжі ПДВ-роз’яснення від ДФСУ (лист № 5292)» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 9.

По-перше, щодо форми Реєстру. Нового нічого не придумали, а тому погодилися на «ще не забуте старе». Вони вказали, що ви можете за власним бажанням обліковувати документи з пп. «а» — «в» п. 201.11 ПКУ, використовуючи форму Реєстру ПН, затверджену наказом Міндоходів від 22.09.2014 р. № 958. Що стосується необхідності ведення такого Реєстру ПН за прямим призначенням, то ДФСУ повідомила: робити це можна лише за власною ініціативою (камінь в город ряду місцевих податківців, які, судячи із дзвінків до редакції, іноді вимагають подавати його).

У такому Реєстрі потрібно відображати лише отримані «замінники» ПН (по суті, вести доведеться розд. II). Видані чеки, рахунки тощо вказувати за аналогією з порядком відображення ПН не потрібно. Що стосується відображення «замінників» ПН, то тут, мабуть, можна керуватися «старими» правилами. У тому числі це стосується їх літерного позначення (ЧК, ТК тощо).

По-друге, податківцям не потрібно подавати ні Реєстр «замінників» ПН, ні Реєстр ПН (у разі добровільного його ведення).

Але що буде, якщо Реєстр «замінників» ПН не вести? Катастрофи, звичайно, не буде. Ось тільки адмінштраф за ст. 1631 КУпАП ніхто не скасовував (у загальному випадку — від 85 до 170 грн.).

у.klyzhenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться