Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2015/№47
Друкувати

Дочекалися! Зміни в Порядку виплати компенсації «солдатам підприємства»!

Лілія Ушакова, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Правду кажучи: такої щедрості від КМУ ми вже не чекали. Тому з радістю поспішаємо познайомити вас з новинками щодо компенсації середньої зарплати «солдатів підприємства». Новини «з полів» хороші.
компенсація за мобілізованих

Що відбулося? КМУ постановою від 04.11.2015 р. № 911 уніс зміни до своєї ж постанови № 105 і затвердженого нею Порядку № 105*.

* Постанова КМУ від 04.03.2015 р. № 105 і затверджений нею Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників.

Зміни набули чинності з 12.11.2015 р.

Розбираємося!

«Хто старе згадає…»

Положення постанови № 105 і  Порядку № 105 поширюватимуться на громадян України, які були починаючи з:

18 березня 2014 року призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (тобто з того самого моменту, коли роботодавців зобов’язали зберігати середній заробіток за мобілізованими працівниками);

8 лютого 2015 року прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану;

11 червня 2015 року призвані на строкову військову службу, а також призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період, і підлягали (підлягають) звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжили (продовжать) військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом.

Тобто підприємства, які зберігали місце роботи та нараховували середній заробіток таким «солдатам підприємства», тепер зможуть сподіватися на отримання компенсації середнього заробітку з бюджету, як це передбачено ст. 119 КЗпП.

ФОП-роботодавці

Ми пам’ятаємо, що існувала проблема з отриманням компенсації роботодавцями-ФОП**, які зберігають середній заробіток призваним працівникам.

** Про судові баталії ви могли прочитати у статті «ФОП виплачує мобілізованому середній заробіток: чи є компенсація?» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 37.

Щодо цього питання є дві новини. Хороша — законотворці нарешті відважились в  ч. 3 і 4 ст. 119 КЗпП зрівняти їх у правах і обов’язках з роботодавцями-юрособами. Відповідний Закон (раніше — законопроект від 08.07.2015 р. № 2317а) прийнято та направлено на підпис Президентові.

Нагадаємо, що сьогодні ФОП-роботодавцям відмовляють у компенсації, оскільки у  ст. 119 КЗпП і в постанові № 105 названі тільки підприємства, установи, організації.

Погана — оскільки «підприємницькі» зміни у  ст. 119 КЗпП з великою часткою ймовірності набудуть чинності хоча й у найближчому, але майбутньому — не факт, що ФОП-роботодавцям компенсуватимуть середній заробіток до того моменту, поки необхідні зміни не будуть внесені до постанови № 105 і  Порядку № 105.

А це знову час (як мінімум — відпущений законодавцем місячний строк з того моменту, коли набуде чинності Закон зі змінами).

Тобто перспектива у ФОП невесела: або судитися, або чекати на чергові зміни до постанови № 105 і  Порядку № 105.

Порядок отримання компенсації

Тепер знову повернемося до роботодавців-підприємств.

Поспішаємо заспокоїти — сам порядок отримання компенсації не змінився.

Як і раніше, щоб отримати компенсацію, роботодавцю необхідно до 15-го числа місяця, наступного за місяцем нарахування:

1) заповнити звіт за формою, наведеною у  додатку 1 до Порядку № 105. Зверніть увагу: назви цього звіту та його граф були дещо підкориговані. Використайте нову форму звіту;

2) погодити його з районним (міським) військовим комісаріатом або (увага новина!) з військовою частиною, які здійснювали призов працівника на військову службу (у частині підтвердження призову та проходження військової служби);

3) подати погоджений звіт до органу соцзахисту населення.

Важливо! З  Порядку № 105 випливає, що компенсація в межах середнього заробітку щодо працівників, призваних на строкову військову службу, «світить» тільки щодо тих, кого призвали починаючи з 11.06.2015 р. Однак Мінсоцполітики обіцяє компенсувати середній заробіток також тим, хто був призваний починаючи з 08.02.2015 р., але за періоди з 11.06.2015 р.

«До коли» компенсують

Ще одна хороша новина — компенсацію з бюджету середнього заробітку здійснюватимуть:

— щодо працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, — до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації;

— щодо працівників, які були призвані під час мобілізації, на особливий період, і підлягали (підлягають) звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжили (продовжать) військову службу за контрактом, — не більше ніж на строк укладеного контракту.

Зауважимо, що раніше компенсацію виплачували не більше одного року з моменту мобілізації. Тепер ця проблема буде розв’язана.

buhgalter911@mail.ua

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться