Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2015/№10
Друкувати

«Старий» мінус ПДВ у лютневій декларації: новий «сюрприз» від ДФСУ

Солошенко Людмила, податковий експерт, l.soloshenko@buhgalter911.com
Знову поговоримо про «старі» від’ємні залишки ПДВ. Приводом став підготовлений ДФСУ «на місця» об’ємний лист «від головних податківців». У ньому контролери на прикладах пояснюють, як заповнювати нову деку з ПДВ за лютий / I квартал 2015 року. На щастя, поки це проект (лист лише готується до підписання). Утім, окремі його положення вже встигли викликати занепокоєння громадськості. Чому? Розповімо далі.
податківці фіскалять

У документі, про який ідеться, податківці, крім іншого, мають намір озвучити «свою» версію обліку «старих» від’ємних залишків ПДВ (що виникли за звітні періоди до 01.02.2015 р.). Нагадаємо, що за правилами «перехідного» п. 33 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ такі суми по вибору (заяві) можна: (а) або спрямувати на збільшення «ліміту реєстрації» (з одночасним відображенням ПК у декларації); (б) або заявити як бюджетне відшкодування (БВ) на банківський рахунок.

Причому вперше вибір можна зробити вже в лютневій декларації, подавши до ряд. 26 нового розділу IV додаток Д2.

Тепер припустимо, що за лютий виходить ПДВ до сплати, однак платник має «старий» долютневий мінус. Не зволікаючи, платник хоче відразу в лютому зарахувати «старі» від’ємні залишки в рахунок сплати ПДВ. Тобто скористатися першим способом: включити «старий» ПДВ до ПК (зі збільшенням «ліміту реєстрації»), заповнивши ряд. 20.2 і 27 у декларації за лютий. Тоді «старий» мінус погасить лютневий плюс і нічого до бюджету сплачувати не доведеться.

Однак спритні податківці ситуацію підносять інакше. Вони хочуть заборонити відразу в лютому проводити залік і погашати «старими» залишками лютневий ПДВ. А весь процес намагаються розтягнути в часі. На їх думку, спочатку платник у декларації повинен заявити про своє бажання використовувати «старі» від’ємні залишки. І лише тоді в наступному періоді таку суму можна буде віднести до ПК. Ось і виходить, за їх версією, таке: якщо суму заявили в лютому, до складу ПК (у ряд. 20.2 і 27) її включають лише в березні (!). Звідси і хитромудрий висновок контролерів: ряд. 20.2 уперше може заповнюватися в декларації за березень. А ось в лютневій декларації він не заповнюється.

Вкотре контролери тут перебрали міри. По суті, від платників вимагають сплатити «по повній» лютневий ПДВ, тоді як «у запасі» «старий» долютневий мінус! Тобто знову на рівному місці проавансувати бюджет. Адже в «старих» від’ємних залишках ПДВ могло взагалі «сидіти» БВ у рахунок майбутніх ПЗ. Виходить, і у нього зовсім немає шансів погасити лютневий ПДВ до сплати?

Недивно, що ситуація спричинила велике обурення та хвилю протестів з боку підприємництва. Громадськість закликає ДФСУ якомога скоріше переглянути свою позицію з цього питання та дати добро на проведення лютневого заліку ПДВ. Тим більше що день за днем наближаються строки подання лютневої декларації.

l.soloshenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться